Nejvyšší správní soud obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Jedním ze stěžovatelů je i Karel Diviš, kterému ministerstvo vnitra po kontrole napočítalo 49 884 podpisů. Pro uznání kandidatury by jich tak potřeboval o pouhých 116 více. Podle bývalého ministra vnitra a právníka Cyrila Svobody (KDU-ČSL) jde o těsný rozdíl a sám nechce domýšlet, jaké důsledky pro prezidentskou volbu by mohlo mít, kdyby Nejvyšší správní soud Divišově stížnosti vyhověl. Mluvil o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„Algoritmus, podle kterého podpisy ministerstvo počítá, je napsaný v zákoně. Ten ale vůbec neřeší otázku, kdyby Nejvyšší správní soud řekl, aby se hlasy přepočítaly, a zjistilo se, že tam byla chyba,“ začal uvažovat Svoboda.
Evropské volby
Podle bývalého předsedy KDU-ČSL by to mohl být problém pro celou prezidentskou volbu. „Pak je otázkou, jestli by se mohl vůbec volit prezident republiky. U pana Diviše se řekne, že je to nefér, protože nemá stejnou šanci jako všichni ostatní. To, že je ten rozdíl tak těsný, je velké riziko. Teď si jen domyslete, co by se dělo, kdyby se došlo k tomu, že to bylo špatně a že pan Diviš patří mezi kandidáty,“ pokračoval Svoboda.
Špatně nastavený systém kontroly registrace do prezidentských voleb vidí i bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. „Musím říct, že to je problematické, protože nedělají kontrolu všeho, ale jen vzorku, a to není fér. Na mě to působí tak, že vnitro udělalo politické rozhodnutí, protože chtějí některé kandidáty, kteří by tříštili hlasy těch občanských kandidátů, vyloučit ze hry.“
Přitom k takovéto situaci prý vůbec nemuselo dojít. „Kdybych měl na ministerstvu vnitra vzít šedesát lidí, dal jim ty podpisy a řekl, ať to spočítají, tak to mají za tři dny,“ uzavřel Svoboda, který patří mezi odpůrce přímé volby prezidenta.