Problémy bank v USA neskončí, varoval Fialův ekonom. Čechům poradil, jak investovat

S extrémně vysokým růstem úrokových sazeb v krátké době skončí v potížích další americké banky, nejen tři nyní zkrachovalé. Systémový a globální problém však nenastane. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl vládní poradce a ekonom Štěpán Křeček. Následně Čechům poradil, do čeho by měli ideálně investovat. Zmínil nejen nemovitosti, ale také americké akcie.

„Extrémně vysoký růst úrokových sazeb v krátké době zřejmě pošle do problémů další americké banky, neskončí to třemi zkrachovalými. Pouze se vyčlenil tak velký objem prostředků na řešení tohoto problému, že i když do toho zahučí další banky, tak se z toho nestane systémový problém. Zůstane to v USA,“ klidnil evropské a zejména české klienty bank Křeček.

Hostem pořadu byl také investiční bankéř Ondřej Jonáš, který avizoval, že již nyní má problémy dalších šest amerických bank. Zároveň ale Čechům připomněl, jak mají své finanční prostředky ve finančních domech pojištěné. „Klienti v Česku mohou být v klidu. Mají stoprocentně pojištěnou míru vkladu ve výšce 100 tisíc eur, tedy zhruba dva miliony korun. Právě kvůli tomu, aby se normální člověk nemusel o své prostředky obávat,“ podotkl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Panika na trzích zasáhla i pražskou burzu. Ekonom radí, jak ochránit vklady v Česku

Strach z nejistoty začal české klienty provázet zejména kvůli švýcarské bance Credit Suisse, kterou musela před krachem zachránit půjčkou tamní centrální banka.

„To je však zcela jiný příběh oproti americkým bankám. Ve Švýcarsku měli podvodníky, kteří prali špinavé peníze. Na vlastní financování si vydávali úroky za osm procent, následně klientům půjčovali za čtyři procenta. Každému je jasné, že to je nesmysl a banka musela přijít na buben. Akcie bank na burze v Česku mohou sice klesat, ale Češi mohou být v klidu,“ doplnil Křeček.

Těm následně přiblížil, do čeho by měli ideálně investovat. „Například je obrovský rozdíl mezi lidmi, kteří jdou do penze s vlastní nemovitostí, nebo jsou v podnájmu. Kdo bydlí ve svém, má se výrazně lépe. Lidé by se proto v produktivním životě měli zaměřit na koupi vlastního bydlení. Poté je dobré mít finanční rezervu aspoň tři měsíčních útrat. Peníze nad to je dobré investovat – mladší lidé mohou třeba do amerických akcií, starší už by měli být konzervativnější. Ti mohou investovat do státních dluhopisů,“ podotkl.

Doplnil, že vždy je lepší být „zainvestováni, než mít peníze doma pod polštářem, kde je inflace znehodnocuje“.

Tagy: