
K VĚCI, Lukáš Kovanda - 4.4. v 12:30
Zaujmout vůči Donaldu Trumpovi kvůli clům postoj oko za oko, zub za zub? Přistoupení na jeho hru a primitivně instinktivní metoda, varoval před takovým postojem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. A co by poradil státům, na něž cla dopadla? Nechat Američany podusit ve vlastní šťávě, míní Kovanda.
Kovanda chápe, že je na politické úrovni těžké na Trumpův krok nereagovat, ovšem z ekonomického hlediska prý nicnedělání smysl dává. „USA už slíbily, že jakmile EU nebo Čína odvětí navýšením cel, přebijí to. Nakonec ale stejně bude muset někdo ustoupit a umoudřit se,“ míní ekonom.
K TÉMATU: Trump jde ve stopách amerických prezidentů, kterým to voliči spočítali
Starozákonní rčení oko za oko, zub za zub proto odmítá. „Tím bychom přistoupili na hru šéfa Oválné pracovny. Zatímco on to vysvětluje tím, že chce pomoci americkému spotřebiteli, EU rovnou tvrdí, že cla jsou špatně a její spotřebitele to poškodí,“ poukázal na rozdíl.
Politici v Číně a Evropě se prý přepnuli do „Trump-módu“. „Místo toho, aby na něj tlačili a pokusili se s ním jednat, chtějí reagovat stejně, což je primitivně instinktivní metoda,“ upozornil ekonom.
Bílý dům nepochopil, že cla zasáhnou USA
Nastínil i možné řešení. „Bílý dům stále nepochopil, že cla zasáhnou i Spojené státy. Clo je v podstatě daň – Američanům tedy stouply daně nejvíce od roku 1968, kdy museli financovat válku ve Vietnamu. Mohli bychom je tak nyní nechat podusit ve vlastní šťávě. Jenže naopak zavedeme také vyšší cla, čímž si zdražíme zboží a naopak USA ulevíme,“ shrnul Kovanda.
Takto zareagovat se již rozhodla Evropská komise. „Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ sdělila šéfka Komise Ursula von der Leyenová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump se střelil do vlastní nohy. Rozpoutávat celní válku ale není řešení, říká Skopeček