
Štěstí opilce? Mladík po zábavě na Zlínsku usnul na kolejích, srážku s vlakem přežil
Sekání ocasem, stažené uši dozadu, vražedný pohled – pokud znáte kočky, pak asi víte, že jsou to vážná varování, která mohou předcházet útoku. Proč bychom je měli brát vážně a co se může stát, když projevy agrese nebudeme u kočky řešit?
I když to bude možná znít překvapivě, agrese u koček je normální způsob komunikace. Může se projevovat různými pohledy, blokováním cesty nebo dokonce přímými útoky. Je přitom na majiteli kočky, kam až nechá tyto projevy zajít. Vyhrocení situace může předejít i tím, že se naučí číst tzv. konejšivé signály. „Kočka jimi dává najevo, že už jí něco vadí a že byste se měli držet dál. Může tam patřit třeba to, že se začne trochu olizovat. Některé kočky, když k nim dáme ruku, tak ztuhnou nebo otočí hlavu. Tím vlastně říkají velice slušně a velice jemně: ‚Prosím, nech mě na pokoji, já se s tebou nechci bavit,‘“ vysvětluje kočičí psycholožka Kateřina Štiblická.
Pokud člověk řeči kočičího těla nerozumí nebo ji nebere v potaz, může dojít ke zvukovým projevům, jako syčení, vrčení nebo hlasité mňoukání. V takovém případě už schází jen malý krůček k tomu, aby kočka zaútočila – a dává vám to jasně najevo. Někdy však přichází nepochopení a kočky tak dostanou starou dobrou nálepku. „Ta kočka je zlá!“ Co na to odborník? „Tím si zavíráme cestu k pochopení a vyřešení problému, protože málokdy pomůže něco onálepkovat a označit. Je to sice komfortní pocit, že se tak ve věci lépe vyznáte, ale přínos to nemá žádný,“ míní Štiblická.
Když kočku chcete pohladit a ona ztuhne, odtáhne se a olízne se, je to jasný signál, že o vaše pohlazení nemá zájem. Zdroj: pixabay.com
Když kočku chcete pohladit a ona ztuhne, odtáhne se a olízne se, je to jasný signál, že o vaše pohlazení nemá zájem. Zdroj: pixabay.com
Mezi nejčastější spouštěče agrese patří bolest, o níž nevíme, že jí kočka trpí. Projeví se, když zvíře pohladíme po bolestivém místě – v takové chvíli si můžeme vykoledovat kousanec, který podle nás přišel zcela bezdůvodně. Pokud je bolest chronická, kočka může být dlouhodobě podrážděná a ke kousnutí či škrábnutí pak nejde daleko. Proto je vždy v případě potíží potřeba zevrubná veterinární prohlídka, i když ji majitelé mnohdy odmítají s tím, že kočka žere a pohybuje se bez obtíží. Důležité je proto vědět, že kočky jsou mistři ve skrývání bolesti. Problém tak může vzniknout a narůst do obludných rozměrů dávno před tím, než zvíře přestane přijímat potravu.
Kromě fyzické bolesti se kočičí psycholožka Kateřina Štiblická často setkává i s tzv. přenesenou agresí. „Často řešíme, když se člověk snaží rozpustit konflikt mezi dvěma kočkami, zasáhne a skončí poškrábaný. Případně se může stát, že kočka pozoruje přes okno cizí kočku na zahradě. Jak víme, kočka je teritoriální a ne každá kočka vidí cizí kočku ráda. Tím, že je tam překážka a nemůže za nimi přijít a vyřešit to, a vy se potom vyskytnete v jejím okolí, tak ta frustrace může jít i a vás,“ vyjmenovává Štiblická.
Kočka tráví několik hodin denně péčí o svou srst. Když jí to znemožníte, dříve či později se u ní objeví frustrace, která může vyústit až v agresi. Zdroj: pixabay.com
Kočka tráví několik hodin denně péčí o svou srst. Když jí to znemožníte, dříve či později se u ní objeví frustrace, která může vyústit až v agresi. Zdroj: pixabay.com
Dalším spouštěčem agrese mezi dvěma kočkami může mít na první pohled zcela banální důvod – návštěvu veterináře. „Když se kočka vrátí z veteriny nebo z nějakého výletu a je načichlá dezinfekcí a různými pachy, tak některé kočky můžou být citlivější na pachy a nemusí ji rozpoznat. Voní jim jinak, takže to je někdo jiný a může dojít k agresi. Jde tomu většinou velice elegantně předejít nebo to vyřešit tím, že kočky na chvíli oddělíme, kočka z veteriny načichne opět domácností a pak je dát dohromady a je to všechno v pořádku. Bohužel, když se to nepovede, tak to končí šílenými projevy agrese,“ doplňuje Štiblická.
Když všechny rady selžou a k útoku kočky stejně dojde, je důležité si zachovat chladnou hlavu. Křik totiž zvíře může ještě víc vydráždit a celá situace se tím výrazně zhorší. Pokud útočí jedna kočka na druhou, je proto nasnadě je v klidu a tichosti oddělit dekou nebo polštářem. V žádném případě si zvířata pak nedávejte k obličeji a nepokoušejte se je rozdělit rukou. Kočičí škrábnutí se hojí dlouho a v případě hlubšího kousnutí je vhodné vyhledat lékařské ošetření.
Čekáte dítě a je vaší noční můrou, že ho kočka napadne? „Většina koček se snaží fyzickému útoku vyhnout, protože ke v přírodě drahý a nebezpečný. Je ale důležité to kočce umožnit. To znamená myslet na to, aby kočka měla možnost nepřijít s dítětem do kontaktu – nemít kočičí záchod, misky na jídlo nebo škrabadla v blízkém okolí dítěte. To napětí a někdy i strach kočky z dítěte může vyeskalovat k agresi,“ upozorňuje vážně Kateřina Štiblická.
Spánek a odpočinek je pro kočky velmi důležitý. Proto potřebují klidné místo, kde se mu mohou nerušeně věnovat. Zdroj: pixabay.com
Spánek a odpočinek je pro kočky velmi důležitý. Proto potřebují klidné místo, kde se mu mohou nerušeně věnovat. Zdroj: pixabay.com
Kočičí psycholožka se s podobnými případy už setkala. V jednom z nich hrál roli frustrovaný kocour, všetečné dítě a absence klidného zázemí pro zvíře. „Kocour bohužel neměl ‚kam se uklidit‘ a byl neustále vystavovaný tahání, hlazení, hluku, u žrádla ho dítě rušilo, brečelo… Kocour to pak už neunesl a neviděl jinou cestu, než že začal dítě napadat, aby ho od sebe odehnal,“ popisuje Štiblická a dodává, že většina koček se útokům snaží vyhnout. Agrese přichází v případě, kdy zvíře neví, kudy kam. „Dejte kočce šanci chovat se jako kočka,“ uzavírá kočičí psycholožka.
Zajímá vás příběh „agresivního“ kocoura, který si i přes tuto nálepku našel milující domov? Pak si nenechte ujít reportáž nad článkem.
DOUSOUTĚŽENO! Malí, velcí, štěňata i zasloužilí senioři – zkrátka všichni psi si rádi pochutnají na misce plné dobrot!...
Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 7, 2022
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Sledujeme on-line
V pondělí se do České republiky opět vrátí bouřky. Ty se mohou objevit i ve zbytku týdne. Ve čtvrtek také počítejme se silným větrem. Počasí bude většinou oblačné. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.