Kabinet Petra Fialy (ODS) se shodl na dalším prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) však bude jejich režim volnější než v minulosti. Policistům totiž přestanou pomáhat celníci a vojáci.
Vláda kontrolu hranic se Slovenskem zavedla v reakci za zvýšené počty běženců na konci loňského září. Organizované skupiny převaděčů totiž využívaly cestu přes našeho východního souseda.
„Naše opatření zafungovalo, proto jsme už v prosinci kontroly zmírnili. Nechceme ale nic uspěchat a režim na hranicích budeme uvolňovat postupně, dokud se situace nevrátí zcela do normálu. Namátkové kontroly zůstanou dalších 10 dní, podílet se na nich ale budou už jen policisté,“ řekl ministr Rakušan s tím, že policie bude situaci průběžně dále sledovat a vyhodnocovat.
Vláda schválila další milostivé léto. Lidé se mohou zbavit dluhů z daní či odvodů
Vláda Petra Fialy (ODS) schválila další pokračování milostivého léta. Lidé se budou moci zbavit svých dluhů na sociálních odvodech či penále při neplacení daní nebo cel. Premiér po jednání vlády odhadl, že by to mohlo pomoci statisícům dlužníků.
„Brzy si budeme moci dovolit režim bez stálých kontrol," doplnil Rakušan s tím, že poté budou posíleny policejní hlídky v blízkosti hranic. Záchyty podle něj spadly z desítek uprchlíků na jednotlivce za den.
Uvedl také, že kontroly byly velkým úspěchem. Bylo totiž zajištěno 9 567 nelegálních migrantů, vstup do ČR nebyl umožněn 2 545 z nich. Zadrženo bylo 141 osob podezřelých z převaděčství.
Bratislava loni na podzim Česko za zavedení kontrol kritizovala. Slovenské ministerstvo vnitra nyní zopakovalo, že nelegální migraci je třeba řešit například ochranou vnějších hranic schengenu, včasným přijímáním opatření na nadnárodní úrovni či sladěním vízové politiky zemí mimo EU, které jsou součástí takzvané balkánské trasy pohybu uprchlíků. Rakušan na tiskové konferenci uvedl, že o nových krocích na hranicích je Slovensko informováno.
V říjnu kabinet v nařízení rozhodl, že na hranicích může policistům pomáhat maximálně 80 vojáků a 60 celníků. Počty se postupně snížily, podle nařízení z 21. prosince se k plnění úkolů policie na hranicích povolávalo nejvýše 40 vojáků v činné službě a 20 příslušníků Celní správy ČR.