CNN Prima News území

území

Výpis příspěvků ke štítku „území“

V Ázerbájdžánu zadrželi českého občana. Měl ilegálně překročit hranici z Arménie

Ázerbájdžánské úřady zadržely českého občana, který ilegálně přešel hranici z Arménie. V sobotu o tom informovala ázerbájdžánská státní agentura APA. České ministerstvo zahraničí zadržení Čecha potvrdilo, zastupitelský úřad v Baku nyní usiluje o konzulární návštěvu českého občana, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva.

Ukrajinci se v Záporoží trápí, ztratili část v létě dobytého území. Žádný pat, hodnotí ISW

Ruské invazní síly nedávno postoupily v ukrajinské Záporožské oblasti a znovu obsadily některé pozice, které ukrajinská armáda dobyla zpět během letošní letní protiofenzívy. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), podle něhož Rusové pravděpodobně postoupili poté, co se ukrajinští vojáci na zimu stáhli na lépe hájitelné pozice u obce Robotyne.

Charkovský zázrak? Ukrajinci za pár dnů dobyli pětkrát tolik, co Rusové na Donbasu za měsíc

Ukrajinci v posledních dnech započali chersonskou ofenzivu, rovněž šokovali nečekaným protiútokem a bleskovým postupem v Charkovské oblasti. Za necelých pět dnů v tomto regionu dobyli zpět okolo 2 500 kilometrů čtverečních, odhaduje americký Institut pro studium války (ISW). Pro srovnání – Rusové za 40 dnů během letní fáze donbaské ofenzivy obsadili zhruba 450 kilometrů čtverečních ukrajinského území.

Chabý postup Rusů na Ukrajině? Za 40 dnů získali území velikosti trpasličí Andorry

Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu uplynulo více než půl roku. Kromě značných ztrát Rusy trápí také pomalý, prakticky až zanedbatelný postup. Za posledních 40 dnů získali pod kontrolu asi 450 kilometrů čtverečních ukrajinského území, což lze rozlohou přirovnat zhruba ke státu Andorra. Od poloviny března, kdy se ruská ofenziva nacházela na pomyslném vrcholu, okupanti naopak ztratili 45 tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá zhruba velikosti Dánska. Zmíněné údaje vyplývají z analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW).

Smutná zpráva pro královnu. Přichází o důležité území, vystřídá ji nová hlava státu

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu v úterý nahradila Sandra Masonová coby vůbec první prezidentka země, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.