reklama

Kosmický počítač z Červeného trpaslíka s IQ 6000 má konkurenci. Seznamte se s robotem CIMON-2

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici mají nového interaktivního společníka s umělou inteligencí – robota CIMON-2 s IQ 6 000. Dokáže vyhodnocovat emoce a empaticky komunikovat, dokumentovat vesmírné experimenty i poskytovat rady. Astronautům také pomáhá zvládat izolaci, v níž se zhruba 400 kilometrů nad Zemí nacházejí. Podle webu CNN by zkušenosti projektu CIMON mohly být využity i na Zemi v případech, jakým je třeba současná pandemie koronaviru.

reklama

„Já jsem Holly, lodní počítač s IQ šest tisíc, což je stejně jako má šest tisíc učitelů tělocviku... Chovám bláhovou naději, že za tři miliony let, co jsme pryč, lidstvo přestalo válčit, vyléčilo všechny choroby a podařilo se mu zjednodušit formulář daňového přiznání,“ předesílal fiktivní palubní počítač kosmické lodi Červený trpaslík na začátku epizod ve stejnojmeném seriálu. Co se týká komunikace, rad či vtipu roste této fiktivní postavě v reálném světě zdatný konkurent.

Novou generaci Crew Interactive Mobile Companion (Interaktivní mobilní společník posádky), robota CIMON-2, vyrobili pracovníci společnosti Airbus v Německém středisku pro letectví a kosmonautiku s využitím umělé inteligence technologické firmy IBM. Robot ve tvaru koule s jednoduchým obličejem na obrazovce autonomně (nezávisle) pluje po výzkumném modulu European Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a asistuje posádce.

Využití zkušeností s izolací pro pandemie na Zemi

„CIMON posyktuje ve vesmíru možný základ pro asistenční sociální systémy, které mohou redukovat stres způsobený izolací, nebo dynamickými skupinovými interakcemi během dlouhodobých misí, například na Měsíc nebo Mars, což není nepodobné situacím na Zemi,“ informuje v e-mailu pro CNN Matthias Biniok, vedoucí IBM projektu CIMON v Německu. „Tento výzkum je zvláště důležitý právě teď, kdy svět uprostřed pandemie COVID-19 zažívá izolaci a více se o ní dozvídá.“

K tématu

Italský astronaut Luca Parmitano, který před svým únorovým návratem na Zemi s robotem provedl sérii experimentů, uvedl, že CIMON-2 je velmi „konzistentní“. Robot dle jeho slov dokázal mimo jiné reprodukovat instrukce, kterými ho provedl skrze řadu procedur na vesmírné stanici. Rovněž pořídil fotografie a video ve výzkumném modulu a ukázal mu je. Když Parmitano robota požádal, aby se s ním podělil o fakta z vesmíru, odpověděl mu žertem, že „posádka Apolla neměla žádné životní pojištění“.

Partner, společník, rádce i záznamník

„Aktuální verze astronautského asistenta zahrnuje citlivější mikrofony a vyvinutější smysl pro orientaci než u jeho předchůdce CIMON-1,“ vysvětluje vedoucí projektu Biniok. „Schopnosti umělé inteligence a stabilita komplexního softwaru CIMON-2 se také významně zlepšily. Autonomie baterií napájeného asistenta se zvýšila o zhruba 30 procent.“

Dalším důležitým cílem projektu je podle Binioka prozkoumat, jak může inteligentní asistent jako CIMON snížit stres astronautů. „Jako partner a společník je CIMON podporuje v experimentech a v údržbě paluby ISS,“ doplňuje šéf projektu s tím, že CIMON-2 slouží osamělým astronautům rovněž jako společnost ke konverzaci. Robot využívá dvě kamery jako oči pro rozpoznání obličeje a pět dalších pro vlastní navigaci a nahrávání videa.

Palubní počítač z Červeného trpaslíka s IQ 6 000 brzy realitou?

Psychologové u něj pomohli vyvinout osobnost, takže dokáže reagovat pomocí různých tónů řeči – od škádlení po smutek. „CIMON je technologický experiment, který má zjistit, jak virtuální agenti mohou astronauty podporovat a zvýšit jejich pracovní efektivitu,“ tvrdí Biniok a dodává: „Dalším důležitým tématem je výzkum izolace, osamělosti a efektů stresu na fyzické tělo a jak může virtuální asistent pomoci astronautům vypořádat se s těmito problémy.“

K tématu

CIMON-2 je vylepšenou verzí robota CIMON, který letěl s astronauty poprvé do vesmíru v roce 2018. Původní CIMON byl vůbec prvním systémem umělé inteligence ve vesmírné stanici. Jméno dostal podle robotického asistenta „létajícího mozku“ profesora Simona Wrighta z japonského seriálu Captain Future. Robot byl sestrojen se schopností dívat se, slyšet, pochopit a mluvit, dokáže i přikývnout nebo zavrtět hlavou – tedy prakticky celým svým tělem.

Někomu může robot vzdáleně připomínat Hollyho – palubní počítač s IQ 6 000 z britského sci-fi komediálního sitcomu a série knih Červený trpaslík. Ačkoliv jsou zatím jeho možnosti oproti filmovému protějšku značně omezené, kdo ví, jak tomu bude za pár let.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama