Mnoho bývalých či stále aktivní slavných sportovců má problémy se zákonem. Ale žádný z nich nenapsal tak pozoruhodný příběh jako někdejší hvězda amerického fotbalu a herec O. J. Simpson. Měl zavraždit svou exmanželku i jejího přítele, díky práci elitních právníků ale ani navzdory jasným důkazům nešel za mříže. Ve vězení paradoxně skončil později kvůli loupeži. Za dobré chování byl propuštěn na podmínku a teď se zbavil i této „zátěže“. Napsal tak prozatímní tečku za celým případem.
„Pan Simpson je nyní zcela svobodný,“ vzkázal z Las Vegas v úterý právník někdejší hvězdy NFL Malcolm LaVergne.
Dnes už 74letý senior O. J. Simpson v první fázi života proslul jako výjimečný hráč Buffala Bills a San Francisca 49ers. Získal řadu ocenění. Paradoxní je, že se o něm daleko více mluvilo až poté, co opustil scénu nejslavnější soutěže amerického fotbalu. Nebyla to ani dráha hollywoodského herce, co se v souvislosti s ním nejvíce řešilo.
Krátce poté, co dotočil film „Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas“ po boku Leslieho Nielsena se dostal do obrovských potíží. To bylo ve chvíli, kdy byl rozvedený, vztah s Nicole Brownovou Simpsonovou neklapl. Hlavně proto, že měl ženu týrat. 12. června 1994 byla exmanželka nalezena mrtvá v bytu poblíž Los Angeles, vedle ní leželo bezvládné tělo tehdejšího partnera Rona Goldmana.
Hlavním podezřelým v případě dvojnásobné vraždy byl O. J. Simpson. Všechny důkazy na něj ukazovaly, proto jej policisté brzy zatkli. Nicméně neměli to jednoduché, protože Simpson se vzpouzel, strážcům zákona dokonce ujížděl ve svém SUV. Americké televize tehdy kvůli honičce dokonce přerušily přenos finále basketbalové NBA.
Když nesedí rukavice, nesmí sedět ani on
Vybavený penězi z hráčské i herecké kariéry se Simpson obklopil týmem elitních – a drahých – právníků, kteří vykonali svoji práci nejlépe, jak mohli. Snažili se vše uhrát na to, že Simpson se ocitl před soudem jen proto, že má tmavou pleť. Tehdy totiž Spojenými státy americkými hýbaly násilné rasistické nepokoje a právníci dokázali vyšťourat „špínu“ na hlavního vyšetřovatele. V minulosti totiž pronesl rasistické výroky. Klíčovým faktorem ve prospěch Simpsona pak byla rukavice se stopami krve zavražděných, která byla nalezena na místě činu.
Během „procesu století“, který sledovala nejen celá Amerika, se ikonickým momentem stala chvíle, kdy Simpson nemohl do oné rukavice svoji ruku nacpat. „Když to nesedí, nesmí sedět ani on,“ vyřkl památná slova obhájce Johnny Cochran. Právnický „dream team“ to dokázal, Simpsona z takřka bezvýchodné situace dokázal dostat.
Za mříže tedy – zatím – muž přezdívaný „Juice“ nešel, ale dvojnásobné vraždy se zcela nezbavil. Kvůli občanskoprávnímu sporu stanul v roce 1997 před civilním soudem v Kalifornii. A ten rozhodl, že pozůstalým musí zaplatit vysoké odškodné 33,5 milionu dolarů.
Loupež a 33 let vězení
I pro velkého boháče to znamenalo, že se bude muset uskromnit. Simpson se musel zbavit části majetku a časem mu peníze začaly docházet úplně. Proto se rozhodl zapojit do skupinové loupeže, jejímž cílem bylo ukořistit sběratelské sportovní předměty z kasina v Las Vegas. Artefakty mu dříve patřily.
Tentokrát už se ale nevyhnul tvrdému trestu. Jelikož šlo o ozbrojené a násilné přepadení, dostal Simpson 33 let vězení. Soud mu ale už po devíti letech za mřížemi povolil požádat o podmínečné propuštění, na které díky dobrému chování dosáhl.
1. října 2017 opustil brány věznice, zůstal v Las Vegas, i když jeho původním plánem bylo zamířit na Floridu. Věnuje se golfu, do toho rád na Twitteru glosuje veškeré sportovní dění. A jelikož se vyhnul dalším malérům, byla mu teď zrušena i podmínka.