Migranty máme kontrolovat co nejméně, tvrdí policisté z rozlehlé čtvrti Nordstadt v severoněmeckém městě Dortmund. Radu jim dalo tamní policejní prezidium. Čtvrť se totiž změnila v místo, kde neplatí zákony, ale právo silnějšího. Píší o tom tamní média.
„Je nás čím dál tím míň,“ popisuje situaci pod zachováním přísné anonymity jeden z mužů zákona. Spěchá se podle jeho slov jen z jedné služby do druhé, ale ty jsou naprosto personálně podhodnocené, uvádí server týdeníku Focus.
„Na některých směnách je až o deset policistů méně. V časných ranních a nočních směnách jsou často jen dva hlídkové vozy pro celou čtvrť,“ popisuje. Připomíná, že rozlohou je čtvrť Nordstadt srovnatelná s velikostí malého města. Rozprostírá se na 1 442 hektarech a počet obyvatel dosahuje k šedesáti tisícům. „Politici slíbili více policistů, ale nejenže se nic nestalo, naopak jejich počet klesá,“ tvrdí další příslušník ozbrojených složek.
ČTĚTE TAKÉ: Rakousko šlape na „azylovou brzdu“. Kvůli nelegální migraci prodlouží hraniční kontroly
Bodem zlomu je podle nich loňský případ Senegalce, kterého policisté zastřelili, když se na ně pokusil zaútočit nožem. Policisté byli vyšetřování, protože podle aktivistů bylo použití střelné zbraně údajně nepřiměřené. „U nás už neplatí presumpce neviny. Dochází spíše k záměrné kriminalizaci kolegů,“ rozčilují se další zástupci mužů zákona. Výsledkem je, že se zajištění bezpečnosti v lokalitě hroutí. „Chce odejít 41 z 61 kolegů. Mnozí dali výpověď, jiní chtějí být přeloženi,“ popisují. Vadí jim, že jejich práce „není oceněna a nepanuje k ní žádná úcta“. „Prostor a podporu dostávají pouze ti, kteří nás kritizují,“ dodávají rozzlobení policisté.
Obyvatelé šílí
Situace je kritická nejen pro policisty, ale především pro obyvatele tamní čtvrti, píše deník Bild. Padesátník Bayrak G. si splnil sen a otevřel si malou restauraci. Zřejmě ji však bude muset brzo zavřít. Lidé se k němu bojí jít, doslova přede dveřmi jeho hospůdky mají své tábořiště agresivní dealeři drog. „Hostům rozumím, že sem nechtějí. Mě samotného několikrát zbili, jeden člověk byl přímo před mou restauraci pobodán. Pokaždé, když zavoláme policii, tak nám vyhrožují. Pak nám rozbijí okna, poničí restauraci i auto. Škoda se už vyšplhala na osm tisíc euro,“ popsal.
Mustafa T. žije v Německu třicet let. Hned vedle zmíněné restaurace má obchod s elektronikou. „Podnikám 15 let, ale teď je to každým dnem horší. Násilí je tu na denním pořádku. Brutální rvačky, kde nechybějí ani mačety,“ uvedl. S rodinou se už odstěhoval, ve čtvrti mu zůstal jen obchod. „Agresivní výrostci mi dokonce přišli do obchodu a vyhrožovali mi. Teď mám všude neprůstřelná skla, stačilo mi, že mi předtím udělali škodu za 14 tisíc eur. Policie, ta jen přihlíží a je naštvaná. A když jim zavoláme, potom máme ještě větší potíže. Toto je nyní zóna bez zákona,“ řekl deníku Bild.
Šedesátiletý Ömer K. žije na náměstí Borsigplatz. „Už to tu není bezpečné, zvláště pro ženy a děti. Všude se vás ptají, jestli nechcete koupit drogy. Když odmítnete, tak jsou na vás agresivní a napadnou vás,“ uvedl.
Podobně popisuje situaci Gülcan A., který s rodinou žije v Nordstadtu, kde vlastní nemovitosti. Nechce se vzdát, ale cítí se zklamán městem a policií. „Máme tady skvělou komunitu. Bojí se ale všichni. Když zavoláte policii, trvá až hodinu, než se někdo objeví. Jakmile je hlídka pryč, vyhrožují nám, napadají nás,“ říká.
Jednou dokonce Gülcan přistihl zloděje přímo při činu, ale řízení bylo údajně zastaveno. „Pachatele se prý nepodařilo identifikovat a neměl trvalé bydliště. Toho chlapa tu vidím každý den. Toto už není ústavní stát. Platím daně a mám právo na bezpečnost,“ řekl.
Všichni se shodují, že se situace výrazně zhoršila od loňského srpna, kdy byl při zásahu zastřelen Senegalec. „Policie se od té doby bojí zasáhnout. Alespoň nám to tak říkají. Nebo přijdou pozdě. Do telefonu řeknou, že zrovna nemají k dispozici hlídkový vůz. Někteří nevystoupí vůbec, jen něco vykřiknou z okna a jedou dál. Policie nechce další problémy,“ vykládá Mustafa T.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Saské Plavno bojuje s kriminalitou v centru města