Obchodní cla, která navrhuje budoucí prezident USA Donald Trump, by měla být nejvyšší od 40. let 20. století, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že pokud by na ně skutečně došlo, byl by to „naprostý šok pro světovou ekonomiku“. Popsal také, v jakém ohledu by se mohl miliardář a spolupracovník Trumpa Elon Musk budoucímu šéfovi Bílého domu vzepřít.
Na trzích v USA podle Kovandy nyní probíhá bouřlivý růst. Hůře je však na tom Evropa nebo Čína, jichž se výrazně dotknou Trumpem slibovaná cla. „Byla by nejvyšší od 40. let 20. století, což by znamenalo naprostý šok pro světovou ekonomiku,“ upozornil ekonom v pořadu Co na to vaše peněženka.
K TÉMATU: Důsledek prudké inflace. Češi se bojí zdražování a šetří nejvíce za poslední roky
Zdůraznil ale, že dosud není jasné, kdo bude mít celní politiku v Trumpově administrativě na starost. „Pozorujeme zatím psychologické hry trhu – pokud by se ukázalo, že hrozba rekordních cel nehrozí, mohl by být vývoj jiný,“ poznamenal Kovanda a dodal, že jsme svědky až „neudržitelné euforie“ v USA.
Drahé potraviny? Obviňování obchodníků je jen hledání obětních beránků, řekla ekonomka
Obviňování obchodníků a producentů z vysokých cen másla je jen pokus vlády vytvořit obětní beránky. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Markéta Šichtařová. Reagovala tak na slova ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), který v Partii Terezie Tománkové obvinil z vysokých cen právě mlékárny a prodejce. Podle něj zneužívají situace.
Nový šéf Bílého domu podle něj nebude mít kapacitu zavést vše, co sliboval, během krátké doby po své inauguraci. „V minulém volebním období zaváděl cla na Čínu až po roce od nástupu. Trhy mají zpravidla v podobných situacích sklony k přehnané reakci,“ konstatoval ekonom.
„Stále doznívá – pro trhy pozitivní – šok z červené republikánské vlny, která se prohnala Spojenými státy. Čeká nás ale vystřízlivění. Nespoléhal bych se na to, že vše půjde nahoru,“ řekl Kovanda.
Připomněl také, že Musk bude mít v Trumpově administrativě neformální pozici. „Trump mu zřídil úřad ministerstva pro vládní efektivitu, který bude mít za úkol zeštíhlit stát. Investoři tuto skutečnost vnímají tak, že pokud by budoucí prezident chtěl prosadit legislativu, jež by nebyla po chuti Muskově Tesle, miliardář zasáhne,“ podotkl ekonom s tím, že tento případný střet se může týkat i celní politiky vůči Číně, kde má automobilka velké zájmy.
Jen další z řady šumů na trhu
Před unáhlenými investicemi varoval v pořadu Co na to vaše peněženka Vojtěch Šmajer, produktový analytik pro investice a penze společnosti OVB Allfinanz. „Zájemci by neměli nakupovat během investiční horečky,“ řekl s tím, že současné dění je pouze „další z řady šumů na trhu“.
„Během první vlády Trumpa se očekávala velká obchodní válka s Čínou, k níž nakonec nedošlo. Byl bych tedy opatrný jak s černými, tak s výrazně optimistickými scénáři,“ dodal Šmajer.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump bude sázet na inovativní průmysl, tvrdí Vinopal. Politici podceňují vliv kryptoměn, míní Kovanda