reklama

Sympatie veřejnosti mění drobnosti jako Hamáčkův svetr, říká PR manažerka Králová

Je krize příležitostí pro politiky, jak si nahrát plusové body u voličů? Jak koronavirovou krizi zvládli čeští politici? Hosty čtvrtečního pořadu Silný hlas Markéty Fialové byli PR manažerka a zakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová a politolog Ondřej Slačálek, pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

reklama

Krizové situace mohou politikům, kteří je umějí chytře využít, získat i sympatie veřejnosti. V České republice se ikonou koronavirové pandemie stal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který převlékl sako za červený svetr a ukázal svou lidskou tvář. Podle PR manažerky Alžběty Králové závisí schopnost využít krizi ve svůj prospěch na osobnosti politika. „Vždycky záleží, jak se k situaci konkrétní politik postaví a jak flexibilně ji dokáže řešit. Ne každý politik zvládne krizi ustát,“ míní Králová.

Politolog Ondřej Slačálek také souhlasí, že krize může politikům pomoci. Podle něj ale záleží i na tom, jak se vládní představitelé zachovají po ní. „Každé politické rozhodnutí je odpověď na nějakou otázku. Většina krizí přinese dvě otázky: jak ji zvládnout a co udělat po ní,“ uvedl Slačálek. Politolog dodal, že je ale příliš brzy komentovat, kdo z českých politiků koronavirovou krizi zvládl využít ve svůj prospěch.

Naopak Králová věří, že i drobnost jako Hamáčkův červený svetr dokáže zvednout sympatie u široké veřejnosti. „Lidé hledali naději, někoho, kdo dokáže situaci řešit. Ministr Hamáček, který byl do té doby velmi nevýraznou politickou osobností, se najednou chytil otěží, odhodil sako a vzal si ten červený svetr. Najednou to byl člověk, který krizi řeší, dokáže mluvit efektivně k lidem a nastavit věci tak, jak by měly být,“ vysvětlila Králová.

Uzavřené hranice nemusí být největší zlo

Slačálek také komentoval uzavření českých hranic. Podle něj se v rozhodnutí, které mělo zabránit šíření nemoci COVID-19, odrazila česká mentalita. „Třicet let tady naši političtí představitelé říkali, že jsme žili za dráty, že známe cenu svobody a uvědomujeme si, co to znamená zavřít hranice. Krize o nás ukázala, že si umíme představit uzavřít na čas hranice a nevnímat to jako zlo. Je to trochu mentalita kotliny, a že zvenčí může přijít nebezpečí. Ukázala to už uprchlická krize a teď i koronavirová,“ objasnil politolog.

Podle Králové ale krizi nezvládl prezident Miloš Zeman. „Jemu už vlastně o nic nejde. Nepotřebuje získávat žádné politické plusové body, protože je to jeho poslední funkční období. Podle mého názoru krizi úplně neustál, dlouho se nevyjadřoval, neujistil, nepoděkoval lékařům… Myslím, že on je jedním z poražených,“ uvedla Králová. S tím souhlasí i Slačálek. „Měl příležitost se překonat a alespoň se pokusit o nějaké velké sjednocovací gesto a nevyužil ji,“ řekl Slačálek. „Zároveň myslím, že pokud někdo sleduje prezidenta během posledních let, asi nebylo realistické očekávat, že by se jakkoli překonal,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama