reklama

Královéhradecký kraj před volbami: Místní se na politiky zlobí kvůli nedokončené dálnici

Královéhradecký kraj je známý populárními Krkonošemi s nejvyšší českou horou Sněžkou, zoo ve Dvoře Králové nebo nedalekou automobilkou Škoda. I díky ní je v kraji nízká nezaměstnanost. Co by ale místní mohli ve volbách politikům spočítat? Třeba nedokončenou dálnici, o které se mluví už desítky let.

reklama

„Když jedeme na výlet a jedeme přes Jaroměř, vždy tam stojíme,“ podotkl jeden z oslovených místních. Další doplňují, že dálnice do Polska kraji značně chybí. „Přimluvil bych se za rychlejší připojení Královéhradeckého kraje na Liberecký,“ žádal další.

Dálnice v kraji končí zhruba po devadesáti kilometrech. Pokračovat by se přitom dalo všemi směry. Po spojení s Olomoucí by například vznikla toužebně očekávaná alternativa vůči přeplněné dálnici D1. Cestu z Hradce Králové do Olomouce by po dálnici řidiči urazili za tři čtvrtě hodiny, nyní to však trvá třikrát déle. A tak místní raději jezdí na kole. „Líbí se mi, že je zde placka a dá se to,“ souhlasila jedna z místních. Samotná stavba dálnice se protáhla i kvůli tahanicím o jedenáct hektarů pozemků Ludmily Havránkové. Situaci vyřešilo devadesát miliónů ze státní kasy.

V Královéhradeckém kraji navíc umí trefit vítěze voleb. Jejich výsledky téměř kopírují ty celostátní, a i volební účast je zde velmi dobrá. „Účast je někde kolem 63 až 65 procent, což by vzhledem ke vztahu k celostátním přepočtům mělo představovat lehký nadprůměr. U celostátních voleb očekávám účast lehce přes 60 procent,“ uvedl politolog Jan Květina.

V roce 2017 zvítězilo ve sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji hnutí Ano s necelými 30 procenty. Druhá skončila ODS, která získala více než 11 procent hlasů. Třetí skončili Piráti s necelými 11 procenty. A jak to dopadne letos? Na to si musíme ještě několik dní počkat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

reklama