reklama

Krádež věci do hodnoty 10 tisíc korun bude nově jen přestupek, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu trestního řádu a trestního zákoníku. Ta mimo jiné zvyšuje na dvojnásobek hranici škod, podle které se posuzuje závažnost majetkových deliktů. V tuto chvíli krádeže do pěti tisíc korun trestným činem nejsou, jsou hodnocené jako přestupek a řeší je ve správním řízení úředníci. Se schválením novely se tato hranice posune na dvojnásobek, tedy na 10 tisíc.

reklama

Odpůrci návrhu se obávají zejména toho, že změny zvýší množství krádeží se škodami právě do 10 tisíc korun. Za ně by totiž už nehrozil trest odnětí svobody až na dva roky. Ministerstvo spravedlnosti ale změny hájí, podle něj se hranice pro posouzení závažnosti majetkových trestných činů měnila naposledy v roce 2002.

„To hlavní, co se změnilo, je vnímání hodnoty peněz většinovou populací,“ řekl pro CNN Prima NEWS Petr Forejt, vedoucí oddělení trestněprávní legislativy ministerstva spravedlnosti. „Mluvím o takových veličinách, jako je průměrná mzda nebo její medián. V podstatě se tyto dvě jmenované veličiny zdvojnásobily, a proto se domníváme, že je namístě přistoupit i na zdvojnásobení těchto hranic, které v některých případech rozlišují hranice přestupků od hranice trestných činů,“ dodal.

K tématu

Tomu oponuje senátor Zdeněk Hraba (STAN). „Nebudou už to trestné činy a počet těchto deliktů bude stoupat. Jakmile budou potenciální pachatelé vědět, že je hranice 10 tisíc korun, tak to bude větší motivace pro krádeže. Byť statistiky budou ukazovat, že se počet trestných činů snižuje,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Úředníkům v obcích přibude práce

Podle statistik Policejního prezidia evidovala Policie České republiky během loňského roku celkem 4 450 krádeží, kdy zloději způsobili škody právě v rozmezí mezi pěti a deseti tisíci korunami. Doteď je řešila policie a soudy, nově by se i jimi musely zabývat úředníci obcí a měst. Podle odpůrců změny, která prošla Senátem, jim tak výrazně přibude práce.

Například na libereckém magistrátu loni úředníci řešili přes 750 majetkových přestupků, tedy především drobných krádeží. Navýšení minimální škody pro trestný čin by podle liberecké radnice mohlo přinést úředníkům více práce. Ministerstvo spravedlnosti to odmítá, podle něj bude nárůst objemu práce zanedbatelný.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama