CNN Prima News primáti

primáti

Výpis příspěvků ke štítku „primáti“

Méně agresivity, více dobré nálady: Co všechno může u primátů ovlivnit jídelníček?

Opice chované v zoologických zahradách mají jiné složení střevní mikroflóry než primáti žijící ve volné přírodě. Vědecký tým z České zemědělské univerzity odhalil v jejich trávícím traktu dosud nepoznané bifidobakterie. Ty pozitivně ovlivňují jak jejich imunitu, tak i celkovou pohodu. Důsledkem je, že se teď opicím výrazně mění skladba jídelníčku. Právě správné složení stravy ovlivňuje i počty prospěšných bakterií.

Cesta šimpanzů z laboratorních klecí do azylu v přírodě

Když se 8. srpna 1976 narodila šimpanzice Foxie, bylo jasné, že ji nečeká růžová budoucnost. Narodila se totiž v chovném zařízení laboratoře. Kromě experimentů s vakcínami proti žloutence ji výzkumníci zneužívali i k rození dalších pokusných subjektů. Během svého „pobytu“ v laboratoři Foxie přivedla na svět čtyři mláďata, z toho jedna dvojčata. Všechny mláďata jí ale byla hned po narození odebrána a Foxie nikdy nedostala příležitost je blíže poznat ani vychovat. Když se v roce 2008 dostala do azylu pro šimpanzy v Northwest, ošetřovatelé z laboratoře tvrdili, že je násilnická.

Když rozdíly mizí, 28. díl: Stratég z laboratoře

Vědci se nepřestávají přít o to, zda úspěch zvířat při vykonávání zadaných úkolů ukazuje, že jsou schopna používat logiku. Jelikož jejich experimenty často zahrnují i odměnu za vykonání úkolu, mohlo by to prostě jen znamenat, že zvířata nejednají logicky, ale jen se snaží získat co největší odměnu. Díky studii Grega Jensena z Kolumbijské univerzity jsme však zjistili, že makakové používají při řešení úloh logické uvažování.

Sumaterští aktivisté zachránili další oběť palmového oleje – slepou orangutanku s tělem plným broků

Sumaterským ochráncům zvířat se před dvěma týdny podařilo zachránit oslepenou samici orangutana. V jejím těle se nacházelo více než sedmdesát broků ze vzduchovky. Orangutani patří mezi stále více ohrožené druhy zvířat a v Indonésii k jejich ohrožení přispívají především pytláci a ztráta habitatu kvůli výrobě palmového oleje a papíru.