Průměrná výše nabídkové úrokové sazby u hypotečních úvěrů v prosinci stoupla. Oproti listopadu se však jedná o nárůst nepatrný, což může značit, že cena úvěrů na bydlení se blíží svému vrcholu. Kdy však začnou hypotéky zlevňovat, je nejisté. Brzy to ale nebude, shodují se experti.
Kdo se rozhodl požádat o hypoteční úvěr v prosinci, velmi pravděpodobně se setkal s nabídkou úrokové sazby kolem 6,34 procenta. Právě na takovou výši se vyšplhala průměrná nabídková sazba, kterou počítá Fincentrum Hypoindex. Oproti listopadu tak došlo ještě k nepatrnému růstu, a o to 0,03 procentního bodu.
Nemám věšteckou kouli, krčí rameny Schillerová nad vývojem inflace. Obává se ledna
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má za to, že vysoká inflace bude pomalu odeznívat. Odvolává se například na analýzy České národní banky. Na začátku roku 2023 bude ale ještě inflace stále velmi vysoká. Viní z toho současný kabinet Petra Fialy (ODS), který podle ní nechal inflaci „utrhnout ze řetězu“. Možným řešením by podle Schillerové v boji s inflací bylo zvýšení spotřební daně nebo daně s hazardu.
„Velmi drobnou korekci této nabídkové sazby má za následek úprava sazeb u jedné z menších bank. I nadále se tak můžeme bavit o stagnaci úrokových sazeb, za kterou stojí především ČNB, která si i přes nátlak na úpravu sazeb i nadále stojí za svými nedávnými prohlášeními,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & SwissLife Select.
Zlevňují hypotéky pro mladé
Pokud se na nabídkové sazby podíváme podrobněji skrze jednotlivé typy hypoték podle doby fixace úrokové sazby nebo výše zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), pak i zde vidíme známky kulminace sazeb. Nejvýrazněji v prosinci zdražily hypoteční úvěry do 80 procent LTV fixovaných na deset let, a to o 0,05 procentního bodu na 6,1 procenta.
Sazby u hypoték do 80 procent LTV s pětiletou fixací zůstaly beze změny na 6,07 procenta, najdeme však i příklad, kdy hypoteční úvěry zlevnily. To se týká úvěrů s LTV nad 80 procent, které jsou určeny pro klienty do 36 let věku s fixací na tři a pět let. Zde sazby klesly o 0,02, respektive 0,03 procentního bodu na 6,72, respektive 6,31 procenta.
Znamená to tedy, že v dohledné době začnou zlevňovat i zbývající kategorie hypotečních úvěrů? „Na výrazný pokles sazeb je podle mého názoru ještě brzy. Sazby nejen u hypoték se odvíjejí od ceny peněz na trhu, kterou primárně ovlivňuje výše základních úrokových sazeb České národní banky. Ta dává již řadu měsíců najevo, že svou hlavní sazbu hodlá držet na úrovni sedmi procent. Zároveň si ale bankovní rada nechává otevřená zadní vrátka pro případ, že by opět zesílily inflační tlaky,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Návrat inflace k cíli se odkládá
Úrokové sazby u hypoték se tak podle ní budou vyvíjet na základě vývoje inflace. „Pokud uvidíme razantní pokles tempa růstu cenové hladiny, snížení sazeb by mohlo přijít vzápětí. Ale nejistota, která platila pro právě končící rok 2022, bude nejspíše platit i pro rok 2023. Velkou neznámou je vývoj cen energií na trhu, které se promítají do cen dalších druhů zboží. Já osobně bych se rovněž obávala zvýšených inflačních očekávání. Může se tak lehce stát, že vysoká inflace s námi bude mnohem déle, než jsme si dosud mysleli, a tím pádem i pokles úrokových sazeb přijde spíše později,“ dodala Hedija.
Právě vývoj inflace začíná být jednou z velkých neznámých. Zatímco ještě přibližně před půl rokem panovalo všeobecné přesvědčení, že v Česku se inflace vrátí ke svému dvouprocentnímu cíli nejpozději v první polovině roku 2024, aktuální odhady hovoří spíše o roku 2025. Například ministerstvo financí ve své aktuální makroekonomické predikci počítá s průměrnou mírou inflace v roce 2024 ve výši 3,5, a teprve v roce 2025 ji odhaduje na 2,4 procenta.