reklama

Patnáct let od Krejčířova útěku. Odsouzený podnikatel by se rád vrátil do Česka

Je to patnáct let, co Radovan Krejčíř utekl policii ze své vily v Černošicích. Přes Seychely se následně dostal do Jihoafrické republiky, kde si nyní odpykává pětatřicetiletý trest vězení. Kvůli údajnému špatnému zacházení nyní žádá o vydání do Česka. Podle novináře Jaroslava Spurného, který kauzu sleduje řadu let, to ale jihoafrické ministerstvo spravedlnosti nepovolí.

reklama

Český podnikatel Radovan Krejčíř před patnácti lety během domovní prohlídky uprchl ze své luxusní vily. Řekl, že si musí odskočit, a přímo před nosem utekl desítkám policistů, kteří ho přišli zatknout. Nepovedený zásah tehdy stál místo policejního prezidenta Jiřího Koláře.

Krejčíř získal v devadesátých letech velký majetek prostřednictvím kuponových knížek. Počátkem nového milénia se tehdy jeden z nejbohatších Čechů dostal do hledáčku policie. Byl podezřelý z přípravy vraždy celníka a podvodu. Zároveň ho stíhala finanční policie. Jeho trestná činnost byla spojována s obchodní společností ČEPRO. Byl také podezřelý z únosu podnikatele Jakuba Konečného.

Považuje se za slušného občana

Po svém útěku se nakonec dostal přes Seychely do Jihoafrické republiky. Mezitím byl v České republice odsouzen ve dvou kauzách na deset a půl roku a patnáct let vězení. Česká justice poté požádala o jeho vydání, soud v Johannesburgu ale v únoru 2008 extradici zamítl.

Rodák z Českého Těšína tam poměrně rychle navázal kontakty s podsvětím. Byl spojován s nejméně dalšími deseti vraždami. Byl tehdy předveden k soudu, do vězení však nešel. „Jsem spokojený. Říkal jsem několikrát, že věřím v  systém v Jižní Africe. Bylo jasné od začátku, že to jsou všechno nesmysly,“ tvrdil Krejčíř.

Uprchlý podnikatel si také nechal padělat lékařské dokumenty a předstíral, že má rakovinu. Chtěl tak využít milost od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Celou dobu přitom tvrdil, že se považuje za běžného a slušného občana. „Jsem rodinný typ, který si užívá život v zemi, kterou miluje. Snažím se všem pomoct,“ tvrdil.

Krejčířova vila jako turistická atrakce

V roce 2013 jihoafrický úřad nařídil zabavení Krejčířova majetku, kvůli podezření z daňového úniku, a týden nato ho policie zatkla. Od té doby byl ve vězení, z něhož se opakovaně snažil dostat.

Jeho opuštěná luxusní vila v Černošicích se časem stala turistickou atrakcí. Obydlí, které je součástí exekuce, chátrá. Vydražit se ho zatím nepodařilo, a je častým cílem výtržníků. Loni ho dokonce zachvátil požár.

Krejčíř žádá o vydání do Česka, údajně kvůli špatnému zacházení. Před dvěma lety jeho žádost schválil jihoafrický soud, konečné rozhodnutí ale záleží na tamním ministerstvu spravedlnosti. Proces vydání se může táhnout ještě několik let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama