Sněmovna prolomila ledy
V Poslanecké sněmovně vznikne skupina, která má zabránit dlouhým opozičním obstrukcím. Jejím šéfem má být místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ten CNN Prima NEWS v rozhovoru popsal, jak má skupina „žvanění“ v dolní komoře zabránit. Prioritou bude změna jednacího řádu, Bartošek by ale rád také „obrousil hroty“ s opozičními kluby ANO a SPD. Na změně se s nimi chce shodnout, protože si uvědomuje, že v opozici může brzy zase sedět současné vládnoucí uskupení.
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) mluvila o tom, že má v dolní komoře vzniknout pracovní skupina, která má předcházet obstrukcím. Vy máte být jejím šéfem. Co by měla taková skupina dělat?
Byl jsem pověřen tím, abych se ujal novelizace jednacího řádu, což je vždy velmi složitý a náročný proces, který není vždy korunován úspěchem. V tento moment budu rozesílat mail na všechny poslanecké kluby, aby za sebe delegovaly jednoho člověka, který se bude změně jednacího řádu věnovat.
Práce to nebude úplně jednoduchá, protože na možnosti blokovat projednávání v jednacím řádu se nahlíží jinak, když jste v koalici, a jinak, když jste v opozici. Protože jsem zažil i opoziční lavice, tak vím, že v případě některých zákonů bylo dobře, že jsme měli možnost některé věci zpomalovat. Například že se nám podařilo zastavovat to, aby dostavbu jaderné elektrárny Dukovany realizovaly Rusko nebo Čína. Dneska se ukazuje, že náš postup byl správný.
Budeme se tedy snažit najít rovnováhu mezi tím, aby opozice mohla vyjádřit svou nevoli, a na druhou stranu, aby koalice byla schopná prosadit své priority. Tedy to, s čím jsme šli do voleb. Lidem jsme slíbili, že řadu věcí změníme. A k tomu potřebujeme, aby Sněmovna fungovala. I lidem v mém okolí se hrozně špatně vysvětluje řada nesmyslných jednání přes noc, nesmyslné žvanění, které není k věci, ale jede se jen zdržovací taktika. Neštve to jen poslance, ale i lidi mimo Sněmovnu. Nechápou, proč se především opoziční poslanci ANO a SPD takhle chovají.
Řekl jste, že ve skupině by měli být zástupci všech klubů. Jak bude vaše jednání vypadat a co byste mohli na jednacím řádu změnit?
Bylo by dobré, aby kluby delegovaly někoho, kdo už má zkušenost s jednacím řádem, kdo už tu byl a ví, jak jednání Sněmovny funguje. Na začátku bychom se mohli inspirovat v některých zahraničních parlamentech, jak to tam funguje. Myslím, že je na místě otevřít otázku, jakým způsobem probíhají interpelace, zda jsou efektivní, zda se finální čtení zákonů musí konat vždy pouze ve středu a v pátek, nebo je možné je dělat i v jiné dny.
Současně bychom se mohli bavit o přednostních právech nebo o tom, jakým způsobem má na začátku schůze probíhat jednání o úpravě programu, protože to jsou v současné době hlavní body, kterých opozice zneužívá a blokuje kvůli nim projednávání. Ale znovu říkám, že mou ambicí je najít pokud možno vyvážený model tak, aby ti, kteří jsou dnes v koalici a příště budou v opozici, nežehrali na tom, že jsou ukráceni na svých právech.
Něco by se mohlo změnit už v tomto volebním období.
Už dřív jste ale mluvil o tom, že nový jednací řád by mohl platit až od nového volebního období. To by znamenalo, že by se současné obstrukce ve Sněmovně nevyřešily. Jak to tedy je?
Zatím tu vždy byla společná gentlemanská dohoda, že mění-li se jednací řád, tak až od dalšího volebního období. To znamená, že to měníme pro další volby, což mi připadá fér.
Bavme se ale i o tom, zda by nebylo možné některé věci, které skutečně zmrazí chod Sněmovny, po dohodě řešit i nějakými dílčími autonomními usneseními, která by Sněmovna přijala ještě v tomto volebním období. Ale chtěl bych, aby se na tom shodla Sněmovna v rámci poslaneckých klubů. Větší změna jednacího řádu by se týkala až dalšího volebního období.
Co si pod těmi autonomními usneseními představit?
Třeba když se rozbíhá schůze a můžete dávat návrhy na úpravu schůze, tak na to máte pět minut. A můžete se hlásit několikrát. Úprava by mohla spočívat v tom, že by se třeba zachovalo pět minut, ale máte možnost vystoupit jen jednou. Ale to je jen příklad, ne věc, která je ve hře. Na začátku budu čekat na to, s čím kluby přijdou. Očekávám totiž, že člověk, kterého kluby vyšlou, přijde i s nějakým návrhem.
Myslíte, že s vámi opoziční kluby budou spolupracovat?
Je fér je k tomu pozvat a chtít po nich jejich nápady. Také je fér, aby byly vyslyšeny. Snahou bude dojít k nějaké shodě. Zda to bude úspěšné, nevím.
Má být tedy skupina pokusem o kompromis s opozicí?
Jednoznačně, skupina se musí vždycky nějak domluvit. Není možné nechat paralyzovat Sněmovnu do té míry, že nejednáme. Když nefunguje dohoda, musíte upravit jednací řád.
Co si můžete slíbit, abyste spolu začali mluvit a netrávili noci ve Sněmovně?
My spolu mluvíme, ale ne ve všem spolu souhlasíme.
Je podle vás něco, v čem si můžete ustoupit?
Musím počkat, jaké budou návrhy na změnu a úpravu jednacího řádu. Podle toho se můžeme bavit, co je a co není přijatelné.
I jednací řád může být obětí obstrukcí.
Nemůžete změnou jednacího řádu spíš zase trošku píchnout do vosího hnízda? Nevzbudí to u opozice spíš odpor?
Můj přístup je férový a nabízím spolupráci a dialog. Jestli to opoziční kluby vezmou jinak, to už je na nich. Poslanecká sněmovna je poměrně moderně konzervativní v tom smyslu, že bychom neměli vstupovat do toho, co funguje. Měli bychom upravovat pouze věci, které se v čase neosvědčily. Naprosto klíčové je vědomí, že když dneska něco změníme, příště můžeme být na druhé straně. Proto to chce určitou pokoru před jednacím řádem.
Kdyby dohoda nevyšla, a vy přesto budete chtít měnit jednací řád, opět jde o změnu zákona, kterou by opoziční kluby ANO a SPD mohly obstruovat, je to tak?
Jednací řád je zákon a musí ho schválit Sněmovna. A v případě, že tam budou prvky, které se nebudou Sněmovně líbit a nebude-li shoda, tak je předpoklad, že jednací řád může být obětí obstrukcí.
Takže by se to opět mohlo protahovat a změna by ani nemusela být schválena.
Ano, znamená to, že by se to mohlo protahovat a nemuselo by to být ani úspěšné. Z toho důvodu říkám, že chci, abychom našli vyváženou shodu mezi koalicí a opozicí.
Má skupina tak trochu naučit i jednat spolu koalici s opozicí, nebo půjde jen o jednací řád?
V tento moment mám ambici, aby diskuze byla skutečně pouze v rámci jednacího řádu. Ale pravdu máte v tom, že když o něčem jednáte, tak většinou, když jsou lidé rozumní, to umožňuje určité hroty obrousit.
Dáváte si tedy za cíl, že by díky skupině mohlo být v dolní komoře i méně obstrukcí do budoucna?
Jsem od přírody lidumil. To znamená, že pevně doufám, že lidé, kteří tam přijdou, budou rozumní a pracovití.
Takže by podle vás skupina opravdu mohla mít výsledky a mohla by být k něčemu?
Je to mé zbožné přání, o kterém věřím, že bude naplněno.
Není možné zablokovat jednání úplně – znemožnit vládě, aby vládla.
Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro Deník N mluvila i o tom, že když kompromis nevyjde, můžete své návrhy prosazovat na mimořádných schůzích. Jsou to vaše zadní vrátka?
Jednací řád umožňuje řadu způsobů, jak vládní většina může prosadit své návrhy. Ale je fér, když jste v opozici, že blokujete nějaké klíčové zákony, se kterými se nedokážete ztotožnit. Ale není možné zablokovat jednání úplně – znemožnit vládě, aby vládla.
Můžeme se bavit o tématu daní, o dalších zákonech, zrušení EET a jiných, kdy jsme programově někde úplně jinde, ale zamknout Sněmovnu tak, že vláda není schopná prosadit své priority, to nejde. Dostali jsme většinu ve volbách a jsme zodpovědní za to, abychom naše priority dokázali prosadit. Takže podle toho budeme muset volit strategii.
V poslední době se obstruovalo především kvůli zrušení EET, zákoně o střetu zájmů či korespondenční volbě. Kdy tyto body zase zařadíte na program?
Obstruovalo se kvůli všemu. Ale v současné době je jednoznačnou prioritou podpora sociálně slabších v souvislosti s tím, jak nahoru letí cena energií, potravin a jak se vše zdražuje. V současné době jsou pro nás prioritou otázky energetické bezpečnosti, zajištění a podpora průmyslu a podpora zaměstnanosti. Takže teď je pro nás důležitá otázka aktualizace státního rozpočtu, abychom dokázali zvýšit důchody, postarat se o potřebné a o bezpečnost České republiky. To teď budeme prosazovat.
Takže výše zmíněné tři body nebudete v nejbližší době do jednání zařazovat.
Vše ostatní je k diskuzi, ale zcela zásadní role naše a vlády je to, že se musíme postarat o lidi, kteří se ocitli v sociální tísni. K těmto věcem se někdy dostaneme, ale nemůžeme mít sto priorit.
Není to tedy tak trošku ústupek opozici?
Je to jednoznačně starost o obyvatele České republiky. Prioritou pro nás je, abychom zemi dali do pořádku, aby fungovala. Pokud SPD a ANO brání i projednávání těchto zákonů, tak brání tomu, abychom dokázali pomoct rodinám, seniorům, průmyslu, abychom zajistili dostatek plynu. Když teď opozice blokuje takřka jakékoli projednávání Sněmovny, blokuje přesně tyto návrhy.
Jaká panuje atmosféra ve Sněmovně, jste i vy poslanci už unavení z obstrukcí a nočních jednání?
Unavený z toho nejsem, spíš mě to lidsky mrzí, že pro opozici je nadřazený politický boj nad schopností vidět, že je potřeba pomoct lidem, zajistit bezpečnost České republiky, že se vedou zbytečné konflikty, které nikomu nepomáhají. Bere to sílu, energii a v konečném důsledku z toho všichni poslanci vychází nelichotivě.