Královéhradecký kraj před volbami: Místní se na politiky zlobí kvůli nedokončené dálnici

Královéhradecký kraj je známý populárními Krkonošemi s nejvyšší českou horou Sněžkou, zoo ve Dvoře Králové nebo nedalekou automobilkou Škoda. I díky ní je v kraji nízká nezaměstnanost. Co by ale místní mohli ve volbách politikům spočítat? Třeba nedokončenou dálnici, o které se mluví už desítky let.

„Když jedeme na výlet a jedeme přes Jaroměř, vždy tam stojíme,“ podotkl jeden z oslovených místních. Další doplňují, že dálnice do Polska kraji značně chybí. „Přimluvil bych se za rychlejší připojení Královéhradeckého kraje na Liberecký,“ žádal další.

Dálnice v kraji končí zhruba po devadesáti kilometrech. Pokračovat by se přitom dalo všemi směry. Po spojení s Olomoucí by například vznikla toužebně očekávaná alternativa vůči přeplněné dálnici D1. Cestu z Hradce Králové do Olomouce by po dálnici řidiči urazili za tři čtvrtě hodiny, nyní to však trvá třikrát déle. A tak místní raději jezdí na kole. „Líbí se mi, že je zde placka a dá se to,“ souhlasila jedna z místních. Samotná stavba dálnice se protáhla i kvůli tahanicím o jedenáct hektarů pozemků Ludmily Havránkové. Situaci vyřešilo devadesát miliónů ze státní kasy.

V Královéhradeckém kraji navíc umí trefit vítěze voleb. Jejich výsledky téměř kopírují ty celostátní, a i volební účast je zde velmi dobrá. „Účast je někde kolem 63 až 65 procent, což by vzhledem ke vztahu k celostátním přepočtům mělo představovat lehký nadprůměr. U celostátních voleb očekávám účast lehce přes 60 procent,“ uvedl politolog Jan Květina.

V roce 2017 zvítězilo ve sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji hnutí Ano s necelými 30 procenty. Druhá skončila ODS, která získala více než 11 procent hlasů. Třetí skončili Piráti s necelými 11 procenty. A jak to dopadne letos? Na to si musíme ještě několik dní počkat.

Tagy: