reklama

Sympatie veřejnosti mění drobnosti jako Hamáčkův svetr, říká PR manažerka Králová

Je krize příležitostí pro politiky, jak si nahrát plusové body u voličů? Jak koronavirovou krizi zvládli čeští politici? Hosty čtvrtečního pořadu Silný hlas Markéty Fialové byli PR manažerka a zakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová a politolog Ondřej Slačálek, pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

reklama

Krizové situace mohou politikům, kteří je umějí chytře využít, získat i sympatie veřejnosti. V České republice se ikonou koronavirové pandemie stal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který převlékl sako za červený svetr a ukázal svou lidskou tvář. Podle PR manažerky Alžběty Králové závisí schopnost využít krizi ve svůj prospěch na osobnosti politika. „Vždycky záleží, jak se k situaci konkrétní politik postaví a jak flexibilně ji dokáže řešit. Ne každý politik zvládne krizi ustát,“ míní Králová.

K tématu

Politolog Ondřej Slačálek také souhlasí, že krize může politikům pomoci. Podle něj ale záleží i na tom, jak se vládní představitelé zachovají po ní. „Každé politické rozhodnutí je odpověď na nějakou otázku. Většina krizí přinese dvě otázky: jak ji zvládnout a co udělat po ní,“ uvedl Slačálek. Politolog dodal, že je ale příliš brzy komentovat, kdo z českých politiků koronavirovou krizi zvládl využít ve svůj prospěch.

Naopak Králová věří, že i drobnost jako Hamáčkův červený svetr dokáže zvednout sympatie u široké veřejnosti. „Lidé hledali naději, někoho, kdo dokáže situaci řešit. Ministr Hamáček, který byl do té doby velmi nevýraznou politickou osobností, se najednou chytil otěží, odhodil sako a vzal si ten červený svetr. Najednou to byl člověk, který krizi řeší, dokáže mluvit efektivně k lidem a nastavit věci tak, jak by měly být,“ vysvětlila Králová.

Uzavřené hranice nemusí být největší zlo

Slačálek také komentoval uzavření českých hranic. Podle něj se v rozhodnutí, které mělo zabránit šíření nemoci COVID-19, odrazila česká mentalita. „Třicet let tady naši političtí představitelé říkali, že jsme žili za dráty, že známe cenu svobody a uvědomujeme si, co to znamená zavřít hranice. Krize o nás ukázala, že si umíme představit uzavřít na čas hranice a nevnímat to jako zlo. Je to trochu mentalita kotliny, a že zvenčí může přijít nebezpečí. Ukázala to už uprchlická krize a teď i koronavirová,“ objasnil politolog.

Podle Králové ale krizi nezvládl prezident Miloš Zeman. „Jemu už vlastně o nic nejde. Nepotřebuje získávat žádné politické plusové body, protože je to jeho poslední funkční období. Podle mého názoru krizi úplně neustál, dlouho se nevyjadřoval, neujistil, nepoděkoval lékařům… Myslím, že on je jedním z poražených,“ uvedla Králová. S tím souhlasí i Slačálek. „Měl příležitost se překonat a alespoň se pokusit o nějaké velké sjednocovací gesto a nevyužil ji,“ řekl Slačálek. „Zároveň myslím, že pokud někdo sleduje prezidenta během posledních let, asi nebylo realistické očekávat, že by se jakkoli překonal,“ dodal.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama