Povinná izolace skončila, covid ne, zdůrazňuje Prymula. Radí, jak teď při nemoci postupovat

Ačkoliv povinná sedmidenní izolace kvůli covidu skončila, virus i nadále existuje. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to zdůraznil epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Uvedl, že denně je nahlášeno v průměru 400 pozitivních pacientů. Infikovaní by podle něj měli zůstávat doma.

„Covid nadále existuje, ale byl zrušen jako nebezpečné onemocnění, kde je nutná karanténa. Dnes v registracích vidíme v průměru 400 případů denně, což je nižší číslo než dříve. Může to být ovlivněno i tím, že se lidé méně nahlašují. Realita je taková, že covid existuje, už by nás ale neměl dlouhodobě handicapovat,“ podotkl Prymula.

Individuálně však nadále může lékař nebo hygienik izolaci nařídit. „Opakovaně jsme diskutovali problém, kdy je člověk infekční. Pokud masivně vykašlává, tak je jasné, že se choroboplodné zárodky dostávají do okolí. Ačkoliv může izolaci lékař individuálně nařídit, měl by každý poznat, kdy je při onemocnění nebezpečný pro své okolí. V těchto případech bychom bez ohledu na onemocnění měli zůstat doma,“ říká Prymula.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová varianta koronaviru se rychle šíří. Vzácné symptomy se objevily hlavně u dětí

Je tedy možné i s pozitivním testem na koronavirus chodit do práce? „Nechtěl bych, aby se to přetočilo do obráceného pólu, kdy budeme masivně chodit s pozitivním covidem mezi lidi a budeme nákazu šířit. Je zde větší benevolence. Do práce chodit můžeme, ale korektně bychom měli chránit své okolí,“ apeloval epidemiolog.

Pokud má člověk pocit, že šíří nemoc, měl by použít respirátor. „Tím ale bude poutat pozornost. Obecně, kdo je nemocný, měl by zůstat doma, zejména při akutní fázi nemoci. Je pro nás lepší, abychom se z akutní fáze vyléčili,“ doplnil Prymula.

Jak Prymula hodnotí komunikaci a kroky ministerstva zdravotnictví při řešení výpadku léků? A jaký dopad mohou mít na lidské tělo širokospektrální antibiotika při léčbě konkrétní nemoci? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Tagy: