Kovanda k windfall tax
Zmatky kolem daně z mimořádného zisku, které se také přezdívá windfall tax či válečná daň, pokračují. Vyjádření členů vlády ve vysílání CNN Prima NEWS kritizoval ekonom Lukáš Kovanda. Zdůraznil, že tweety poslankyně Olgy Richterové (Piráti) a vystoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) stály českou společnost 30 miliard korun.
Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem – vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Kovanda vysvětlil, co vládu k tomuto kroku vedlo.
„Vláda musí jednat, protože země jako Německo, které nám konkurují, uvádí větší pomoc než naše vláda. Ta proto musí reagovat. Zatím nebyla pomoc velkým podnikům dostatečná. Kabinet tak bere na zřetel i vývoj v zahraničí,“ podotkl ekonom.
Středeční vyjádření vlády se ale kromě rozšíření pomoci týkalo také toho, na který rok bude daň z mimořádných zisků platit. Zatímco vicepremiér Jurečka při příchodu na jednání ministrů hovořil o koaliční dohodě, dle které bude windfall tax platit i pro rok 2022, šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) po zasedání kabinetu prohlásil, že touto cestou vláda spíše nepůjde.
Rizika nízké pomoc
Tyto komplikace a neshody mezi vládními činiteli podle Kovandy české ekonomice vůbec neprospívají. „Průmysl nyní trpí. Zejména pak společnosti, které jsou obchodovány na burze, v čele s ČEZ. Když ve středu vládní politici nejprve oznámili, že se daň bude vztahovat i na letošní zisky, a pak to vzali zpět, připravili tím největší firmy, které obchodují na pražské burze, za jediný den o zhruba 31 miliard korun,“ zdůraznil.
Podařilo se prosadit náš návrh, aby windfall tax platila také pro rok 2022, což žádali i ekonomové. Bankovní a energo sektor má neočekávané zisky kvůli válce, jde to z kapes občanů a tam se mají peníze vrátit. Proto Piráti s windfall tax na jaře po vzoru západních zemí přišli.
— Olga Richterová (@olgarichterova) October 18, 2022
Podotkl, že tweety poslankyně Richterová či vyjádření Jurečky jsou „velice nákladná pro českou společnost“. „Připravit o 30 miliard celou Českou republiku v jediný den je závažná věc a neprospívá naší ekonomice,“ pokračoval. Následně nastínil, co by mohlo v budoucnu českém průmyslovým podnikům hrozit.
„Například německá vláda zvažuje pomoc ve výši 200 miliard eur a zastropování cen energií, které by se vztahovalo na velké průmyslové podniky. Mohlo by dojít k tomu, že ty německé dostanou tento doping a za hubičku budou kupovat české podniky, které takovou pomoc nedostanou. Budou odkázány na bankrot nebo převzetí zahraniční firmou, která nevykrvácí, protože dostane velký doping. Je to nebezpečí, které hrozí,“ dodal s tím, že vláda musí najít řešení.
Celé Hlavní zprávy si můžete poslechnout i jako podcast: