reklama

Kraje jsou opevněné gubernie místních politiků, říká bývalý premiér Pithart

Kraje v České republice existují už dvacet let. Současný prezident Miloš Zeman, který u jejich vzniku stál, opakovaně říká, že jejich zřízení je jedna z jeho největších politických chyb. Skutečně nemá existence krajů smysl? A proč jich máme právě čtrnáct? O tom hovořil host pořadu K věci Marie Bastlové první český polistopadový premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

reklama

„Po listopadu 1989 byl Federálním shromážděním i Českou národní radou slavnostně vyhlášen závazek, že se vracíme k zemskému zřízení, které bylo zrušeno 1. ledna 1949 jako brutální akt, protože šlo o historické celky a lidé mají šanci cítit se součástí nějaké historie, tradice… Tento slib nebyl dodržen,“ řekl Pithart.

Na jaře 1992, kdy Pithartova vláda usilovala o obnovení zemského zřízení, panovala mezi ústavními činiteli panika, že se neodtrhne jen Slovensko, ale i Morava. „To bylo naprosto absurdní. Vláda dobře věděla, že je nesmysl, aby se v novém dualismu Morava odtrhla od Čech,“ uvedl Pithart.

Ke schvalování krajů došlo v roce 1997. Návrh tehdy připravila ČSSD. „Když se hlasovalo, ráno se nevědělo, jestli krajů bude osm, devět, čtrnáct, v jedné variantě 27. Prostě se řeklo, že se bude hlasovat tak dlouho, až se dosáhne ústavní většiny 120 hlasů. To je ale iracionální. Výsledek přitom zasahuje do každodenního života občana víc než dělba moci u nejvyšších orgánů,“ zdůraznil Pithart.

Rozdíly mezi chudšími kraji a Prahou se zvětšují

Kraje jsou v dnešní době podle Pitharta spíš „politické pevnosti kolem pražského centra“. „Jde o gubernie místních politiků, kteří mají samozřejmě čáku dosáhnout až do Prahy. Tyto silné osobnosti jsou konkurencí ústředí,“ řekl Pithart. Zároveň nepředpokládá, že by se systém současného územního rozdělení Česka v dohledné době změnil a nevidí ani příliš šancí na obnovení zemského zřízení.

Bývalý premiér to považuje za újmu pro českou historii i pro občany. „Zemská hranice Čechy–Morava je v Evropě snad jedna z nejstabilnějších hranic, o kterou se nikdy nevedly žádné spory. Mě to přímo bolelo, ale viděl jsem, že lidé o zemském zřízení, o nějakém království, (Moravském) markrabství nemají ani ponětí,“ dodal Pithart.

Podle Pitharta je také problém, že jednotlivé kraje mají malé pravomoci. „Česká republika je jeden z nejcentralizovanějších států v Evropě. Největší malér je, že to o sobě neví. Praha se hned stala daleko nejbohatším krajem a rozdíly mezi chudšími kraji a Prahou se zvětšují. Kohezní fondy, které by je měly zmenšovat, nefungují. Pokládám to za obrovskou křivdu,“ uvedl Pithart.

Aby se kraje mohly zvelebovat, navrhuje Pithart posílit jejich pravomoci a dát jim možnost disponovat s většími penězi než dosud.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama