Na Floridě zakázali stovky knih, vadí i populární klasiky. Bijte na poplach, vyzývají aktivisté

V americkém státě Florida zmizelo za poslední rok na 700 knih ze školních knihoven. Mezi zakázané tituly patří například klasika od George Orwella 1984, Deník Anny Frankové, horory Stephena Kinga, ale i populární fantasy série a díla s LGBT tematikou. Florida stojí v popředí celonárodního střetu, jak lze na škole vyučovat rasu, historii a sexualitu.

Podle seznamu ministerstva školství odebrala Florida ve školním roce 2023/2024 asi 700 knih ze školních knihoven. Organizace PEN America, která se zasazuje o svobodu projevu, odhaduje, že od července 2021 bylo vyřazeno přes 4500 knih, píše list The Washington Post (WP).

ČTĚTE TAKÉ: Sněhurka bez muže nic nezmůže. Dětské knihy jsou sexistické a rasistické, tvrdí studie

„Obáváme se, že ideologické názory mají přehnaný vliv na odstranění přístupu ke knihám, které jsou pro studenty ve školách zásadní. Tyto knihy nabízejí studentům příležitost vidět sami sebe a také se učit a vcítit se do druhých,“ popsala pro WP mluvčí PEN America Kasey Meehanová.

Mizení některých stěžejních děl z knihoven má oporu v prosazeném zákoně konzervativním guvernérem Floridy Ronem DeSantisem. Ten umožňuje rodičům nebo místním obyvatelům usilovat o odstranění určité knihy, která „zobrazuje nebo popisuje sexuální obsah“ nebo je „pornografická“. Vyřazení díla musí schválit školní rada. Na schůzi se čte problematická pasáž a pokud radní předčítání kvůli explicitnímu obsahu zastaví, musí škola knihu stáhnout.

Školy v Kanadě pálily nevhodné knihy. Asterix a Tintin škodí domorodcům, tvrdí aktivisté

Pálení „nevhodných“ knih není zdaleka minulostí. Dokazují to snahy několika kanadských škol, které se tímto způsobem rozhodly zničit publikace údajně stereotypně vykreslující původní obyvatelstvo. Na hranici skončily například populární komiksy o Asterixovi a Obelixovi nebo Tintinova dobrodružství. Navíc vyšlo najevo, že iniciátorka celého projektu nemá navzdory svým tvrzením žádné domorodé předky. Autory literárních děl ničení publikací zaskočilo.

Rozhodnutí je tak učiněno jen na základě krátkého úryvku. Nejlepším způsobem, jak proti situaci bojovat, je podle spoluzakladatelky projektu Florida Freedom to Read Stephany Ferrellové žádat o posudek na základě celé knihy. „Nechat jednoho člověka předefinovat, co je vhodné pro všechny věkové kategorie a přitom nebrat v úvahu potřeby všech, je šokující,“ pronesla Meehanová. Úřad guvernéra Floridy Rona DeSantise již dříve uvedl, že zákon „chrání děti před indoktrinací“ a dává rodičům „možnost vznést námitky proti nevhodným materiálům“.

Mizí klasici, ministerstvo mlží

Pod „problematická“ díla se nicméně schová široká škála témat. Mezi vyřazené tituly tak patří nejen knihy, které se nějakým způsobem věnují tématům sexuálních menšin, sexu i intimních problémů dospívajících.

Bijící na poplach podle WP je, že se zákaz netýká jen těchto tematik. Mezi zakázané tituly patří i některá klasická díla světové literatury. Jedná se například o román 1984 George Orwella, Mechanický pomeranč od Anthonyho Burgesse, Jatka č. 5 od Kurta Vonneguta nebo komiksová verze Deníku Anny Frankové. Na seznamu, který obsahuje stovky položek, lze najít i fantasy sérii Game of Thrones, komiks Batman, tituly Stephena Kinga, poezii nebo romantické knihy.

Slavný spisovatel hororových románů, který částečně žije na Floridě, studentům doporučil, aby běželi do nejbližšího knihkupectví. „Co to sakra...?“ cituje AP příspěvek Kinga na sociálních sítích v reakci na rozhodnutí některých floridských škol stáhnout jeho knihy z polic.

Dříve tento rok vzdělávací rada ve státě rozhodla o zákazu dětské knihy zabývající se cenzurou literatury. Dílo spisovatele Alana Gratze názvem Ban This Book (Zakažte tu knihu) z roku 2017 prý nevhodně odkazuje na již zakázané tituly a čtenáře podněcuje ke vzpouře proti vzdělávacím autoritám.

Seznam podle Meehanové dokazuje, že knihy jsou na Floridě nežádoucí, to ale ministerstvo školství opakovaně popírá a zprávu nazývá hoaxem. „Žádné knihy na Floridě zakázané nejsou. Sexuálně explicitní materiály ale do škol nepatří. Krajně levicoví aktivisté opět vnucují floridským občanům hoax o zákazu knih,“ píše v prohlášení mluvčí ministerstva Sydney Brookerová. Lepší otázkou podle ní je, proč tito aktivisté pokračují v boji za vystavení dětí sexuálně explicitním materiálům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Táhni zpátky do kuchyně. Po výhře Trumpa bují misogynní útoky, šíří je popírač holokaustu

Tagy:
kniha knihovna literatura politika George Orwell horor Florida materiál Anne Franková PEN America umění a zábava umění, kultura, zábava a média základní práva cenzura a svoboda projevu