Posiluje imunitu nebo dodává energii. Špatná příprava čaje ale může škodit zdraví
primáti
Výpis příspěvků ke štítku „primáti“
Vědci objasnili záhadu. Proč lidem rostou zuby moudrosti až na prahu dospělosti?
Poslední stoličky, takzvané zuby moudrosti, lidem rostou zhruba před 20. rokem života. Vědci si pokládali otázky, proč tomu tak je. Většina jiných primátů má totiž plně vyvinutý chrup mnohem dříve. Vědci z Arizonské univerzity nyní přišli s možným vysvětlením.
Chcete ve sledování primátů pokračovat? Facebook si uřízl ostudu s označením černochů
Uživatelé Facebooku upozornili na automatickou výzvu, která je vybízela v pokračování sledování „videí o primátech“. Tato věta však byla použita u snímku, na němž byli Afroameričané ve střetu s bělochy a policisty. Představitelé sociální sítě se za chybu algoritmu omluvili a selhání umělé inteligence prý začali vyšetřovat.
Kratke zobaky? Vědci odhalili klíč ke spokojenému soužití dvou opičích druhů
Vědci zkoumající primáty v brazilské Amazonii přišli s převratnou studií. Zjistili, že dva rozdílné druhy tamarínů se spolu ve sdíleném životním prostoru dokáží naučit „nářečí“, díky kterému se dorozumívají. Pomáhá jim to v udržení dobrých sousedských vztahů.
Méně agresivity, více dobré nálady: Co všechno může u primátů ovlivnit jídelníček?
Opice chované v zoologických zahradách mají jiné složení střevní mikroflóry než primáti žijící ve volné přírodě. Vědecký tým z České zemědělské univerzity odhalil v jejich trávícím traktu dosud nepoznané bifidobakterie. Ty pozitivně ovlivňují jak jejich imunitu, tak i celkovou pohodu. Důsledkem je, že se teď opicím výrazně mění skladba jídelníčku. Právě správné složení stravy ovlivňuje i počty prospěšných bakterií.
Vědci objevili v džunglích Myanmaru nový druh opic. Vyskytují se u posvátné hory
Vědci objevili v odlehlé oblasti Myanmaru dosud neznámý druh opice. Okamžitě ho zařadili mezi nejohroženější živočišné druhy světa. Podle expertů existuje zhruba jen 200 langurů Popa, kteří dostali jméno podle posvátné hory Popa, v jejíž blízkosti žijí.
Pražská zoo uzavřela expozici lemurů. Mohou se nakazit nemocí COVID-19
Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zůstane v pražské zoologické zahradě od soboty uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Na Twitteru o tom informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Primáti mohou onemocnět COVID-19 stejně jako lidé, uvedl. Pavilon goril zůstává přístupný, gorily jsou za sklem a venku v dostatečné vzdálenosti od lidí, doplnil.
Cesta šimpanzů z laboratorních klecí do azylu v přírodě
Když se 8. srpna 1976 narodila šimpanzice Foxie, bylo jasné, že ji nečeká růžová budoucnost. Narodila se totiž v chovném zařízení laboratoře. Kromě experimentů s vakcínami proti žloutence ji výzkumníci zneužívali i k rození dalších pokusných subjektů. Během svého „pobytu“ v laboratoři Foxie přivedla na svět čtyři mláďata, z toho jedna dvojčata. Všechny mláďata jí ale byla hned po narození odebrána a Foxie nikdy nedostala příležitost je blíže poznat ani vychovat. Když se v roce 2008 dostala do azylu pro šimpanzy v Northwest, ošetřovatelé z laboratoře tvrdili, že je násilnická.
Když rozdíly mizí, 28. díl: Stratég z laboratoře
Vědci se nepřestávají přít o to, zda úspěch zvířat při vykonávání zadaných úkolů ukazuje, že jsou schopna používat logiku. Jelikož jejich experimenty často zahrnují i odměnu za vykonání úkolu, mohlo by to prostě jen znamenat, že zvířata nejednají logicky, ale jen se snaží získat co největší odměnu. Díky studii Grega Jensena z Kolumbijské univerzity jsme však zjistili, že makakové používají při řešení úloh logické uvažování.
VIDEO: Jak vypadá giboní mládě a jak zní duet, kterým giboni vítají slunce?
Neváží ani kilo, ale je to rozhodně nejzáhadnější obyvatel liberecké zoo. Mládě gibona bělolícího staré jen pár dní vzbuzuje velkou pozornost návštěvníků. Nikdo zatím netuší, jestli je to holka nebo kluk. V každém případě je už teď jasné, že to brzy bude postrach všech obyvatel v okolí zoo.
Vzpomínáme: Naučila se znakovat a milovala kočky. Slavná gorila Koko žije v našich srdcích dál
Letos jsme si připomněli smutné výročí. Šestačtyřicetiletá gorila nížinná Koko, která dokázala se svými lidmi komunikovat pomocí znakového jazyka, zemřela 19. června 2018 ve spánku.
Když rozdíly mizí, 1. díl: Pohřební zvyky goril? Cítí smutek jako my
Se smrtí u zvířat je spojeno mnoho kontroverzních otázek. Trpí zvířata ztrátou blízkého člena své rodiny či skupiny? U primátů a zvláště u lidoopů máme k dispozici poměrně přesvědčivou sbírku důkazů vycházejících z jejich chování a reakcí, které naznačují, že v nitru skutečně trpí.
Sumaterští aktivisté zachránili další oběť palmového oleje – slepou orangutanku s tělem plným broků
Sumaterským ochráncům zvířat se před dvěma týdny podařilo zachránit oslepenou samici orangutana. V jejím těle se nacházelo více než sedmdesát broků ze vzduchovky. Orangutani patří mezi stále více ohrožené druhy zvířat a v Indonésii k jejich ohrožení přispívají především pytláci a ztráta habitatu kvůli výrobě palmového oleje a papíru.