Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou.

Síla preferenčních hlasů

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Chcete podpořit konkrétní stranu, ale nelíbí se vám její lídři? Pak využijte kroužkování – vyberete si z její kandidátní listiny jiné osobnosti, jejich jména zakroužkujete a tím jim vyjádříte podporu. „Pokud se preferenčních hlasů sejde dostatek, znamená to, že kandidát postoupí do čela kandidátní listiny. Kandidáty, které přeskočí, to odsune o jedno místo dolů,“ vysvětlil náměstek ministerstva vnitra Petr Vokáč.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

K tomu, aby kroužkovaný kandidát na volitelné místo opravdu poskočil, je ale zapotřebí, aby mu preferenční hlas dalo minimálně 5 procent voličů, kteří v daném regionu vybranou stranu podpoří. Pokud by tedy strana v jednom kraji obdržela 100 tisíc hlasů, daného kandidáta by muselo vykroužkovat alespoň 5 tisíc voličů. Kdyby pak strana získala například 5 mandátů, původně níž nasazená osobnost by poskočila do čela a o křeslo ve Sněmovně připravila původní pětku kandidátky.

To právě může být problém u koalic. „Může dojít k tomu, že některá strana na preferenčním hlasování vydělá oproti tomu, jak měli původně rozdělená volitelná místa. Už jsme toho byli jednou svědky v době koalice KDU-ČSL a Unie svobody,“ uvedl politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

Pekarová: Žádné pojistky nemáme

Obavy ze ztráty mandátů měli také někteří řadoví členové Pirátské strany. Spříznění Starostové totiž mají silné regionální osobnosti. Do koaliční smlouvy proto přidali pojistky. „Na přední místa budeme umisťovat všechny osobnosti, které by teoreticky mohly získat nějaké kroužky,“ řekl předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek (Piráti).

Kdežto koalice SPOLU žádné pojistky proti hromadnému kroužkování nemá. Případný scénář, kdy by jedna ze stran ostatní dvě připravila o mandáty, prý nebude řešit ani po volbách. „Jednoznačně budeme respektovat vůli voličů. Oni rozhodují a není důvod, abychom nějak zasahovali do jejich volby,“ okomentovala předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Voliči mohou kroužkem kolem kandidátova čísla podpořit až čtyři osobnosti. Pokud by přednostních hlasů udělili více, nepočítal by se žádný. Samotný hlas pro danou politickou stranu by ale platil dál.

Tagy: