Celoplošné testování Slováků za sobotu odhalilo přes 25 tisíc nakažených
Celostátní testování obyvatel pětimilionového Slovenska na koronavirus odhalilo za sobotu 25 850 nakažených. To odpovídá asi jednomu procentu z celkového počtu 2,58 milionu lidí, kteří vyšetření v první víkendový den absolvovali. Potvrdil to v neděli ministr obrany Jaroslav Naď. Akce, která je svého druhu v Evropě ojedinělá, se koná celý víkend.
Podle ministra Nadě čísla nezahrnují výsledky testování, které organizovaly pro své zaměstnance velké firmy, dále domovy seniorů či nemocnice. Údaj o zjištěných nakažených za sobotu v rámci celostátního testování odpovídá zhruba počtu infikovaných, který byl laboratorními vyšetřeními na koronavirus na Slovensku potvrzen dohromady za posledních deset dnů.
„Výsledek považuji za důkaz, že Slovenská republika funguje. Ozbrojené síly dokázaly zorganizovat největší akci od vzniku našeho státu,“ řekl premiér Igor Matovič na společné tiskové konferenci s Naděm a dalšími ministry. Podle premiéra se uskuteční i původně plánované druhé kolo celostátního testování obyvatel, podrobnosti k tomu ale neuvedl.
Velmi málo nakažených vykazuje hlavní město
Z regionálního srovnání vyplývá, že podíl pozitivně testovaných za sobotu byl nejvyšší (do 1,84 %) na severním a východním Slovensku. Naopak v Bratislavě testy potvrdily infekci jen u 0,31 % vyšetřených.
Od plošného testování lidí starších deseti let si Matovičova vláda slibuje, že odhalí ohniska nákazy a také zpomalí šíření koronaviru. Přípravu projektu provázely problémy zejména při zajištění dostatečného počtu zdravotníků, kteří na odběrových místech provádí stěry.
Účast na bezplatném testování není povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu na koronavirus se od 2. do 8. listopadu nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedají otestovat, nebudou moci mimo jiné nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.
Matovič opět vybídl obyvatele, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, aby spolu se členy své domácnosti nastoupili do izolace. Ti s negativním výsledkem testu by podle premiéra měli i nadále dodržovat pravidla bezpečného chování během pandemie.
Úvodní fáze otestování obyvatel na koronavirus se na Slovensku konala minulý týden ve čtyřech okresech nejvíce zasažených epidemií. Pozitivní výsledek tam testy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.
Slovensko při plošném testování používá antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale nedokážou odhalit všechny nakažené.