Známý Youtuber Karel Kovář alias Kovy své poslední video věnoval právě probíhající druhé vlně šíření koronaviru. Upozornil na zavádějící názory lékařů, již nejsou odborníky v oblasti epidemiologie, i na šíření dezinformací. Nabídl také krátkou reportáž se zdravotníky z první linie.
Kovy ve svém nejnovějším videu upozornil zejména na rozdíl mezi názorem a odborným názorem. „Většina lékařů má k expertize na viry a epidemie stejně daleko jako většina youtuberů k expertize na make-up,“ použil přirovnání.
Připomněl například výroky gynekologa Václava Jordána, který se „domnívá, že ve svých téměř 58 letech si může dovolit vznést názor na COVID-19“. Youtuber dodal, že Jordán si mimo jiné odseděl polovinu 40měsíčního trestu za kupčení s léky. Jeho názory zveřejňovaly zejména Parlamentní listy, gynekologův text o pandemii koronaviru se však dostal i na portál Hlídací pes a video vidělo půl milionu lidí.
Youtuber dále varoval před nebezpečím konspiračních teorií a dezinformací, které občany vedou k nedodržování vládních opatření. Jednou ze lživých informací, která se šířila po sociálních sítích z pochybného webu, je ta, že v důsledku nošení roušek umírají děti. Dalším hoaxem je příběh o tom, že lidé se nenechali testovat na COVID-19, ale přišel jim pozitivní výsledek.
Vnitro se vždy snaží omezovat právo na informace. Je to klasický postup, říká Bláha
Ministerstvo vnitra chce, aby lidé v časech krize neměli tak snadný přístup k informacím. Odborníci přitom chtějí od státu pravý opak – otevřenost a možnost podrobovat data veřejnému zkoumání. V pořadu K věci o tomto tématu debatoval ředitel projektu Hlídač státu Michal Bláha.
Kovy ve videu také hrubě naznačil problematiku exponenciálního růstu počtu nakažených, s nímž se Česká republika aktuálně potýká, a jeho vztah k takzvanému reprodukčnímu číslu.
Reportáž z první linie
Součástí videa je také zpověď zdravotníků, kteří s onemocněním bojují v první linii. Reportáž a rozhovory s nimi natočil v Nemocnici České Budějovice primář tamního infekčního oddělení Aleš Chrdle. „Myslím, že roušky jsou naprosté minimum, co jde udělat, a snad nikoho nezabije, když bude mít chvíli roušku na puse,“ svěřila se zdravotní sestra Aneta Vojtíšková.
Spolu s kolegyněmi přiznala, že pracovat v ochranném obleku, s dvojí vrstvou rukavic, v brýlích, které se mlží, a respirátorem není jednoduché. Všechny ale zhodnotily, že je to nezbytné. Nejvíce by si zdravotníci přáli, aby lidé nevěřili dezinformacím a „šarlatánům“.
Zdravotníci také odmítli, že by koronavirus ohrožoval jen starší ročníky. „Netýká se to jen starých lidí, ale i mladých, kterým je tady těžko. (...) Měli jsme tu ročník 1987, který řekl: ‚Já myslel, že umřu‘,“ uvedla sestřička Šárka Cihlářová.