Šéfka sociální demokracie Jana Maláčová veřejně oznámila nečekanou diagnózu. Už několik měsíců se pere s onkologickým onemocněním. V tuzemské politice není jediná, kdo se musel pustit do boje s tímto zákeřným protivníkem. Někteří bitvu úspěšně zvládli a znovu se do politického života vrátili, jiní takové štěstí neměli.
Na sociálních sítích předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová uvedla, že už několik měsíců nosí paruku, protože čelí onkologickému onemocnění.
ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivní průzkum odhalil obrovský propad Motoristů pod tři procenta. ANO si drží náskok před Spolu
„Víte, že nejsem zvyklá se vzdávat. Z boje se prostě neutíká, i když to je často náročné. Nikdy jsem to nedělala a nehodlám se vzdávat ani teď. Prosím vás o respekt a podporu. Je to pro mne, mého syna, rodinu i všechny blízké přátele moc důležité. Moc si vaší podpory vážím – také díky ní zvládám i ty těžké dny,“ napsala na sociálních sítích Maláčová.
Zkušenost s rakovinou má podle statistik zhruba každý třináctý Čech, v roce 2023 bylo takových lidí téměř 800 tisíc. V příštích deseti letech se kvůli stárnutí populace jejich počty podle odhadů ještě o čtvrtinu zvýší.
Podívejte se, kteří další politici či političky bojovali s rakovinou.
Vlastimil Válek
Na začátku loňského listopadu oznámil veřejnosti ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, že má rakovinu prostaty, kterou v časném stadiu odhalilo vyšetření. Rovnou vyzval muže, aby chodili na preventivní prohlídky.
„Můj příklad snad přitáhne další muže ve věku 50 až 69 let, aby nepodceňovali tento nádor a vyšetření si nechali udělat,“ řekl tehdy Válek.
Ministr zdravotnictví několik měsíců svou diagnózu tajil. O rakovině nevěděla ani jeho rodina. Mlčení prolomil krátce před operací. Podle svých slov nechtěl nikoho strašit. Po diagnóze zamířil na operaci a po dvou týdnech byl již znovu zpět v ministerském úřadě.
Adriana Krnáčová
Bývalé primátorce Prahy diagnostikovali rakovinu prsu před třemi lety. Nemoc jí zcela zásadně změnila celý život.
Během náročné léčby zhubla a přišla o vlasy. „Také mi natekl celý obličej a měla jsem hlavu jako Fantomas. Ošklivá jako noc. A pak se mi za pár týdnů vyhřezla taková ‚radost‘, že mi slezly i nehty,“ řekla Krnáčová pro CNN Prima NEWS.
Po úspěšné léčbě se bývalá pražská primátorka rozhodla, že bude pomáhat lidem, kteří si prošli něčím podobným. Napsala příručku, která má onkologickým pacientkám pomoci těžkou životní situaci zvládnout.
„Tohle byla drsná cesta a hlavně nemusí být vždycky korunovaná úspěchem. Nemusíte to přežít. O to silnější ale ta zkušenost je,“ popsala Krnáčová, jak silné emoce v ní onkologické onemocnění zanechalo.
Mirek Topolánek
Bývalý premiér se svěřil před čtyřmi lety v podcastu Topol Show, že se dříve úspěšně vyléčil z rakoviny. „Bude mi 65, jsem diabetik po rakovině,“ řekl Topolánek a více se onkologickému onemocnění nevěnoval.
Informaci zveřejnil v březnu 2021 v souvislosti s disciplínou a dodržováním protikoronavirových opatření.
„Jsem docela disciplinovaný, dostal jsem takhle pod kontrolu cukrovku. Od roku 2007 mám dobrá čísla. Kvůli sobě a své rodině jsem ochoten tu disciplínu držet, ale kvůli nějakému Babišovi? Toho už mám plné zuby,“ prohlásil.
Jaroslav Tvrdík
Dalším bývalým politikem, který má zkušenost s rakovinou, je současný předseda představenstva fotbalové Slavie a někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
„V době, kdy mi lékaři diagnostikovali nádor krku a hlavy, již bohužel metastázoval. Pravděpodobnost nepřežití u mě činila 70 procent,“ vzpomínal letos v únoru Tvrdík ve vysílání CNN Prima NEWS na těžké časy.
Následovala úspěšná léčba v motolské nemocnici. Nyní se šéf pražské Slavie pere s následky a chodí na pravidelné prohlídky. Také se stal jednou z hlavních tváří kampaně Fuck Cancer. „Současná medicína je jistotou, že pokud navštívíte lékaře včas, může vám to zachránit život,“ apeloval někdejší ministr obrany na prevenci.
Pavel Dostál
Český divadelní dramaturg a režisér se do politiky zapojil po Sametové revoluci. Nejprve byl členem Občanského fóra, poté v roce 1992 vstoupil do ČSSD. Za sociální demokracii se stal ministrem kultury v červenci 1998 a ve funkci vydržel dlouhých sedm let.
V roce 2004 lékaři Dostálovi diagnostikovali rakovinu slinivky a v září téhož roku mu zhoubný nádor vyoperovali. „Možná se na mém zdraví podepsalo to, že se téměř každý večer potloukám po různých kulturních akcích a pak málo spím,“ uvedl tehdy v rozhovoru s MF DNES.
Rakovina se ale později vrátila a metastázovala v játrech. V červenci 2005 Pavel Dostál zemřel v onkologickém centru v Brně ve věku 62 let. Byl prvním a dosud také posledním českým politikem, který zemřel v ministerské funkci.
Josef Lux
První porevoluční předseda KDU-ČSL v září 1998 vystoupil na mimořádné tiskové konferenci, na níž oznámil, že ho postihla chronická myeloidní leukémie. Opustil tehdy funkci šéfa lidovců, ale svůj poslanecký mandát si ponechal.
O rok později v americkém Seattlu podstoupil úspěšnou transplantaci kostní dřeně, po které zamířil do domácího ošetření. Jenže v dalších dnech se Luxův zdravotní stav zhoršil. Propukl u něj zápal plic, se kterým zamířil zpět do nemocnice na jednotku intenzivní péče.
Ministr zemědělství a místopředseda vlády v první vládě Václava Klause zemřel ve věku 43 let. Lux byl členem KDU-ČSL v letech 1982–1999, z toho osm let stranu vedl. Jeho vizí bylo z lidovců vybudovat alternativu k ODS a ČSSD.
Václav Havel
První český prezident se potýkal s rakovinou plic v polovině 90. let. V listopadu 1996 byl hospitalizován se zánětem plic ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Později mu lékaři vzali polovinu pravé plíce, aby tak odstranili zhoubný nádor.
Napoprvé se však lékařům nepodařilo ověřit, jestli se u Havla jedná o zhoubný nádor. „Muselo se hledat dál a až ten druhý byl vlastní karcinom. Kdybychom bývali rozhodli, tak se skončilo a muselo by se pak reoperovat. A to si v tehdejší atmosféře, kdy novináři prahli po kdejakém skandálu, nedovedu představit,“ vzpomínal pro Český rozhlas patolog Ctibor Povýšil, který byl součástí operačního týmu.
O několik měsíců dříve podlehla rakovině Havlova první manželka Olga. Český prezident se po operaci vrátil do úřadu, který vykonával až do konce svého mandátu v roce 2003.
VIDEO: Místo NATO můžeme mít alianci se sousedy, tvrdí Bobošíková. Úplně absurdní, opáčil Hřib