Ekonom Lukáš Kovanda o kratší pracovní době (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pracovní doba se bude časem zkracovat. To, že lidé tráví delší dobu v práci, nutně znamená, že jsou produktivnější, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Česko je podle něj zemí, kde se „stále hodně montuje“, což je pracovní aktivita s menší přidanou hodnotou, uvedl ve Zprávách na CNN Prima NEWS.
Za posledních deset let se průměrná pracovní doba zkrátila o hodinu, i tak ale Češi pracují déle než třeba Němci či Dánové. Loňský unijní průměr činil podle Eurostatu 40,7 hodiny týdně. Lidé v Dánsku pracovali na plný úvazek 38,4 hodiny týdně, v Německu zase 40,6 hodiny týdně.
Česko se podle Kovandy stále snaží dohánět bohatší a ekonomicky vyspělejší země. „Ty často víc využívají strojů a výpočetních kapacit, proto zaměstnávají lidské ruce o něco méně než Česká republika. S tím, jak budeme dále bohatnout, ale budeme také pracovat kratší dobu,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Upozornil, že delší pracovní doba nemusí nutně znamenat i vyšší produktivitu. „Země, kde lidé pracují více, což jsou v Evropské unii třeba Řecko nebo i ČR, nemusí být bohatší než země, kde lidé pracují méně. Není to tak jednoduché, že čím víc se nadřeme, tím jsme bohatší. Tak to rozhodně není,“ pokračoval Kovanda.
Podle ekonoma záleží, jakým způsobem je daná lidská síla uplatňována. Například pracovní aktivity na poli vědy a výzkumu mají vysokou přidanou hodnotu a země, které se na podobné sektory zaměřují, bývají zpravidla bohatší. „V ČR stále hodně montujeme, to má nižší přidanou hodnotu,“ poznamenal.
Lukáš Kovanda Zdroj: CNN Prima NEWS
Některé firmy už z vlastní iniciativy zavedly čtyřdenní pracovní týden, což Kovanda jednoznačně hodnotí jako krok vpřed. Podle něj to ukazuje, že je daná společnost vysoce produktivní a dokáže za relativně krátký čas vyprodukovat takovou hodnotu, aby mohla konkurovat na trhu. „To je určitě plus. Každá firma si ale musí sama posoudit, zda je dostatečně produktivní, aby to zvládla,“ dodal ekonom pro CNN Prima NEWS s tím, že by kratší pracovní týden neměl být přikazován plošně.
„Ale postupně, jak budeme bohatnout, si myslím, že bude docházet ke zkracování pracovní doby a že se nakonec dočkáme třeba třídenního nebo i čtyřdenního víkendu,“ věří Kovanda.