reklama

Koronavirus prověřil Čechům peněženky. Jen třetina z nás má peníze pod kontrolou

Na nenadálé výpadky příjmů nebo nečekaně zvýšené výdaje je připravena jen jedna ze tří českých domácností. Další třetina Čechů by ráda na základě zkušeností z uplynulých měsíců více spořila, ovšem téměř pětina tvrdí, že nemá z čeho. Vyplývá to z průzkumu ING Bank, který se zaměřoval na to, jak koronavirová krize ovlivnila stav financí tuzemských domácností.

reklama

Z třetiny domácností, které vyjádřily odhodlání více se zaměřit na své výdaje pak konkrétně 21 % má v plánu pečlivěji zvažovat, za co své peníze utratí, desetina je připravena své výdaje rovnou omezit a 4 % chtějí své nákupy lépe plánovat. Šetřit chtějí tuzemské domácnosti hlavně u těch položek, které se na základě zkušenosti s průběhem koronavirové krize ukázaly jako zbytečné. Čtyři z deseti dotázaných také uvedli, že více než v minulosti přemýšlí o spoření.

„Optimální je mít finanční rezervu odpovídající alespoň výdajům na tři měsíce. V řadě domácností však během pandemie ocenili jakékoli úspory, po kterých mohli sáhnout,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING Bank. Podle Sedláře ale rozhodně není důvod k obavám, pokud domácnost zatím nespoří nebo není-li schopna odkládat stranou velkou sumu peněz. „Dá se spořit i po malých částkách, k čemuž lze využít například spořicí účet. Za jeho zřízení ani užívání se zpravidla nic neplatí, peníze se úročí a jsou kdykoli k dispozici,“ dodal.

Spořili, ale teď si užijí

V této souvislosti stojí za pozornost, že více než polovina Čechů udržela během nejpřísnějších protiepidemických opatření své výdaje na přibližně stejné úrovni jako před nástupem karantény. Naopak necelá pětina dotázaných se přiznala k tomu, že utrácela dokonce více, než kdyby žádná pandemie nepropukla. Třicet procent pak řeklo, že své výdaje skutečně snížilo.

Podle Sedláře lze pokles výdajů domácností vysvětlit tím, že zhruba stejnému procentu z nich klesly příjmy například v důsledku ztráty zaměstnání nebo kvůli tomu, že jim zaměstnavatel snížil mzdu. U podnikatelů byl pak nejčastějším důvodem pokles tržeb. „Češi také utráceli ve velkém za zásoby potravin a dezinfekcí, což v průzkumu přiznalo 12 % respondentů a zároveň uvedlo, že to byl důvod, proč mají na účtech méně peněz. Naopak více než desetina lidí potvrdila, že měli více peněz než obvykle, protože nepodnikali výlety a neutráceli za zábavu,“ doplnil Sedlář.

Průzkum ukázal, že určitá část spotřebitelů své výdaje pouze odložila. Desetina z těch, kteří uvedli, že během pandemie utráceli méně, potvrdila, že si našetřené peníze hodlá užít, až to bude možné. Další desetina si udělá radost vysněnou věcí nebo zážitkem. Nejčastěji (ve 38 % případů) ale lidé chtějí peníze nechat ležet na běžném účtu a utrácet je průběžně. Dvaadvacet procent si je pak chce ponechat na účtu spořicím a sáhnout na ně až v horších časech. 11 % ještě nemá jasno, jak s ušetřenými finančními prostředky naloží.

Rodiny to zatím zvládají

Na druhé straně ti, kteří během koronavirové krize utráceli více než normálně, sáhli až ve dvou třetinách případů do svých úspor. Z nich třetina ale své úspory díky vyšším výdajům dosud nevyčerpala. Jen pětina dotázaných uvedla, že měla natolik dostatečný příjem, že jim jejich zvýšené náklady na živobytí pokryl. „Pozitivní je, že pouze 7 % z těch, jimž koronavirus způsobil nečekané výdaje, se kvůli nim muselo zadlužit. Opět se potvrdilo, jak je důležité mít pro mimořádné případy finanční rezervu. A velká část Čechů alespoň nějakou má,“ uzavřel Radek Sedlář.

Průzkum ING Bank se uskutečnil asi dva týdny poté, co podobnou studii publikovala Česká bankovní asociace. Ta se rovněž zaměřovala na to, jak koronavirová krize ovlivnila příjmovou situaci českých domácností nebo jak zvládají pokrývat své mimořádné výdaje. A rovněž ČBA zjistila, že Češi to epidemiologicky nejhorší období zvládli poměrně dobře. Asi 60 % z nich uvedlo, že nepřišlo ani o část svých příjmů, čtvrtina nějaké peníze ztratila, 9 % pak přišlo o jeden z příjmů rodiny a 4 % pak koronavirus připravil o výdělek zcela.

Respondenti v průzkumu České bankovní asociace také přiznali, že zkušenost s pandemií ovlivnila jejich smýšlení o financích. Dvě třetiny domácností hodlají o bilanci příjmů a výdajů do budoucna více přemýšlet, případně i více spořit. Zbylá třetina pak uvedla, že o penězích budou uvažovat stále stejně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama