Ač poslanci tvrdili, že se chtějí věnovat kampani a ve Sněmovně už exhibovat nebudou, nakonec se sejdou ještě tři dny před otevřením volebních místností. Řešit budou zmrazení platů vrcholných politiků a ekologickou havárii na Bečvě.
„Do voleb je 23 dnů, nevíte, co se kde vyrojí a vyskytne. Ale na základě diskuze s ostatními kolegy chtějí být všichni raději v kampani na ulici. Myslím si, že spíše žádná schůze nebude, pokusy o ni mohou být,“ říkal v polovině září šéf poslanců sociálních demokrátů Jiří Chvojka.
Chybný odběr i analýza vzorků. Komise zkritizovala úřady za řešení otravy v Bečvě
Sněmovní komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad Valašského Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Uvedli to v závěrečné zprávě.
O dva týdny později už je jasné, že poslanci chtějí ještě tři dny před volbami v dolní parlamentní komoře předvést rétorické cvičení a přihrát si na poslední chvíli nějaké body u voličů. Dvě mimořádné schůze by se měly konat příští týden v úterý. „Pan předseda Poslanecké sněmovny sděluje, že pokud mu přijdou oficiální žádosti, svolá schůze na 5. října,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí šéfa Sněmovny Radka Vondráčka Barbora Štenglová.
Ke svolání mimořádné schůze jsou potřeba podpisy alespoň 40 poslanců. Předseda Sněmovny musí schůzi svolat v termínu do deseti dnů od doručení žádosti. Mimořádnou schůzi k havárii na Bečvě chtějí opoziční koalice Spolu a Piráti se STAN. „Podpisy máme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda poslanců STAN Jan Farský.
„Chtěli jsme ještě schůzi ke střetu zájmů, ale v tu chvíli začali trochu vyhrožovat komunisté a ČSSD, že budou chtít také své vlastní schůze, tak od té doby byla dohoda na tom, že uděláme jednu schůzi k Bečvě a další už nebudeme prosazovat,“ dodal Farský.
Je pravděpodobné, že Sněmovna však program schůze k Bečvě neschválí. Tím pádem by mohli vystupovat jen politici s přednostním právem, což jsou členové vlády, prezident republiky, vedení Sněmovny, předsedové poslaneckých klubů a předsedové stran.
Plat poslance by vzrostl o pět a půl tisíce
Schůzi ke zmrazení platů ústavních činitelů chce vládní hnutí ANO a opoziční SPD. „Schůze k platům je trochu podpásovka v tom, že jsme se bavili s předsedou Vondráčkem a on tvrdil, že z jejich strany žádná iniciativa nebude. Tak to bylo trochu překvapení, ale není to problém. Bude to tak společně v jeden schůzový den,“ dodal Farský.
Vláda chce, aby Sněmovna zrychleně schválila v prvním čtení platovou novelu. Pokud by poslanci návrh neschválili, platy politiků by od ledna vzrostly zhruba o šest procent. Například plat řadového poslance a senátora by se podle předběžných údajů zvýšil o 5 500 korun na 96 300 korun měsíčně. V této částce nejsou započítány všechny příplatky, které poslanci dostávají za vedení výborů nebo náhrady na ubytování či cestovné.
Mimořádné schůze jen těsně před volbami nejsou žádnou novinkou. Například před posledními sněmovními volbami v roce 2017 se poslanci sešli jen čtyři dny před otevřením volebních místností. Poslanci KSČM nechali svolat mimořádnou schůzi kvůli memorandu o těžbě lithia, ke komunistům se tehdy přidalo hnutí ANO. Schůze byla zaměřená hlavně proti sociální demokracii, která tehdy soupeřila o hlasy s hnutím ANO. Andrej Babiš označil memorandum za „krádež ČSSD za bílého dne“.
„Staré triky se nedají opakovat, protože jsou prohlédnutelné. Stálo nás to asi pět procentních bodů, byl to plán komunistů a přidalo se hnutí ANO. Žádné lithium jsme neukradli, ani jsme to neplánovali. Pokud by se někdo pokusil o takový faul, tak by to bylo prohlédnuto,“ zhodnotil o čtyři roky později pro CNN Prima NEWS šéf ČSSD Jan Hamáček.