Česká koruna zažívá nejhorší chvíle od letošního května. Druhá vlna koronavirové epidemie se negativně projevuje na jejím kursu. Euro nyní stojí více než 27,30, za dolar dáme skoro 23,20. Kurs české měny reaguje na nově ohlášená protiepidemická opatření vlády a investoři se obávají zpomalení hospodářského oživení České republiky.
Nejen, že kurs koruny vůči euru překonal hranici 27 korun, ale míří ještě výše. Koruna byla slabší jen letos v květnu, kdy za jedno euro bylo nutné zaplatit přes 27,60. Ke květnové úrovni ji ještě asi třicet haléřů chybí, není však vyloučeno, že se k ní přiblíží. „Koruna za poslední měsíc ztrácí nejvíce v rámci středoevropského regionu. Ačkoli globální finanční trhy by za standardních podmínek podporovaly korunu k silnějším hodnotám, negativní vývoj jasně převažuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky František Táborský.
Koruna podle něho následuje propad tržních úrokových sazeb, které stále více odráží rostoucí očekávání investorů ohledně dalších kroků České národní banky. Nově oznámená vládní protiepidemická opatření se totiž nejspíše podepíší na výkonu tuzemské ekonomiky. „Finanční trhy tak mají obavy o další oživení českého hospodářství. V současnosti dávají zhruba 75procentní pravděpodobnost, že naše centrální banka sníží na přelomu roku úrokové sazby,“ doplnil Táborský.
Obavy o oživení
Ale vzhledem k vývoji epidemie je prý stále ještě brzy na to posoudit, zda Česká národní banka k takovému kroku opravdu přistoupí. Za normálních okolností by totiž snížení sazeb znamenalo tlak na oslabení koruny. Jenže v této době investoři spíše slyší na to, jaký vliv bude který krok centrální banky nebo vlády mít na ekonomický výkon.
„Úrokové sazby na trhu však mají ještě prostor klesat, což podle nás vytváří potenciál pro další oslabení koruny vůči euru v řádu několika desetihaléřů. Koruna tak bude v nejbližších týdnech reflektovat hlavně domácí situaci, vývoj pandemie a případné zavádění či uvolňování bezpečnostních opatření,“ uzavřel František Táborský z Komerční banky.