Táhni zpátky do kuchyně: Po výhře Trumpa bují misogynní útoky, šíří je popírač holokaustu

Staronový americký prezident Donald Trump

Kontroverzní Trumpův tým

Misogynní útoky se šíří po sociálních sítích rychlostí laviny poté, co byl hlavou státu zvolen republikán Donald Trump. Někteří zastánci krajní pravice své názorové oponentky posílají „zpátky do kuchyně“ nebo útočí na jejich právo rozhodovat o svém těle v souvislosti s potraty za pomoci hashtagu „Your body, my choice“, tedy v překladu „Tvé tělo, moje volba“. Masivní šíření této fráze rozpoutal ultrapravicový aktivista Nick Fuentes, který ve svých videích zpochybňuje holokaust. Píše o tom web CNN.

Frázi „Your body, my choice“ rozšířil na síti X právě Fuentes, který ji zveřejnil minulou středu. Příspěvek si zobrazilo už 95 milionů uživatelů a přesdílelo jej více než 36 tisíc lidí, hashtag se následně začal šířit rychlostí laviny, cituje data výzkumné organizace Institute for Strategic Dialogue web CNN.

K TÉMATU: Trump šokuje i republikány. Ministry vybírá za loajalitu, ne schopnosti

Fuentes k větě ještě připsal „Navždy“. Hashtag „Your body, my choice“ je úpravou známého hesla, které zdůrazňuje právo žen na interrupci, tedy „My body, my choice“.

Jméno aktivisty trendovalo na síti X a platformě TikTok závratnou rychlostí. K tomu se ještě přidalo další heslo: „Tvé tělo vlastníme my“. Na sítích se objevila i fráze „Táhni zpátky do kuchyně“.

Nárůst obsahu, který přímo útočí na ženské pohlaví, podle výzkumného centra signalizuje, že se extrémistické hlasy společně s internetovými trolly cítí po výsledcích voleb posíleni. Ještě před prezidentským kláním se v části americké veřejnosti hovořilo o souboji o Bílý dům jako o referendu ohledně práva na potrat.

Mnoho uživatelů, kteří příspěvek Fuentese přesdíleli, je součástí misogynní komunity, která je explicitně násilná vůči ženám.

Institut rovněž upozorňuje na případy, kdy jsou těmto nenávistným frázím vystaveny mladé dívky na školách. „Den po prezidentských volbách jsme zaznamenali, že někteří studenti použili tyto věty vůči spolužačkám,“ uvedla inspektorka Cory Hirsbrunnerová, která má na starosti školy v jednom z okresů státu Wisconsin.

Sám Fuentes vystupuje jako internetová celebrita a komentátor razící extremisticky pravicovou rétoriku. Ve svých videích zpochybňuje holokaust a nevyhýbá se ani názorům o nadřazenosti bílé populace, připomíná web The Washington Post.

Na svém profilu na síti X má například úryvek z rozhovoru, v němž tvrdí, že nacisté ve 30. letech minulého století nepálili odborné knihy a „nevyhovující“ literaturu, nýbrž poznatky o transgenderových otázkách.

Výzvy k zrušení volebního práva pro ženy

Ohlas získal na sítích i příspěvek Jona Millera, bývalého přispěvatele pro médium The Blaze, který v komentáři na síti X týkajícím se jihokorejského feministického uskupení, jehož členky odmítají mít děti a vdávat se, vyjadřoval na adresu žen posměšně „jako by snad měly mít právo se k čemukoliv vyjádřit“.

Objevují se dokonce výzvy ke zrušení 19. dodatku, jenž ženám zaručuje volební právo. Popularita příspěvků s tímto sdělením vzrostla v minulém týdnu podle dat o 663 procent.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rubio coby šéf diplomacie je pro nás dobrá zpráva, míní Joch. Trump zkusí ukončit válku, řekl Lizec

Tagy: