Konec obstrukcí? Měnit řád Sněmovny nechceme, radši s námi mluvte, vzkázala opozice vládě

Okamura k obstrukcím při jednání Sněmovny

Měnit jednací řád Sněmovny nechceme, „obrousit hroty“ mezi koalicí a opozicí může jen komunikace. Těmito slovy reagovali opoziční poslanci na to, že v dolní komoře vznikla skupina, která se má snažit zabránit dlouhým nočním obstrukcím. Prioritou skupiny má být podle jejího šéfa a místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) změna jednacího řádu. Chce, aby na tom s ním opozice spolupracovala.

Členy skupiny jsou proto zástupci všech klubů, tedy jak koaličních ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů, tak opozičních hnutí ANO a SPD. ANO za sebe „vyslalo“ poslance a bývalého šéfa Sněmovny Radka Vondráčka, SPD zase poslance Radovana Vícha. Poprvé skupina zasedala ve čtvrtek odpoledne.

„Myslím, že je na místě otevřít otázku, jakým způsobem probíhají interpelace, zda jsou efektivní, zda se finální čtení zákonů musí konat vždy pouze ve středu a v pátek, nebo je možné je dělat i v jiné dny. Současně bychom se mohli bavit o přednostních právech nebo o tom, jakým způsobem má na začátku schůze probíhat jednání o úpravě programu, protože to jsou v současné době hlavní body, kterých opozice zneužívá a blokuje kvůli nim projednávání,“ plánoval Bartošek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, jaké by se mohly udělat změny v jednacím řádu.

Větší změna řádu by se podle něj týkala až dalšího volebního období, „dílčí autonomní usnesení“ by podle něj ale mohly přijít ještě během těchto čtyř let. „Třeba když se rozbíhá schůze a můžete dávat návrhy na úpravu schůze, máte na to pět minut. A můžete se hlásit několikrát. Úprava by mohla spočívat v tom, že by se třeba zachovalo pět minut, ale byla by možnost vystoupit jen jednou. Ale to je jen příklad, ne věc, která je ve hře,“ dodal šéf skupiny.

„Není možné nechat paralyzovat Sněmovnu do té míry, že nejednáme. Když nefunguje dohoda, musíte upravit jednací řád,“ kritizoval opoziční obstrukce s tím, že chce, aby se na změně řádu koalice i opozice shodly. Uvědomuje si totiž, že příště se mohou strany otočit a současná vládní koalice může znovu usednout v opozičních lavicích.

Uprostřed hry se nemění pravidla

Jenže opozice žádné „dílčí změny“ řádu v tomto období nechce. „Uprostřed hry by se neměla měnit pravidla, když se to zrovna někomu hodí. My jsme měli stejné choutky. Bývali jsme naštvaní, když byla Sněmovna zablokovaná obstrukcemi. Důrazně bych varovala před tím, aby se něco tlačilo na sílu,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová.

„Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) říká, že opozice má sedět v koutě a šoupat nohama. S tímhle přístupem jim nebudeme souhlasit s ničím,“ doplnil ji Vondráček.

Druhé opoziční hnutí rovnou oznámilo, že žádnou změnu jednacího řádu nechce. „SPD nechce nic měnit. Jsou to vždycky takové výstřelky vlády, která nemůže nic schválit nebo jí to dlouho trvá, takže chce něco měnit nebo omezovat. Takové chutě měla skoro každá vláda, ale nakonec se to nerealizovalo, což je dobře. Jednací řád Sněmovny by neměl být kalendář, který se bude měnit podle toho, jak nějaká vláda potřebuje,“ řekl CNN Prima NEWS šéf klubu SPD Radim Fiala. Zároveň zdůraznil, že pokud ve skupině proběhne nějaké hlasování, SPD bude hlasovat proti.

Chceme komunikaci a kompromis

Bartošek by byl zároveň rád, kdyby skupina „obrousila hroty“ mezi koalicí a opozicí. Zástupci opozice ale avizovali, že klíčem k tomu je jen komunikace a hledání kompromisu. „To znamená, že se vládní koalice bude snažit s námi mluvit. Chápu, že mají nějakou politiku, něco protlačují, ale máme silnou opozici a můžeme se špatné cestě bránit,“ varovala Schillerová před dalšími obstrukcemi. I schůzi ke změně jednacího řádu by totiž mohli zástupci opozice blokovat.

„Jednací řád je to nejcitlivější, co má každý parlament. A měnit ho jakkoliv jinak než nějakou širokou shodou ústavní většiny je úplná blbost. Takže to beru tak, že ode mě je vstřícnost, že na skupinu jdu,“ zdůraznil Vondráček.

Opoziční kluby v poslední době obstruovali například kvůli tomu, aby se poslanci nedostali ke zrušení EET, zákoně o střetu zájmů nebo ke korespondenční volbě.

Tagy: