SILNÝ HLAS MARKÉTY FIALOVÉ, Alžběta Králová, Ondřej Slačálek - 21.5. v 20:19
Je krize příležitostí pro politiky, jak si nahrát plusové body u voličů? Jak koronavirovou krizi zvládli čeští politici? Hosty čtvrtečního pořadu Silný hlas Markéty Fialové byli PR manažerka a zakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová a politolog Ondřej Slačálek, pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Krizové situace mohou politikům, kteří je umějí chytře využít, získat i sympatie veřejnosti. V České republice se ikonou koronavirové pandemie stal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který převlékl sako za červený svetr a ukázal svou lidskou tvář. Podle PR manažerky Alžběty Králové závisí schopnost využít krizi ve svůj prospěch na osobnosti politika. „Vždycky záleží, jak se k situaci konkrétní politik postaví a jak flexibilně ji dokáže řešit. Ne každý politik zvládne krizi ustát,“ míní Králová.
Politolog Ondřej Slačálek také souhlasí, že krize může politikům pomoci. Podle něj ale záleží i na tom, jak se vládní představitelé zachovají po ní. „Každé politické rozhodnutí je odpověď na nějakou otázku. Většina krizí přinese dvě otázky: jak ji zvládnout a co udělat po ní,“ uvedl Slačálek. Politolog dodal, že je ale příliš brzy komentovat, kdo z českých politiků koronavirovou krizi zvládl využít ve svůj prospěch.
Naopak Králová věří, že i drobnost jako Hamáčkův červený svetr dokáže zvednout sympatie u široké veřejnosti. „Lidé hledali naději, někoho, kdo dokáže situaci řešit. Ministr Hamáček, který byl do té doby velmi nevýraznou politickou osobností, se najednou chytil otěží, odhodil sako a vzal si ten červený svetr. Najednou to byl člověk, který krizi řeší, dokáže mluvit efektivně k lidem a nastavit věci tak, jak by měly být,“ vysvětlila Králová.
Uzavřené hranice nemusí být největší zlo
Slačálek také komentoval uzavření českých hranic. Podle něj se v rozhodnutí, které mělo zabránit šíření nemoci COVID-19, odrazila česká mentalita. „Třicet let tady naši političtí představitelé říkali, že jsme žili za dráty, že známe cenu svobody a uvědomujeme si, co to znamená zavřít hranice. Krize o nás ukázala, že si umíme představit uzavřít na čas hranice a nevnímat to jako zlo. Je to trochu mentalita kotliny, a že zvenčí může přijít nebezpečí. Ukázala to už uprchlická krize a teď i koronavirová,“ objasnil politolog.
Podle Králové ale krizi nezvládl prezident Miloš Zeman. „Jemu už vlastně o nic nejde. Nepotřebuje získávat žádné politické plusové body, protože je to jeho poslední funkční období. Podle mého názoru krizi úplně neustál, dlouho se nevyjadřoval, neujistil, nepoděkoval lékařům… Myslím, že on je jedním z poražených,“ uvedla Králová. S tím souhlasí i Slačálek. „Měl příležitost se překonat a alespoň se pokusit o nějaké velké sjednocovací gesto a nevyužil ji,“ řekl Slačálek. „Zároveň myslím, že pokud někdo sleduje prezidenta během posledních let, asi nebylo realistické očekávat, že by se jakkoli překonal,“ dodal.