reklama

Německo se dostává do popředí welfaru, chce zakázat zabíjení kohoutků

Německá ministryně zemědělství Julia Klöckner zveřejnila návrh zákona, který zakazuje vybíjení kohoutků v líhních pro vaječné chovy. V Německu je každý rok zabito na čtyřicet pět milionů kohoutků. Odborníci a ochránci zvířat však upozorňují, že je potřeba, aby se problém řešil na celoevropské úrovni.

reklama

Díky novému zákonu by se Německo dostalo do popředí welfaru takzvaných hospodářských zvířat. Návrh zákona ministerstva zemědělství stanovuje, že od ledna 2022 bude zakázáno kohoutky po vylíhnutí zabíjet. Namísto toho musí zemědělci začít využívat moderní technologie, které umožňují pohlaví kuřete rozeznat již ve vejci, a zabránit tak vylíhnutí kohoutků. Součástí návrhu zákona je i druhá fáze, která nařizuje likvidaci vajec do sedmého dne po snůšce – tedy do chvíle, kdy embryo začne cítit bolest.

Mezi metody určování pohlaví již ve vejci patří například Ramanova spektroskopie, magnetická rezonance, endokrinní markery či genetické metody. V praxi byla zatím ve velkém použita jen metoda endokrinních markerů –⁠ pod značkou „Seleggt“ jsou taková vejce již prodávána v Berlíně.

V Německu je každoročně vybito na čtyřicet pět milionů kohoutků. Na celém světě jde o zhruba sedm miliard. Kohoutci z nosných chovů jsou zabíjeni, protože nesnášejí vejce a pro produkci masa nerostou dostatečně rychle. Podle ministryně Klöckner není zabíjení takzvaných denních kuřat eticky ospravedlnitelné. Dodává, že moderní metody zjišťování pohlaví kuřat ještě ve vejci jsou již dostupné. Podle Asociace chovatelů drůbeže se v Německu k zabíjení kohoutků již nevyužívá metoda drcení, ale kuřata jsou omráčena oxidem uhličitým a následně zplynována. Po smrti jejich těla putují do zoo či zverimexů jako krmivo pro dravce –⁠ chovatelé a zástupci zoo jsou proto jedněmi z nehlasitějších odpůrců nového návrhu.

Nový návrh se ale nelíbí ani ochráncům zvířat. Podle předvolebních slibů k zákazu vybíjení kohoutků mělo totiž dojít už letos. Nový návrh tak považují jen za další oddálení ukončení této praktiky, jelikož se Německo ukončením vybíjení kuřat zabývá již delší dobu. Se zákazem by přitom souhlasili i samotní zemědělci. „Toužím po dni, kdy se toto téma konečně stane historií. Praktické metody rozpoznávání pohlaví by měly být zavedeny co nejdříve,“ prohlásil prezident Asociace farmářů Joachim Rukwied. Prezident Asociace chovatelů drůbeže však tak optimistický není. „Nemůžeme si myslet, že krátkodobé řešení na konci roku 2021 je zcela bez obtíží,“ uvedl. Kvůli volnému pohybu zboží v EU se totiž do Německa mohou dostávat vejce z polských či nizozemských chovů, kde bude zabíjení nadále povoleno. „Tento problém vyřeší jen celoevropský zákaz,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit
Slovensko

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

reklama

Domácí zpravodajství

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama