Krkonoše bojují s přetlakem turistů. Jen na Sněžku každý den vystoupá 5 tisíc lidí
V souvislosti s náporem turistů v Krkonoších se poslední dobou skloňuje téma zpoplatnění vstupu do národního parku nebo alespoň na Sněžku. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však zpoplatnění odmítá. Pro CNN Prima NEWS řekl, že řešením, jak regulovat počet turistů, by mohly být bezplatné rezervace.
Stojíme na vrcholu Sněžky a čekáme, až se uvolní místo u vrcholové cedule, abychom si mohli udělat fotografii. „Připadám si tu jako na Václaváku,“ říkám si v duchu. Lidmi se to tady jen hemží, pokřikují na sebe, slyšíme i polštinu a němčinu. Žádný klid, který jinak v přírodě člověk nachází.
Na Sněžku to jde i bez front. Přijďte v sobotu ráno, radí náčelník lanovky
V posledních dnech se u lanovky na Sněžku tvořily několikahodinové fronty. Kdo se jim chce vyhnout, může na nejvyšší horu vyrazit třeba v sobotu ráno. My jsme to vyzkoušeli a na vrcholu jsme byli do 15 minut. Krkonoše ale nejsou jen Sněžka. Dají se zde najít nádherná místa úplně bez lidí.
Ještě hůř se cítím během cesty dolů. Jdeme téměř ve frontě, člověk za mnou mi neustále šlape na paty, protijdoucí turisté do mě zase strkají. Nemůžu se dočkat, až budu dole. „Tak sem v létě za hezkého počasí už nikdy,“ přemítám. Jakmile ale sejdeme mimo „hlavní tah“ na nejvyšší českou horu a vydáme se stezkou do Modrého dolu, jsme na cestě už zase sami.
Na Sněžku denně zavítá kolem pěti tisíc lidí, do Krkonošského národního parku pak za rok dorazí necelé čtyři miliony turistů. Správa národního parku musela dokonce letos kvůli neukázněným návštěvníkům obehnat vrchol Sněžky oplocením, aby lidé neničili přírodu.
Vstupné k regulaci nepovede
„Myslím, že by se to mělo trošku zpoplatnit. Lidí je tu hodně a Krkonoše se tím ničí,“ řekla CNN Prima NEWS jedna z turistek, která si horu vyšlápla pěšky. O zpoplatnění vstupu na Sněžku se spekuluje už delší dobu, teď to ale vypadá na definitivní rozhodnutí: Sněžka se zpoplatňovat nebude.
„Nejsme pro zpoplatnění, máme pro to řadu důvodů. Jsme přesvědčeni, že vstupné na Sněžku nebo do Krkonošského národního parku by nepřineslo kýžený efekt, tedy regulaci lidí. Důkazem může být situace v Adršpašských skalách, kde je vstupné a lidé se tam stejně za těch 120 korun tlačí. Takže vstupné by muselo být vysoké, což je nepřijatelné, protože řada lidí by si to nemohla dovolit,“ řekl CNN Prima NEWS ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Chystáte se do Krkonoš? Připravte se na nová omezení v národním parku
Krkonošský národní park (KRNAP) navštěvuje čím dál tím více turistů, proto se ochránci odhodlali k dalším úpravám. Nově jsou tak na Sněžce nainstalovány sítě, které zamezují lidem vstup na určitá místa. Zároveň od středy platí i nová zonace. Jak a kde se v Krkonoších budeme moci pohybovat? Na to odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS náměstek ředitele správy KRNAP Jakub Kašpar.
Ve hře je proto bezplatná rezervace vstupu. „Intenzivně se o tom bavíme s managementem národního parku. Týkalo by se to jen těch nejexponovanějších míst, v Krkonoších by to byla Sněžka, jedno nebo dvě místa na Šumavě,“ nastínil Brabec.
Opatření ale podle něj naráží na legislativu. Český právní rámec totiž zaručuje možnost volného pohybu. Pro takovou změnu by tak bylo potřeba novelizovat příslušné zákony. Kdy se bude na Sněžku moct jen s rezervací, není zatím jasné. Podle Brabce to rozhodně nebude od ledna 2021.
„Diskutujeme o tom, zpracováváme analýzy a technické možnosti,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Zdůraznil, že jednou rovinou je legislativa, druhou technické možnosti.
„Na Sněžku vede několik cest a vrchol je mezinárodní. Budeme to muset řešit bilaterálně i s polskou stranou. Není to úplně jednoduché, souvisí s tím i posílení stráží. Na druhou stranu Krkonoše jsou jedním z nejnavštěvovanějších národních parků a vrchol Sněžky trpí turismem,“ podotkl Drahný.
Brabec nedokázal říct, kolik lidí by denně na Sněžku mohlo. „Stovky by byly asi málo. Mělo by to být únosné pro přírodu, ale nechceme lidi uregulovat. Možná tisíc,“ nastínil ministr.
Jsou místa, kde budete sami
Majitel krkonošské Čapkovy chaty František Vaněk si však myslí, že řešení, jak omezit turismus na Sněžce, je mnohem prostší. Podle něj by stačilo nasměrovat milovníky přírody jinam.
„Myslím, že zpoplatnění dobrá cesta není. Je to tady nás všech a zpoplatňovat systém do národního parku není rozumné. Má se propagovat, aby turistika mířila někam jinam než na Sněžku. Je tu spousta dalších krásných míst, možná i hezčích než Sněžka, kde budete úplně sami,“ míní Vaněk.
Alternativou pro turisty, kteří si chtějí užít více přírody bez davů, mohou být například Sněžné jámy, které tvoří mohutné ledovcové kary. Výhledy jsou odtud opravdu nádherné. Méně navštěvovaný je například i Modrý důl pod Studniční horou, kde najdete pohádkovou přírodu a rozkvetlé louky. Vyrazit můžete i na rozhlednu na Hnědém vrchu, odkud se pokocháte pohledem na Černou horu.