reklama

Německo se dostává do popředí welfaru, chce zakázat zabíjení kohoutků

45 milionů denních kohoutků bude díky novému zákonu ušetřeno existence.
Foto: Pixabay

Německá ministryně zemědělství Julia Klöckner zveřejnila návrh zákona, který zakazuje vybíjení kohoutků v líhních pro vaječné chovy. V Německu je každý rok zabito na čtyřicet pět milionů kohoutků. Odborníci a ochránci zvířat však upozorňují, že je potřeba, aby se problém řešil na celoevropské úrovni.

reklama

Díky novému zákonu by se Německo dostalo do popředí welfaru takzvaných hospodářských zvířat. Návrh zákona ministerstva zemědělství stanovuje, že od ledna 2022 bude zakázáno kohoutky po vylíhnutí zabíjet. Namísto toho musí zemědělci začít využívat moderní technologie, které umožňují pohlaví kuřete rozeznat již ve vejci, a zabránit tak vylíhnutí kohoutků. Součástí návrhu zákona je i druhá fáze, která nařizuje likvidaci vajec do sedmého dne po snůšce – tedy do chvíle, kdy embryo začne cítit bolest.

Mezi metody určování pohlaví již ve vejci patří například Ramanova spektroskopie, magnetická rezonance, endokrinní markery či genetické metody. V praxi byla zatím ve velkém použita jen metoda endokrinních markerů –⁠ pod značkou „Seleggt“ jsou taková vejce již prodávána v Berlíně.

V Německu je každoročně vybito na čtyřicet pět milionů kohoutků. Na celém světě jde o zhruba sedm miliard. Kohoutci z nosných chovů jsou zabíjeni, protože nesnášejí vejce a pro produkci masa nerostou dostatečně rychle. Podle ministryně Klöckner není zabíjení takzvaných denních kuřat eticky ospravedlnitelné. Dodává, že moderní metody zjišťování pohlaví kuřat ještě ve vejci jsou již dostupné. Podle Asociace chovatelů drůbeže se v Německu k zabíjení kohoutků již nevyužívá metoda drcení, ale kuřata jsou omráčena oxidem uhličitým a následně zplynována. Po smrti jejich těla putují do zoo či zverimexů jako krmivo pro dravce –⁠ chovatelé a zástupci zoo jsou proto jedněmi z nehlasitějších odpůrců nového návrhu.

Nový návrh se ale nelíbí ani ochráncům zvířat. Podle předvolebních slibů k zákazu vybíjení kohoutků mělo totiž dojít už letos. Nový návrh tak považují jen za další oddálení ukončení této praktiky, jelikož se Německo ukončením vybíjení kuřat zabývá již delší dobu. Se zákazem by přitom souhlasili i samotní zemědělci. „Toužím po dni, kdy se toto téma konečně stane historií. Praktické metody rozpoznávání pohlaví by měly být zavedeny co nejdříve,“ prohlásil prezident Asociace farmářů Joachim Rukwied. Prezident Asociace chovatelů drůbeže však tak optimistický není. „Nemůžeme si myslet, že krátkodobé řešení na konci roku 2021 je zcela bez obtíží,“ uvedl. Kvůli volnému pohybu zboží v EU se totiž do Německa mohou dostávat vejce z polských či nizozemských chovů, kde bude zabíjení nadále povoleno. „Tento problém vyřeší jen celoevropský zákaz,“ dodává.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama