Na Ústecký kraj bude do letošních voleb upřena velká pozornost, a to především kvůli kandidatuře premiéra Andreje Babiše (ANO) a lídra koalice Pirátů a STAN Ivana Bartoše. Zatímco Bartoš má o problémech v regionu jasno už nyní a připravil plán, jak je řešit, premiér čeká na září, až bude představena jeho kampaň. Zatím musí podle něj lidem stačit, že kraj zná a narodila se tu jeho žena Monika.
„Kraj znám dobře, podnikám tady od ledna roku 1991. Narodila se tady a chodila do školy v Ústeckém kraji moje paní a mám tady rodinu a mnoho přátel a známých,“ uvedl pro CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš na dotaz, proč by ho lidé měli volit.
Na dotaz, co konkrétně by chtěl v kraji změnit a jaké jsou největší problémy, napsal krátce o průmyslu a životním prostředí.
„Ústeckému kraji a jeho obyvatelům jsem pomohl už v roce 2016, kdy se nám podařilo po více než 30 letech dokončit dálnici D6 do Drážďan. Zároveň je to tradiční průmyslový kraj, který má mnoho strukturálních problémů, které je nutné řešit, a to už vůbec nemluvím o životním prostředí, ale počkejte si na 2. září,“ dodal Babiš.
Premiér si kandidaturu v kraji vybral především proto, že se postaví Pirátovi Ivanu Bartošovi a ohlásil ji až koncem července. Bartoš vedení kandidátky v Ústeckém kraji oznámil už na jaře a na rozdíl od premiéra už nyní oznámil několik konkrétních věcí, které by se podle něj v kraji měly řešit.
Bartoš si posvítí na dotace a korupci
V první řadě chce řešit dotace a korupci. „Na celostátní úrovni je problém s tím, že tam peníze netečou, jak mají. Kraj má čerpat peníze z Just transition fund a firmy, které peníze získají, by měly minimálně to samé vracet zpět do kraje,“ uvedl Bartoš pro CNN Prima NEWS.
Jde o fond, který má v rámci evropského plánu obnovy poskytnout finanční prostředky a pomoci s transformací ekonomiky především Moravskoslezskému, Karlovarskému a právě Ústeckému kraji.
Podle Bartoše ale peníze získávají i jiné kraje, a proto zmíněné regiony zatím stále zaostávají, kvůli čemuž se nůžky mezi nimi stále více rozevírají.
„Tyto peníze mají končit pouze u těch tří postižených regionů a nemají se dělit mezi všechny. V regionu zároveň musí dojít ke změně struktury průmyslu. Chápu, že tam má Andrej (Babiš) velkou část fabrik, ale nejsou tam adekvátní pracovní příležitosti,“ doplnil Bartoš. Holding Agrofert, který premiér v roce 2017 převedl do svěřenského fondu, má v regionu opravdu velkou část svých firem. Jde především o podniky v chemickém nebo zemědělském průmyslu.
Bartoš: Výstavní skříň korupce. Šmelí se tu roky
V této souvislosti chtějí Piráti zavést tzv. registr evropských i národních dotací.
„Chceme, aby bylo vidět, kam peníze přesně jdou. Šmelí se tam roky. Vždyť ten kraj je výstavní skříní korupce v Česku už na krajské úrovni. Peníze lítají komínem nebo jsou používané na projekty, které fakticky řeší velké firmy v oblasti těžby nebo energetiky, ale do středního podnikání nejde nic, přitom strukturální fondy jsou na to určené,“ pokračuje Bartoš.
Problémem regionu je podle něj i to, že chybí jedno větší centrum, ke kterému by se lidé stahovali. Zatímco v Karlovarském kraji jsou to Karlovy Vary a v Moravskoslezském Ostrava, tak Ústecký region má několik měst jako Ústí nad Ladem, Most nebo Děčín. Žádné z nich ale není podle Bartoše přirozeným centrem, kolem kterého by se vytvářelo více pracovních příležitostí. Velká část lidí z regionů blízkých Praze se tak spíše stahuje k hlavnímu městu místo, aby pracovala v tomto regionu.
Podle Bartoše jde o kraj, který má stejné problémy jako všechny ostatní, ale jejich koncentrace je zde větší a tím i viditelnější.
Kde je rozsvíceno, tam je vidět
„Kraj potřebuje péči a jsem připraven mu ji dát. Problémy jsou v celé České republice, akorát v Ústeckém kraji se sešly všechny. Vylidňování, exekuce, špatná komunikace, zdevastovaná krajina, struktura průmyslu, který za určitou dobu nebude,“ dodal Bartoš s tím, že právě pozornost od celostátních lídrů oblasti může pomoci.
„Kde je rozsvíceno, tam je vidět a tam ty věci nemizí. Nekandiduji do kraje, ale do Sněmovny s ambicí podílet se na vládě. Jde mi skutečně o ty velké věci a mám sílu je změnit,“ dodal lídr Pirátů s tím, že i on kraj velmi dobře zná, často tam jezdí. Lze ho prý považovat dokonce za baštu Pirátů, protože se tam před lety konala první pirátská konference PiratCon na téma vyloučených lokalit nebo vzdělání.