Česká města a obce zatím v důsledku koronavirové krize zrušily přes 10 000 investičních projektů za 8,4 miliardy korun. Odložily navíc dalších 23 000 plánů za zhruba 27,6 miliardy korun. Nejhorší situace je v tomto ohledu ve Zlínském, Plzeňském a Jihomoravském kraji. Nejlépe je na tom naopak Moravskoslezský nebo Jihočeský kraj. Vyplývá to z průzkumu Svazu měst a obcí.
Pandemie koronaviru, která v České republice trvá už bezmála dva měsíce, zasáhla do rozpočtů a plánů prakticky všech krajů v zemi. Například Plzeň zatím odhaduje výpadek daňových výnosů asi 550 milionů Kč. Dalších zhruba 250 milionů budou město stát opatření související s pandemií a zmírňováním jejích dopadů.
Na krytí schodků využije západočeská metropole 230 milionů z loňského přebytku, dividendy od Plzeňské teplárenské ve výši 200 milionů Kč a chystá prodej čtyř budov v centru města a osmihektarového pozemku kasáren Zátiší u průmyslové zóny. „Jsem si jistá, že rok 2020 zvládneme, ale bojím se toho příštího, protože to už nebudeme mít kam sáhnout. Nebudeme mít ten polštář přebytku, ani polštář rezervního fondu,” obává se náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).
Dobře na tom není ani Zlínský kraj. Krajské město kvůli dopadům pandemie koronaviru pozastavilo investice asi za 200 milionů korun. V červnu Zlín vyhodnotí propad daňových příjmů za předchozí měsíce a rozhodne, zda investice pro letošek zcela zastaví, nebo je bude realizovat. Investiční akce za desítky milionů korun odsouvají také města v Libereckém kraji. Stotisícový Liberec už škrtl investice za 20 milionů korun, o odložení dalších plánů za 30 milionů budou zastupitelé nyní rozhodovat. Pozitivní vyhlídky nemá ani Jihomoravský kraj. Brno očekává podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) propad až o 1,5 miliardy korun. V ohrožení by tak mohla být stavba atletické haly.
Ostrava a Praha zatím investice omezovat nebudou
Problém s investicemi naopak nemají města v Moravskoslezském kraji. „Bez ohledu na pandemii koronaviru a její ekonomické dopady nehodláme nijak omezovat investiční činnost a zastavovat přípravu nebo realizaci staveb, protože jsou to právě investice veřejného sektoru, které jsou klíčové pro opětovné rozběhnutí ekonomiky,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Podobně je na tom i Jihočeský kraj. Ten chce v letošních plánovaných investičních akcích pokračovat bez zásadního omezení.
Také některé další regiony plánují pokračovat v plánovaných investicích. Například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že výstavba metra nebo rekonstrukce Václavského náměstí budoi pokračovat. Pražský magistrát ale očekává, že v důsledku pandemie koronaviru přijde o miliardy korun z rozpočtu a v případě snížení peněz od státu by měl problémy se zahajováním dalších projektů.