Masivní růst ceny bitcoinu v posledních měsících nenechal chladnými ani tuzemské drobné investory. V lednu za kryptoměny utratili kolem půl miliardy korun, v únoru se investovaná suma přiblížila miliardě. Bitcoin a další virtuální mince ovšem v uplynulých čtyřech týdnech zaznamenaly obrovské cenové výkyvy.
V lednu a únoru Češi dohromady za kryptoměny utratili asi 1,5 miliardy korun. Odhaduje to ředitel české společnosti Bitstock.com Martin Stránský. „Za tyto dva měsíce jsme jen přes naši platformu prodali bitcoiny za 600 milionů korun. To je šestkrát více než loni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českou republikou prý jen asi třetinový. V únoru dosáhl 300 milionů korun, což je dvakrát více než loni.
Kryptoseriál: Jaká bude budoucnost bitcoinu? Od regulací po šarvátky s ekology
Bitcoin zažívá zlaté období – jeho hodnota roste a čím dál více lidí se snaží o erudovanou osvětu. Dříve nebo později opustí nejznámější kryptoměna vývojovou fázi Divokého západu, kdy se o ni zajímala jen hrstka nadšenců, a vstoupí do vod finančního mainstreamu. V posledním díle našeho kryptoseriálu se věnujeme problémům, jakým může bitcoin na této cestě čelit.
Cena bitcoinu coby nejpopulárnější a také nejrozšířenější digitální měny se během února zvýšila z 35 tisíc na více než 57 tisíc dolarů. Podléhá však obrovským výkyvům. Není tak nic zvláštního, když se jeden den obchoduje nad 50tisícovou hranicí, aby se během několika hodin propadl klidně o 15 či více procent.
Digitální zlato?
„Bitcoin od příchodu koronaviru ukázal, že se umí chovat jako digitální zlato. V krizi zaznamenal stabilitu a zároveň nárůst. Místo malých investorů bitcoin nakupují i ti zkušenější a informovanější, v poslední době například šéf Tesly Elon Musk,“ dodal Martin Stránský.
Že bitcoin v minulých měsících těžil z nárůstu zájmu větších investorů, přiznává také hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal a varuje před přílišným optimismem. „Růst bitcoinu, který probíhal zhruba od dubna loňského roku, byl přece jen zdravější. Byl pozvolný, založený na fundamentech. Naproti tomu vývoj posledních měsíců je založený více na psychologii a absenci špatných zpráv,“ uvedl před časem pro CNN Prima NEWS.
Tesla koupila Bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů. Cena kryptoměny atakuje milion korun
Ještě minulý týden Elon Musk na sociální síti Clubhouse mlžil a tvrdil, že mu ohledně Bitcoinu ujel vlak. Jenže v pondělí jeho automobilka Tesla oznámila, že investovala do Bitcoinu v tichosti 1,5 miliardy dolarů (32 miliard korun). Americký výrobce elektroaut navíc předpokládá, že si lidé v budoucnu za kryptoměny budou moci kupovat jeho vozidla.
Investování do kryptoměn je nutné brát svým způsobem jako hru, při které můžete hodně vydělat, ale také o dost peněz přijít. „Spekulování o růstu či poklesu kryptoměn je jen pro otrlé jedince. Burzy mají otevřeno 24 hodin denně po sedm dní v týdnu. Na takový režim nejsou klasičtí spekulanti zvyklí. Snadno se může stát, že během spánku přijdete o desítky procent na kryptoměnovém portfoliu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Ze sprintera maratoncem
Kryptoměnám momentálně přeje extrémně uvolněná měnová politika centrálních bank v ekonomicky nejvýznamnějších zemích světa. Investoři tak přirozeně hledají možnosti, jak přebytek peněz na finančním trhu dobře zhodnotit. Obvyklým bezpečným přístavem v minulosti bylo zlato, v loňském roce tuto roli plnily ve velké míře také akcie, nyní jsou to kryptoměny.
Kam se ale jejich cena vydá, až centrální banky začnou šrouby měnové politiky v podobě zvyšování úrokových sazeb utahovat, není jisté. Možná převáží fundamenty nad psychologií a bitcoin bude pokračovat v nastoupeném trendu, jen se ze sprintera změní v maratonce.