V USA má koronavirová krize několik negativních důsledků. Harvardova univerzita, jedna z nejprestižnějších vzdělávacích institucí na světě přijala od federální vlády finanční pomoc, kterou má ale podle amerického prezidenta Donalda Trumpu vrátit. Součástí záchranného ekonomického balíčku byly také prostředky na pomoc malým firmám, na které se ale nedostalo, protože je neprávem vyčerpaly velké společnosti. Trump chce navíc během krize ochránit pracovní místa Američanů, kvůli čemuž plánuje ještě více omezit přistěhovalectví.
Harvardova univerzita přijala od federální vlády v rámci rekordního balíčku na pomoc ekonomice USA, která je silně oslabena pandemií koronaviru, státní grant ve výši 8,6 milionu dolarů (217,6 milionu korun). Trump ale na svém úterním tiskovém brífinku poukázal na fond univerzity, v němž se nachází asi 41 miliard dolarů (přes bilion korun). „Harvard by si ty peníze neměl brát, zaplatí je zpět,“ řekl prezident.
Harvardská univerzita však jen o chvíli později vydala prohlášení, že si peníze ponechá. Nepoužije je totiž na krytí svých provozních nákladů, ale na finanční pomoc studentům.
Trump následně na Twitteru znovu univerzitu vyzval, aby finance vrátila. Dodal, že by se měl prošetřit celý školní fond, který je největší ze všech univerzitních fondů světa. Neuvedl k tomu však žádné další podrobnosti.
Na malé se nedostalo
Rekordní balíček na pomoc ekonomice ve výši 2,2 bilionu dolarů (55,6 bilionu korun) provázejí v USA i další kontroverze. Jeho součástí byly totiž také prostředky na pomoc malým podnikům, které však podle některých kritiků neprávem vyčerpaly velké společnosti, zatímco na menší firmy v nesnázích se nedostalo.
Ministr financí Steve Mnuchin v úterý uvedl, že vláda vydá jasnější pravidla pro čerpání dotací a že peníze byly určeny jen těm firmám, které nemají dostatek financí na zajištění provozu a musely by se zbavovat zaměstnanců. Zároveň velké společnosti vyzval, aby neprávem nabyté prostředky vrátily. Například řetězec s rychlým občerstvením Shake Shack tak v pondělí jako první velká firma prohlásil, že obdržené prostředky pošle zpět.
Americký Senát navíc v úterý schválil další pomocný balíček pro malé podniky a nemocnice v hodnotě téměř takřka 500 miliard dolarů (12,7 bilionu korun). Sněmovna reprezentantů bude o záchranném opatření hlasovat později v tomto týdnu, následně návrh musí podepsat Trump.
Trump chrání pracovní místa Američanů
Prezident Trump také hodlá v době koronavirové krize ochránit pracovní místa Američanů. Chce podepsat exekutivní nařízení, kterým dočasně pozastaví přistěhovalectví. Opatření by se mělo vztahovat výhradně na ty, kteří se v USA uchází o trvalý pobyt, tedy o takzvanou zelenou kartu, a ne na žadatele o přechodná pracovní víza. Opatření bude platit 60 dní a může být prodlouženo. Konzervativní média Trumpovo rozhodnutí vítají jako účinnou zbraň proti skokovému růstu nezaměstnanosti.
Ne všichni jsou ale Trumpovými nápady nadšeni. Opoziční demokraté tvrdí, že se prezident snaží zneužít nynější krize k tomu, aby dosáhl svých politických cílů a fakticky zastavil migrační proudy na jihu USA.
Pro Trumpa je legální i ilegální imigrace jedním z klíčových politických témat, z něhož učinil klíčovou součást své politiky. Americký prezident zdůrazňuje, že přistěhovalectví je možné jen legální cestou. Loni v říjnu jeho administrativa uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18 tisíc uprchlíků. To představuje vůbec nejnižší roční strop od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980.