Hororové okamžiky zažívají v těchto dnech někteří chovatelé skotu a ovcí po celém Česku. Přibývá náletů krkavců na právě narozená mláďata. Opeřenci si vyhlížejí slabší zvířata, která se pro ně stávají snadnou kořistí. Chovatelé netuší, jak proti útočícím ptákům zasáhnout.
Během čtrnácti dnů hned dva otřesné nálety. Chovatelka Iveta Deutschová z jihočeských Hranic pro CNN Prima NEWS popisuje, jak krkavci zaútočili na nedávno narozená telata: „Vyklovali oči, měkké tkáně, paznehty a letěli pryč.“
Doba telení ještě zdaleka nekončí, útoky ale nejde uhlídat. „Mám z toho obavu. Telata do půlroka stáří prodáváme zhruba za nějakých 19 tisících korun. Teď vznikla škoda přibližně 40 tisíc korun,“ vyčíslila.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bleskový růst cen. Vejce v Česku zdražila nejvíc v celé EU, zájem lidí o chov slepic stoupá
Podle chovatelů krkavci neútočí pouze na uhynulá nebo novorozená mláďata skotu, objevují se i případy, kdy celé hejno krkavců napadlo dospělou ovci. Nedávno na Novojičínsku nepřežil krkavčí útok jeden zdravý přežvýkavec.
Smutná zpráva z pražské zoo: Zemřelo nejmladší slůně, Amalee podlehla zákeřné nemoci
O tragickou zprávu se v pátek 27. ledna na sociálních sítích podělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Nejmladší slůně Amalee, které by v květnu oslavilo tři roky, podlehlo onemocnění zvanému sloní herpes. Zákeřná nemoc má rychlý průběh, nedokáže jej zastavit ani okamžitá léčba. Chovatelé jsou zdrceni. V roce 2016 stejnému onemocnění podlehla i samička Sumitra v Ostravě.
Kompenzací se poškození nedočkají. „Není na to v současnosti legislativa, na rozdíl od škod způsobených vlkem,“ říká Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje.
Chovatelé jsou bezradní. Krkavci patří mezi zvláště chráněné druhy. Nesmí se ani rušit. Většina zemědělců proto vzniklé škody vůbec nehlásí. Úřady se o útocích dozvídají náhodou při podání jiných žádostí.
„Ministerstvo životního prostředí ani ministerstvo zemědělství zatím nepřipravují vyhlášku o poskytování náhrad škod způsobených krkavci,“ vzkazuje mluvčí resortu životního prostředí Lucie Ješátková.
Proto je nyní jedinou možností získat výjimečné povolení k odstřelu. „Ale přinejlepším nám dají povolení na dva problematické kusy. Víme, že jen dva tady nejsou. Očekávala bych rozhodně nějaké kompenzace. Sami jsme na to krátcí,“ uzavírá Deutschová.