Korejský prezident navštívil oblasti zasažené ničivou povodní
Hlavní město Korejské republiky zažívalo v tomto týdnu nejsilnější deště za posledních sto let. V následných povodních zemřelo nejméně 13 lidí. Mezi nimi byla i rodina uvězněná v podzemním bytě. Soul se zavázal problematiku pronajímání sklepů řešit. Jak vypadá život v tomto v Koreji běžném typu příbytku, přiblížil světové veřejnosti oscarový film Parazit. Tamější vláda nyní čelí kritice za sociální politiku a škrty v rozpočtu věnovanému zvládání povodní.
Při ničivých povodních v Soulu zemřela žena žijící se svou třináctiletou dcerou a sestrou s Downovým syndromem. Kvůli silnému tlaku vody se totiž nemohly dostat ze svého podzemního bytu na jihu města, informuje o tom web CNN.
V nadcházejících dnech se proti korejské vládě vzedmula vlna ostré kritiky. Ta se týkala zejména dlouhodobého ignorování požadavků veřejnosti ke zlepšení bytové situace. Zároveň byla i reakcí na slova prezidenta Jun Sok-jola. „Nerozumím, proč se neevakuovali dříve,“ prohlásil korejský prezident při návštěvě místa tragédie.
🇰🇷Flash flood warnings are issued across Seoul and Gyeonggi-do. Especially around Gangnam in Seoul and Incheon, some subway stations flooded. Warn people to beware of flooding in the area.🇰🇷🌊🌧⛈☔ pic.twitter.com/BJWJa4nvKe
— KaPom (@KaPom100) August 8, 2022
Starosta Soulu Oh Se-hun pak ve středu oznámil zlomové rozhodnutí o postupném rušení podzemních bytů. Hlavní město již nebude poskytovat povolení pro další sklepní či polozapuštěné stavby. Ty, které již existují nebo mají stavební povolení, budou v přechodném období deseti až dvaceti let vysídlovány. Současným nájemníkům pak bude vláda poskytovat různé formy podpory k důstojnému bydlení.
Rušení podzemních bytů je pouze špičkou ledovce. Vláda totiž přehlíží hlubší problém, kterým jsou rychle rostoucí životní náklady. Právě kvůli nim se stále více Jihokorejců musí uchýlit k bydlení v nedostatečných podmínkách, uvádí CNN. Na zhoršující se problém chudoby v Jižní Koreji upozorňoval svérázným způsobem i populární seriál Hra na oliheň (Squid Game).
Jak vznikly sklepní byty
Podzemní byty zvané banjiha začaly vznikat v sedmdesátých letech a měly původně sloužit pouze jako bombové kryty. V následujících desetiletích však jihokorejská vláda umožnila užívání sklepů jako obytných prostor, a to kvůli přílivu velkého množství lidí z venkova do měst.
Vzhledem k tomu, že původně měly být využívány jako kryty, kotelny či sklady, neposkytují sklepní byty dostatečnou úroveň hygieny ani bezpečnosti. I tak je po příbytcích tohoto typu díky nízkému nájemnému v jinak drahém Soulu velká poptávka. Podle informací jihokorejských úřadů v podzemních bytech žije okolo dvou procent všech obyvatel, v Soulu se pak číslo pohybuje okolo pěti procent.