reklama

Německo se dostává do popředí welfaru, chce zakázat zabíjení kohoutků

45 milionů denních kohoutků bude díky novému zákonu ušetřeno existence.
Foto: Pixabay

Německá ministryně zemědělství Julia Klöckner zveřejnila návrh zákona, který zakazuje vybíjení kohoutků v líhních pro vaječné chovy. V Německu je každý rok zabito na čtyřicet pět milionů kohoutků. Odborníci a ochránci zvířat však upozorňují, že je potřeba, aby se problém řešil na celoevropské úrovni.

reklama

Díky novému zákonu by se Německo dostalo do popředí welfaru takzvaných hospodářských zvířat. Návrh zákona ministerstva zemědělství stanovuje, že od ledna 2022 bude zakázáno kohoutky po vylíhnutí zabíjet. Namísto toho musí zemědělci začít využívat moderní technologie, které umožňují pohlaví kuřete rozeznat již ve vejci, a zabránit tak vylíhnutí kohoutků. Součástí návrhu zákona je i druhá fáze, která nařizuje likvidaci vajec do sedmého dne po snůšce – tedy do chvíle, kdy embryo začne cítit bolest.

Mezi metody určování pohlaví již ve vejci patří například Ramanova spektroskopie, magnetická rezonance, endokrinní markery či genetické metody. V praxi byla zatím ve velkém použita jen metoda endokrinních markerů –⁠ pod značkou „Seleggt“ jsou taková vejce již prodávána v Berlíně.

V Německu je každoročně vybito na čtyřicet pět milionů kohoutků. Na celém světě jde o zhruba sedm miliard. Kohoutci z nosných chovů jsou zabíjeni, protože nesnášejí vejce a pro produkci masa nerostou dostatečně rychle. Podle ministryně Klöckner není zabíjení takzvaných denních kuřat eticky ospravedlnitelné. Dodává, že moderní metody zjišťování pohlaví kuřat ještě ve vejci jsou již dostupné. Podle Asociace chovatelů drůbeže se v Německu k zabíjení kohoutků již nevyužívá metoda drcení, ale kuřata jsou omráčena oxidem uhličitým a následně zplynována. Po smrti jejich těla putují do zoo či zverimexů jako krmivo pro dravce –⁠ chovatelé a zástupci zoo jsou proto jedněmi z nehlasitějších odpůrců nového návrhu.

Nový návrh se ale nelíbí ani ochráncům zvířat. Podle předvolebních slibů k zákazu vybíjení kohoutků mělo totiž dojít už letos. Nový návrh tak považují jen za další oddálení ukončení této praktiky, jelikož se Německo ukončením vybíjení kuřat zabývá již delší dobu. Se zákazem by přitom souhlasili i samotní zemědělci. „Toužím po dni, kdy se toto téma konečně stane historií. Praktické metody rozpoznávání pohlaví by měly být zavedeny co nejdříve,“ prohlásil prezident Asociace farmářů Joachim Rukwied. Prezident Asociace chovatelů drůbeže však tak optimistický není. „Nemůžeme si myslet, že krátkodobé řešení na konci roku 2021 je zcela bez obtíží,“ uvedl. Kvůli volnému pohybu zboží v EU se totiž do Německa mohou dostávat vejce z polských či nizozemských chovů, kde bude zabíjení nadále povoleno. „Tento problém vyřeší jen celoevropský zákaz,“ dodává.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Republikáni ztrhali film o twerkujících dívkách. Obamová údajně podporuje pedofilii
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama