reklama

Kovanda: I politici pracují, vyšší mzdy jim přeju. Spíš by měli odstoupit, říká odborář

Protichůdné názory v otázce zvyšování platů politiků mají ekonom Lukáš Kovanda a místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. „Navýšení jejich platů je přeceňované, z hlediska rozpočtu je to plivanec v moři,“ reagoval ekonom s tím, že i politici jsou lidé, kteří pracují, a vyšší mzdy jim přeje. Samek je opačného názoru: „Jiným platy škrtnou, sobě přidají. To je na odstoupení.“

reklama

Společností v posledních dnech rezonuje zejména otázka zvyšování či nezvyšování platů politiků nebo třeba soudců. Vláda Petra Fialy (ODS) odmítla návrh na zmrazení platů politikům od expremiéra Andreje Babiše (ANO) a chystá vlastní variantu. Tu ale logicky do ledna schválit nestihla, a tak se politikům od 1. 1. zvýšily platy o šest procent.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je tento krok přeceňovaný. „Z hlediska rozpočtu jde o plivanec v moři. Jedná se o symbol. Politici jsou také lidmi, kteří pracují. Že nyní dostanou politici a zákonodárci přidáno, je myslím jedno. Já bych jim to i přál, myslím, že budou motivováni k lepším výkonům,“ podotkl.

„Nevím, proč je zvyšování politických platů pro odbory takovým trnem v oku. Od odborů je to populistické nadbíhání si veřejnosti a bulvarizace tématu. Zastavit nebo zmírnit by se mělo plošné přidávání. To je to, co přinese udržitelnost financí,“ pokračoval.

Místopředseda odborů Samek však nesouhlasil. „Jedná se o věc elementární etiky. Když nachytali bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu bez roušky, donutili ho odstoupit. Nyní, když škrtnete lidem platy, politici si přidají. Vždyť i to je na odstoupení. Nejde o populismus,“ hájil se Samek. Podle něj by se v době, kdy je stát v krizi, mělo ke všem přistupovat stejně a neselektovat napříč profesemi.

Vláda státním pracovníkům v některých sektorech navýšila mzdy o několik procent. Například policistům nebo vojákům přilepší o šest procent, učitelům jen o dvě procenta. Řada pracovníků však žádné přilepšení neobdrží. „Lidé z úřadů práce, zdravotnictví, oblasti hygieny a dalších se podílí na řešení aktuálních problémů. Ti mají dostat buď velmi málo, nebo vůbec nic. A to v situaci, kdy vláda zvýšila například počet ministrů, místopředsedů a navýšila si platy,“ argumentoval Samek.

Kovanda však připomněl, že v posledních šesti letech zaznamenali zaměstnanci placení z veřejných peněz navýšení platů opakovaně. „Na to se zapomíná. Navíc si přilepšili zrušením superhrubé mzdy a navýšením slev na daních. Lidé si přilepšili tak, jak historie Česka nepamatuje,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama