Poslední singlové vystoupení Barbory Krejčíkové na Australian Open pro ni bylo utrpením. Ale až na čtvrtfinálový duel s Američankou Madison Keysovou opět potvrdila, že senzační loňský triumf na Roland Garros nebyl náhodou a je už hráčkou, která patří do nejvyššího tenisového patra. „Pohled na světový tenis zblízka jí odhalil, že to nebylo nic nedosažitelného,“ uvádí pro CNN Prima NEWS expert Vladislav Šavrda.
„Čtvrtfinále přece nemůže být zklamání,“ říká tenisový trenér. „I když jde o hráčku, která je čtvrtá na světě, splnila podle mě úkol. Dobrý start do sezony, což je důležité, protože ji čekají těžké obhajoby. Být mezi nejlepší osmičkou je příjemný začátek,“ má jasno Šavrda, který byl dříve daviscupovým kapitánem.
Úterní zápas s Keysovou byl vyřešený za pouhou hodinu a 25 minut, Krejčíková prohrála 3:6 a 2:6. Tento duel české tenisové jedničce nevyšel, navíc ji sužovaly problémy, ocitla se v péči lékařského týmu. Trable nechtěla specifikovat, podle jejích slov by tím mohla zneuctít výkon soupeřky.
„Indispozice v těchto vedrech je strašně limitující. Ještě měla tu smůlu, že Madison Keysová se po delší odmlce, kdy nijak zvlášť nezářila, dostala na Australian Open do vynikající formy,“ uvádí Šavrda.
Žádná rychlokvaška
Krejčíková přesto zvládla o 24 hodin později nastoupit po boku Kateřiny Siniakové do deblového čtvrtfinále. Česká dvojice uspěla. Podle Šavrdy se však může brzy stát, že čtyřhrou bude 26letá hráčka v budoucnu šetřit a daleko více se bude soustředit na singla, aby měla více sil. Dvouhra navíc slibuje větší prestiž a samozřejmě i výdělky.
„Těžko do budoucna říct, jestli bude schopná hrát špičkově jak dvouhru, tak čtyřhru. Je to obrovská porce. Na grandslamech to v podstatě jde, většinou od sebe obě disciplíny oddělíte díky tomu, že se hraje obden. Zápasy ve čtyřhře tedy může využít místo tréninku. V těchto případech to nevidím nijak dramaticky. Na normálních turnajích je to horší. Když hraje obě soutěže, nápor je strašně veliký,“ říká hlavní manažer klubu I.ČLTK.
Právě debl byl u Krejčíkové tou hlavní disciplínou, ve které excelovala, získala dokonce dva grandslamové tituly. Ale od začátku roku 2021 se začala prosazovat i v singlu. Její snaha přinesla výsledky později, než je v tenise běžné. Podle letošní finálové účasti na turnaji v Sydney a čtvrtfinále na grandslamu v Melbourne se zdá, že její cesta vzhůru, která začala loni, by nemusela hned tak skončit.
„Vůbec není rychlokvaškou. Probojovává se opravdu hodně postupně. Momentálně je ve světové špičce a má určitou výhodu v tom, že není opotřebovaná z juniorských let. Nepohybovala se na vrcholu okruhu už v 17 nebo 18 letech jako některé jiné hráčky. V tomto prostředí je čerstvě, vlastně teprve druhý rok. Je prostor na to, aby tam ještě delší dobu vydržela,“ přemítá Šavrda.
Úspěšná výprava za nalezením sebevědomí
Během 12 měsíců Krejčková na všech čtyřech grandslamech získala svá singlová maxima. Vítězství na antukovém svátku v Paříži, čtvrté kolo ve Wimbledonu, čtvrtfinále na US Open, teď i na Australian Open. V čem je tedy optikou 69letého Šavrdy jiná oproti Barboře Krejčíkové před rokem 2021?
„Především je jiná z hlediska sebevědomí. V ženském tenisu opravdu rozhoduje hlava, potřebujete vnitřní klid, musíte vědět, že to dokážete. Když se dostanete na výsluní, pak se teprve ukáže, co daná tenistka opravdu umí. Nyní hraje se silnějšími soupeřkami a tím se její hra zlepšuje. Pohled na světový tenis zblízka jí odhalil, že to nebylo nic nedosažitelného. Chtělo to se jen dostat za určitou hranici. Na velkých turnajích vidí, že je zcela rovnocennou soupeřkou těm nejlepším.“
Progres dokládá vývoj postavení rodačky z Brna v žebříčku WTA. Zatímco v září 2020 byla až 118., na podzim 2021 vyletěla až na pozici číslo 3. Do letošního Australian Open vstupovala s tím, že za určitých okolností – včetně toho, že turnaj vyhraje – usedne na tenisový trůn.
Šavrda rozhodně nevyvrací, že se tak nemůže brzy stát. Ale Australanka Ashleigh Bartyová se aktuálně zdá být neochvějnou královnou. „Je strašně těžké na to odpovědět. Vždy záleží, kdo se zrovna na úplné špici pohybuje. Takto jsme se bavili o Tomáši Berdychovi dlouhou řadu let. Měl tu obrovskou smůlu, že se tam v jeho době pohybovalo takřka neporazitelné trio Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer. To bylo úplně neochvějné. Prakticky to s touto sestavou ani dokázat nemohl.“
K Bartyové, která si doma v Austrálii zahraje semifinále, říká: „Je poměrně suverénní, pozici má opravdu dobrou. Hraje s přehledem, klidem, je ohromně vyspělá. Post světové jedničky jí náleží právem. Cesta je pro Barboru těžká.“
Nicméně v ženské tenisové špičce je daleko větší „průvan“ než u mužů. Proto by se při poklesu formy u Bartyové mohla Krejčíková dočkat. „Určitě je to otevřenější. Vždyť to vidíte – jeden rok zářila Naomi Ósakaová, teď tomu tak není. Minulou sezonu to byla zase Aryna Sabalenková, momentálně se zdaleka nenachází v ideální formě. U žen se to daleko více přelévá,“ uzavírá Šavrda.