Koronavirus v Itálii: Pozůstalí chtějí prošetřit dění v pečovatelských domech

Nejvyšší počet úmrtí ve spojení s pandemií koronaviru zaznamenala v Itálii oblast Lombardie, kde s onemocněním COVID-19 zemřelo přes patnáct tisíc lidí. Průměrný věk obětí se pohyboval okolo osmdesáti let. Nákaza zasáhla nejvíce pacienty v pečovatelských domech a dění v nich chtějí nyní někteří pozůstalí prošetřit. V reportáži o tom informovala televize CNN.

Karanténa v Itálii skončila. Mezi nejpostiženější oblasti Itálie patří město Nembro v podhůří Alp. Někteří lidé v tomto severoitalském městě se teprve až nyní oficiálně loučí se svými blízkými, kteří zemřeli na koronavirus. Například rodina a přátelé s se loučili Giacomem Boffellim, který podlehl nemoci COVID-19 již 11. března, tedy před více než dvěma měsíci.

Tsunami, která smetla hlavně seniory

Pro město Nembro s přibližně jedenácti tisíci obyvateli byl březen natolik tragický, protože každý den zemřel některý z občanů. Dcera Boffeliho vzpomíná, že se epidemie městem přehnala jako tsunami a smetla hlavně seniory.

V jednom z místních pečovatelských domů pobývalo 87 seniorů, 34 z nich během pandemie zemřelo. Už měsíc ale dům seniorů neeviduje žádnou oběť koronaviru a lidé mohou opět navštěvovat své příbuzné nebo známé. Ovšem z bezpečné vzdálenosti.

Situace však nadále zůstává kritická v pečovatelských domech v Miláně, kde podle reportéra CNN Bena Wedemana bývá tamní počet obětí přirovnáván k masakru.

Pozůstalí chtějí prošetřit dění v pečovatelských domech

Když se pandemie zhoršovala, vláda regionu Lombardie požádala pečovatelské domy, aby přijímaly i nakažené seniory, což mohlo přispět k vysoké úmrtnosti v těchto institucích. Pozůstalí domovům vyčítají také pozdní testování.

Alessandro Azzoni, jehož matka byla v milánském pečovatelském domě Trivulcio a je nyní s koronavirem v kritickém stavu v nemocnici, založil skupinu, která požaduje vyšetření dění v pečovatelských domech. Říká, že senioři jsou součástí společnosti a její pamětí. „Dali nám život a nemůžeme je prostě zahodit,“ dodává.

Lombardská vláda odmítla žádost CNN o komentář s tím, že záležitost se vyšetřuje.

Tagy: