Uplynulo patnáct let od útěku Radovana Krejčíře
Je to patnáct let, co Radovan Krejčíř utekl policii ze své vily v Černošicích. Přes Seychely se následně dostal do Jihoafrické republiky, kde si nyní odpykává pětatřicetiletý trest vězení. Kvůli údajnému špatnému zacházení nyní žádá o vydání do Česka. Podle novináře Jaroslava Spurného, který kauzu sleduje řadu let, to ale jihoafrické ministerstvo spravedlnosti nepovolí.
Český podnikatel Radovan Krejčíř před patnácti lety během domovní prohlídky uprchl ze své luxusní vily. Řekl, že si musí odskočit, a přímo před nosem utekl desítkám policistů, kteří ho přišli zatknout. Nepovedený zásah tehdy stál místo policejního prezidenta Jiřího Koláře.
Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Nečasové za nezákonné
Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauzy, kterou spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a která přispěla k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS).
Krejčíř získal v devadesátých letech velký majetek prostřednictvím kuponových knížek. Počátkem nového milénia se tehdy jeden z nejbohatších Čechů dostal do hledáčku policie. Byl podezřelý z přípravy vraždy celníka a podvodu. Zároveň ho stíhala finanční policie. Jeho trestná činnost byla spojována s obchodní společností ČEPRO. Byl také podezřelý z únosu podnikatele Jakuba Konečného.
Považuje se za slušného občana
Po svém útěku se nakonec dostal přes Seychely do Jihoafrické republiky. Mezitím byl v České republice odsouzen ve dvou kauzách na deset a půl roku a patnáct let vězení. Česká justice poté požádala o jeho vydání, soud v Johannesburgu ale v únoru 2008 extradici zamítl.
Rodák z Českého Těšína tam poměrně rychle navázal kontakty s podsvětím. Byl spojován s nejméně dalšími deseti vraždami. Byl tehdy předveden k soudu, do vězení však nešel. „Jsem spokojený. Říkal jsem několikrát, že věřím v systém v Jižní Africe. Bylo jasné od začátku, že to jsou všechno nesmysly,“ tvrdil Krejčíř.
Uprchlý podnikatel si také nechal padělat lékařské dokumenty a předstíral, že má rakovinu. Chtěl tak využít milost od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Celou dobu přitom tvrdil, že se považuje za běžného a slušného občana. „Jsem rodinný typ, který si užívá život v zemi, kterou miluje. Snažím se všem pomoct,“ tvrdil.
Krejčířova vila jako turistická atrakce
V roce 2013 jihoafrický úřad nařídil zabavení Krejčířova majetku, kvůli podezření z daňového úniku, a týden nato ho policie zatkla. Od té doby byl ve vězení, z něhož se opakovaně snažil dostat.
Jeho opuštěná luxusní vila v Černošicích se časem stala turistickou atrakcí. Obydlí, které je součástí exekuce, chátrá. Vydražit se ho zatím nepodařilo, a je častým cílem výtržníků. Loni ho dokonce zachvátil požár.
Krejčíř žádá o vydání do Česka, údajně kvůli špatnému zacházení. Před dvěma lety jeho žádost schválil jihoafrický soud, konečné rozhodnutí ale záleží na tamním ministerstvu spravedlnosti. Proces vydání se může táhnout ještě několik let.