V ulici Politických vězňů, sídle KSČM, začíná v pátek ráno stěžejní jednání. Důležité je i pro premiéra Andreje Babiše (ANO), který může díky podpoře komunistů vládnout. Ve straně totiž roste chuť se na toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD vykašlat. Navíc už je téměř jisté, že komunisté nebudou chtít prodloužit nouzový stav.
V pátek od devíti hodin budou špičky KSČM řešit, že další prodlužování nouzového stavu už vládě neodmávnou. Podle informací CNN Prima NEWS je už téměř rozhodnuto.
„Naše podmínky splněny nebyly a já pro nouzový stav hlasovat nebudu. O stejném názoru vím minimálně u pěti až šesti lidí z klubu. Prodloužení nepodpoříme, ani kdyby náš výkonný výbor rozhodl, že to udělat máme,“ řekl CNN Prima NEWS člen poslaneckého klubu KSČM.
Komunisty naštvala vláda hlavně kvůli tomu, že nesplnila svůj slib, který KSČM dostala za poslední podporu nouzového stavu, a to otevřít ski areály a školy. Členy KSČM pobouřilo i rozhodnutí kabinetu přesunout pět miliard korun z vládní rozpočtové rezervy zpět armádě. Komunisté si při schvalování rozpočtu prosadili snížení armádního rozpočtu o 10 miliard.
„Pro mě je podstatné, jak to výbor rozsekne. Je to ale silně nakloněné v neprospěch nouzového stavu a jsem přesvědčený, že nám řekne, ať ho nepodpoříme,“ popsal současnou atmosféru CNN Prima NEWS poslanec Jiří Dolejš. Vláda se podle něj nemusí odvolávat jen na nouzový stav, ale má například připravit krizový zákon nebo zákon o ochraně veřejného zdraví.
Šéf strany Vojtěch Filip uvedl, že komunisté už pro vládu udělali dost. „Spíš jsme naklonění tomu tentokrát nouzový stav nepodpořit. Samozřejmě se to ještě může změnit, ale důvěra v to, že vláda něco udělá, je u nás velmi slabá,“ řekl CNN Prima NEWS Filip.
Ve hře je i konec spolupráce s Babišem
A nouzový stav není to hlavní. Komunisté chtějí přehodnotit i toleranci menšinové vlády, která má ve Sněmovně jen 92 mandátů.
„Vyhodnotili jsme to tak, že předložíme výkonném výboru obě varianty, zda porušení a nedodržení dohod ohledně rozpočtu a prodloužení nouzového stavu jsou na vypovězení toleranční smlouvy, či nikoliv,“ řekl tento týden místopředseda strany Stanislav Grospič.
To, že tolerance vlády bude zásadním tématem pátečního jednání, řekli CNN Prima NEWS i další poslanci. „Může se stát, že nepodpoříme nouzový stav. A pokud jde o toleranci, tak si uložíme třeba další jednání,“ vysvětluje Dolejš.
„Jsme v jakémsi stádiu kontroly dohody o toleranci. Například pět týdnů dovolené zatím není odhlasováno a jsou i další nesplněné věci. My nejsme ti, kteří ze smlouvy dělají trhací kalendář,“ řekl CNN Prima NEWS Filip.
Odmítl, že by jeho strana vládu vydírala, jak o tom mluví opozice. „Můžete nás podezírat z nějakého vydírání, ale tohle není žádný nový požadavek a jestli si někdo myslí, že bude vykřikovat hesla, že děláme nějaký handl, tak ať si dělá handl s někým jiným. Já nehandluji,“ dodal Filip.
Pokud by KSČM toleranční smlouvu s hnutím ANO opravdu vypověděla, situace by se mohla vyhrotit a do hry by se dostal scénář s hlasováním o nedůvěře vládě.
„Debata o vyvolání nedůvěry vládě určitě ve veřejném politickém prostoru existuje. Myslím, že se to odehrává od středy, kdy došlo ke zveřejnění rozhodnutí Ústavního soudu,“ dodal zdroj ze Sněmovny, který si nepřál být jmenován.
Hamáček vyhlíží Piráty a STAN
Pokud se vládě nepodaří komunisty ani po několikáté přesvědčit a změnit jejich stanovisko ohledně nouzového stavu, kabinet bude muset hledat podporu jinde. Předseda ČSSD Jan Hamáček už avizoval, že se obrátí na Piráty a STAN. Ti jsou připraveni jednat, pokud vláda podpoří jejich plán na zvládnutí pandemie.
„Při splnění základních podmínek, které z tohoto plánu vyplývají, jsme ochotni jednat o podpoře, ale určitě ne na celý měsíc,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf STAN Vít Rakušan.
Součástí plánu má být například návrat žáků do škol nebo tvorba nové legislativy, která by nahrazovala současný institut nouzového stavu.