Slovenští odborníci z řad zdravotnictví varují. Pokud se lidé nebudou očkovat, může dojít k dalším lockdownům nebo plošnému uzavírání škol. „Koronavirus si na nás počká. On opravdu nikam neodchází, snaží se přežít,“ konstatoval matematik Richard Kollár. Lékaři mají obavy hlavně z šířící se mutace delta. Aby tak Slováci zabránili další vlně pandemie, měli by se podle lékařů nechat očkovat, nebo alespoň striktně dodržovat nastavená opatření.
Podle epidemiologů a analytiků neexistuje z pandemie jiné východisko než vakcinace. „Očkovaní lidé mají jednu obrovskou výhodu. Budou zdraví. A když náhodou onemocní, tak mají velkou šanci, že na nemoc nezemřou,“ prohlásil slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.
Slováci zpřísní hraniční kontroly. Policisté budou kontrolovat potvrzení i registraci
Slovensko hodlá od pondělí 5. července zpřísnit kontroly na hranicích s Českou republikou. Nové podmínky se budou týkat jak osobních aut, tak vlaků a cestujících v letadle. Výjimku bude mít nákladní doprava. Cestující budou muset mít potvrzení, podmínkou pro vstup do země bude nadále registrace na vládním webu.
I když očkovaní musí nosit ochranu úst a dodržovat hygienická pravidla, odborníci to považují za správné. „Určitě to není šikana. Jde o vysoce odborný přístup. Z medicínského a epidemiologického pohledu vidíme, že očkování je bezpečný, účinný a jediný nástroj, který máme na zastavení pandemie,“ uvedla webu noviny.sk epidemioložka Alexandra Bražinová.
Další odborníci z řad lékařů nebo tvůrců matematických a statistických modelů zdůrazňují, že každý obyvatel se dříve či později setká s nakaženým. Covid tak ze společnosti jen tak nezmizí.
„Koronavirus si na nás počká. On opravdu nikam neodchází, snaží se přežít. To znamená, že bude v našem okolí a i kdybychom se ho zbavili, počká si na nás v zahraničí a časem si opravdu každého najde,“ konstatoval matematik Richard Kollár.
Nechceme další lockdown a masivní zavírání škol
Problémem podle Kollára je, že Slováci nechodí dobrovolně na testy, a když jim není dobře, odmítají chodit k doktorům. „Tím pádem je riziko vzniku nových ohnisek nákazy. Více než na vládním přístupu tak záleží na tom od jednotlivců,“ dodává matematik.
Delta mutace nabírá na síle. Nakolik je nebezpečná a jaké jsou příznaky?
Delta mutace – varianta COVID-19, která přišla z Indie a děsí celý svět – se rychle šíří po celé planetě. Je navíc mnohem nakažlivější než mutace britská. Je pravda, že tento druh koronaviru je smrtelnější než všechny ostatní? A nakolik účinné jsou v tomto případě vakcíny? Redakce CNN Prima NEWS připravila odpovědi na nejzásadnější otázky, které byste měli znát.
Odborníky také straší šířící se mutace delta, dříve známá jako indická. Ta je nakažlivější a infikuje i mladší lidi. Někteří lékaři podotýkají, že lidé nakažení touto mutací nemají horší průběh nemoci. Přesto jsou Slováci ve střehu.
„Ze zemí, kde se delta šíří, vidíme, že se rychle infikují všichni neočkovaní. To samozřejmě nechceme, protože by muselo docházet k masovému zavírání škol, obchodů i k dalším lockdownům,“ obává se Kollár.
Ministr zdravotnictví Lengvarský varuje před situací v Česku, kde za poslední týdny vzrostlo reprodukční číslo. V sobotu bylo na hodnotě 1,3. „Chtěl bych znovu vyzvat občany, aby se zaregistrovali na očkování. Jen díky němu zvládneme pandemii lépe,“ apeloval ministr.