Odsouzený český podnikatel Radovan Krejčíř se obává, že kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu zemře v jihoafrickém vězení. Tam si od roku 2016 odpykává pětatřicetiletý trest. Podle jeho právničky byla Krejčířovi odepřena lékařská péče, kterou prý v posledních měsících nutně potřebuje. Jedinou nadějí, jak by podnikatel mohl dostat nemocniční péči, je zásah tamních soudů. Vládní orgány ale nařčení odmítají.
Krejčíř tráví poslední roky ve věznici s maximální ostrahou v Jihoafrické republice. „Nedostává se mu dostatečné péče. Když požadujeme, aby navštívil lékaře nebo byl převezen do nemocnice, všichni nás ignorují,“ prozradila webu Independent Online právnička Nastasja Otrebskiová. Krejčířův psychický i zdravotní stav se za posledních několik měsíců údajně zhoršil, další podrobnosti ale právnička neuvedla.
Otrebskiová si ale postěžovala, že pro převezení jejího klienta do nemocnice musí zasáhnout soud. „Stalo se tak nedávno, ale museli jsme žádat několik měsíců. V nemocnici ho poté sotva prohlédli a na výsledky stále čekáme,“ pokračovala právnička s tím, že když se Krejčíř setká s lékařem, vyšetření nejsou soukromá. Český podnikatel je prý umístěn hned vedle kotle, ze kterého proudí do jeho cely kouř. Podle právničky má kvůli tomu dýchací problémy.
Tvrzení, že se Krejčířovi dostává kvalitní péče, Otrebskiová razantně odmítla s tím, že věznice navíc porušuje podnikatelova práva. „Nemá povoleno komunikovat se svými právníky. To je jeden z důvodů, proč můj klient nemá nárok na spravedlivý proces,“ dodala Otrebskiová. Oddělení nápravných služeb (DCS) prý tvrdí, že se s Krejčířem zachází stejně jako s ostatními. „To je do očí bijící lež,“ ohradila se právnička s tím, že její klient žije v „nelidských podmínkách“.
Nemůže jít na záchod, aniž by se mu ostatní nesmáli
Uvádí i další příklady, které jsou podle ní v rozporu se soudními i lékařskými rozhodnutími i zákonem. „Je neustále na samotce, jeho cela je daleko menší než minimální standardy pět a půl metru čtverečních, nemá přístup k pitné vodě, v jeho cele je stále světlo a úředníci se mu smějí, když chce spát,“ vysvětlovala Otrebskiová. Krejčíř má údajně na stropě také zrcadlo, skrze které sledují pracovníci věznice každý jeho pohyb.
„Nemůže jít na záchod, aniž by se mu ostatní nesmáli. Nemá přístup ke knihám, a to včetně trestního řádu, zákonů a ani mých právních dokumentů,“ pokračovala právnička a podotkla, že její klient rozhodně nepožaduje výjimečnou péči, ale stejné zacházení, které vidí u ostatních vězňů v Leeuwkopu. „Ostatní si mohou alespoň povídat, on je jen zavřený v kleci,“ dodala Otrebskiová.
Krejčíř je vysoce rizikovým vězněm
Oddělení nápravných služeb všechna obvinění označilo za nepodložená a nepravdivá. „Vězeň Radovan Krejčíř se svými právními zástupci může jednat. Odepřeli jsme mu jen možnost telefonického kontaktu s právníkem v České republice. Právník totiž musí pro komunikaci s klientem mimo jiné předložit doklad o totožnosti,“ vysvětlil mluvčí DCS Singabakho Nxumalo s tím, že na podobné stížnosti od Krejčířových zástupců je oddělení zvyklé.
Nxumalo také odmítl nařčení, že je Krejčíř na samotce. „V Jihoafrické republice takové cely nemáme. Musíme ho sledovat, abychom zajistili jeho bezpečnost a ochranu. Radovan Krejčíř je vězeň jako každý jiný a zacházíme s ním podle předpisů. Zároveň zůstává klasifikovaný jako vysoce rizikový vězeň,“ vysvětlil Nxumalo. Kategorie, do které český podnikatel spadá, si ale vyžaduje speciální bezpečnostní opatření.
Vražda, únos, mučení a obchod s drogami
Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005, od roku 2007 žije v Jihoafrické republice. Ve vězení je od roku 2013, v roce 2016 zde byl odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Čelí zde také podezření z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta.