reklama

Peníze z fondu obnovy by měly jít na podporu vzdělávání v chudých krajích, říká Prokop

Ekonomická situace jednotlivých českých regionů se významně liší. Zatímco ve Středočeském kraji si lidé v minulém roce měsíčně vydělali téměř 37 tisíc korun, v Karlovarském kraji to v průměru bylo o pět tisíc méně. O tom, jak se jednotlivým krajům daří a jak se může socioekonomická situace v chudších krajích zlepšit, hovořil host pořadu K věci, sociolog Daniel Prokop.

reklama

Téměř dvacet let už se Karlovarský a Ústecký kraj drží na prvních místech socioekonomicky nejslabších českých regionů. „V částech Karlovarského a většině Ústeckého kraje jsou problémy jednolité. Třeba v Ústeckém kraji jsou skoro všude,“ řekl Prokop.

K tématu

Podle něj tyto dva regiony stagnují ještě víc než třeba Moravskoslezský kraj, který má také v některých obcích problémy. „Moravskoslezský kraj se víc soustředí na rozvoj a řada věcí od vzdělávání po míru exekucí se zlepšuje. Exekuce tam klesly, naopak v Karlovarském kraji od roku 2016 ještě narostly,“ vysvětlil Prokop.

Změna musí nastat ve vzdělání

Situaci v socioekonomicky slabších krajích ovšem jde podle sociologa zlepšit. „Souvisí to ale s infrastrukturou, s tím, že vedení kraje se zaměřuje na chytřejší ekonomiku. Problém Karlovarského kraje je, že tam je hrozně málo vysokoškoláků, nejsou tam expertní práce, jsou tam špatné dojezdy. To komplikuje rozvoj,“ řekl Prokop.

K tématu

Právě otázka vzdělání je podle něj jedním z hlavních důvodů, proč Karlovarský kraj stagnuje. „Není tam vysoká škola. Abyste ji mohli studovat, musíte z kraje odjet, a potom se často nevrátíte,“ řekl Prokop.

Úřady ale podle něj situaci také příliš nepomáhají. „Struktura zdanění v ČR je taková, že z těchto krajů bere hodně peněz, protože hodně daníme nízké úvazky. V Karlovarském kraji je 16 procent lidí v exekuci, uchováváme ekonomiku, která je závislá na černé práci, kdy dostáváte peníze na ruku. To ale třeba Škodovka udělat nemůže, takže ani podnikatelé tam nemohou přijít a postavit fabriku,“ uvedl Prokop.

Téměř pětina dětí nedokončí střední školu

Podle sociologa je ke změně důležité mimo jiné zmodernizovat střední školství. „Třeba i pomocí duálního vzdělávání zkvalitnit střední školství a investovat do něj co nejvíc peněz. V Karlovarském a Ústeckém kraji je velký problém, že tam 17 procent dětí ani nedokončí střední školu. Tyto děti budou v budoucnosti velmi často nezaměstnané,“ popsal Prokop.

K tématu

Prokop také řekl, že snaha zlepšovat školy by měla být na bázi celokrajského přístupu. „Teď budeme čerpat 180 miliard v národním plánu obnovy od Evropské unie a podle mě by peníze měly jít právě na podporu vzdělávání v těchto regionech. Hejtmani by se měli zasadit u celostátních politiků, aby to tak bylo. Je to o vůli a odvaze lokálních politiků, říct, že všechny děti dostanou kvalitní vzdělávání, aby tam sociální vyloučení za 40 let nevypadalo ještě hůř než dneska,“ dodal Prokop.

Roli ale podle něj hrají i drobnosti jako podpora kreativního byznysu nebo kultury. „Myslím, že je potřeba nezapomínat na to, že záleží na rozvinutosti služeb v krajích. Je potřeba rozvíjet nové typy průmyslu a musí se rozvinout služby. Ty se nerozvinou, dokud nebude poptávka lidí, protože budou mít víc peněz,“ řekl Prokop.

Tagy: Moravskoslezský kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Daniel Prokop kraje K věci region

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

Živě ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama