reklama

Kosmický počítač z Červeného trpaslíka s IQ 6000 má konkurenci. Seznamte se s robotem CIMON-2

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici mají nového interaktivního společníka s umělou inteligencí – robota CIMON-2 s IQ 6 000. Dokáže vyhodnocovat emoce a empaticky komunikovat, dokumentovat vesmírné experimenty i poskytovat rady. Astronautům také pomáhá zvládat izolaci, v níž se zhruba 400 kilometrů nad Zemí nacházejí. Podle webu CNN by zkušenosti projektu CIMON mohly být využity i na Zemi v případech, jakým je třeba současná pandemie koronaviru.

reklama

„Já jsem Holly, lodní počítač s IQ šest tisíc, což je stejně jako má šest tisíc učitelů tělocviku... Chovám bláhovou naději, že za tři miliony let, co jsme pryč, lidstvo přestalo válčit, vyléčilo všechny choroby a podařilo se mu zjednodušit formulář daňového přiznání,“ předesílal fiktivní palubní počítač kosmické lodi Červený trpaslík na začátku epizod ve stejnojmeném seriálu. Co se týká komunikace, rad či vtipu roste této fiktivní postavě v reálném světě zdatný konkurent.

Novou generaci Crew Interactive Mobile Companion (Interaktivní mobilní společník posádky), robota CIMON-2, vyrobili pracovníci společnosti Airbus v Německém středisku pro letectví a kosmonautiku s využitím umělé inteligence technologické firmy IBM. Robot ve tvaru koule s jednoduchým obličejem na obrazovce autonomně (nezávisle) pluje po výzkumném modulu European Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a asistuje posádce.

Využití zkušeností s izolací pro pandemie na Zemi

„CIMON posyktuje ve vesmíru možný základ pro asistenční sociální systémy, které mohou redukovat stres způsobený izolací, nebo dynamickými skupinovými interakcemi během dlouhodobých misí, například na Měsíc nebo Mars, což není nepodobné situacím na Zemi,“ informuje v e-mailu pro CNN Matthias Biniok, vedoucí IBM projektu CIMON v Německu. „Tento výzkum je zvláště důležitý právě teď, kdy svět uprostřed pandemie COVID-19 zažívá izolaci a více se o ní dozvídá.“

Italský astronaut Luca Parmitano, který před svým únorovým návratem na Zemi s robotem provedl sérii experimentů, uvedl, že CIMON-2 je velmi „konzistentní“. Robot dle jeho slov dokázal mimo jiné reprodukovat instrukce, kterými ho provedl skrze řadu procedur na vesmírné stanici. Rovněž pořídil fotografie a video ve výzkumném modulu a ukázal mu je. Když Parmitano robota požádal, aby se s ním podělil o fakta z vesmíru, odpověděl mu žertem, že „posádka Apolla neměla žádné životní pojištění“.

Partner, společník, rádce i záznamník

„Aktuální verze astronautského asistenta zahrnuje citlivější mikrofony a vyvinutější smysl pro orientaci než u jeho předchůdce CIMON-1,“ vysvětluje vedoucí projektu Biniok. „Schopnosti umělé inteligence a stabilita komplexního softwaru CIMON-2 se také významně zlepšily. Autonomie baterií napájeného asistenta se zvýšila o zhruba 30 procent.“

Dalším důležitým cílem projektu je podle Binioka prozkoumat, jak může inteligentní asistent jako CIMON snížit stres astronautů. „Jako partner a společník je CIMON podporuje v experimentech a v údržbě paluby ISS,“ doplňuje šéf projektu s tím, že CIMON-2 slouží osamělým astronautům rovněž jako společnost ke konverzaci. Robot využívá dvě kamery jako oči pro rozpoznání obličeje a pět dalších pro vlastní navigaci a nahrávání videa.

Palubní počítač z Červeného trpaslíka s IQ 6 000 brzy realitou?

Psychologové u něj pomohli vyvinout osobnost, takže dokáže reagovat pomocí různých tónů řeči – od škádlení po smutek. „CIMON je technologický experiment, který má zjistit, jak virtuální agenti mohou astronauty podporovat a zvýšit jejich pracovní efektivitu,“ tvrdí Biniok a dodává: „Dalším důležitým tématem je výzkum izolace, osamělosti a efektů stresu na fyzické tělo a jak může virtuální asistent pomoci astronautům vypořádat se s těmito problémy.“

CIMON-2 je vylepšenou verzí robota CIMON, který letěl s astronauty poprvé do vesmíru v roce 2018. Původní CIMON byl vůbec prvním systémem umělé inteligence ve vesmírné stanici. Jméno dostal podle robotického asistenta „létajícího mozku“ profesora Simona Wrighta z japonského seriálu Captain Future. Robot byl sestrojen se schopností dívat se, slyšet, pochopit a mluvit, dokáže i přikývnout nebo zavrtět hlavou – tedy prakticky celým svým tělem.

Někomu může robot vzdáleně připomínat Hollyho – palubní počítač s IQ 6 000 z britského sci-fi komediálního sitcomu a série knih Červený trpaslík. Ačkoliv jsou zatím jeho možnosti oproti filmovému protějšku značně omezené, kdo ví, jak tomu bude za pár let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?
Politika

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama