„Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ohledně počtů hospitalizovaných lidí s koronavirem buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví, a je diletant,“ uvedl v rozhovoru pro pořad Prostor X časopisu Reflex prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Ten poukazuje i na fakt, že Česko sice skvěle zvládlo jaro, ale dnes svítí na mapě Evropy jako epicentrum koronaviru. Aktuálně podle Kubka platíme za populistické kroky vlády, která rozvolňovala ve velmi nevhodnou dobu. Na druhou stranu se prý i opozice zachovala při hlasování o nouzovém stavu velmi sobecky a společně s vládou jí jde jen o vítězství ve volbách.
Kubek říká, že řada lidí, kteří leží v nemocnicích s koronavirem déle než 20 dní, již nejsou po uplynutí této doby vykazováni statistikou jako covid pozitivní pacienti, přestože třeba ještě leží na JIP a bojují o život. Ministr Jan Blatný ale uvádí zcela jiná čísla ohledně počtu hospitalizovaných. „Neříká pravdu, lež je vědomé šíření nepravdy. Já nevím, jestli to neví. Pokud to neví, tak je diletant a nemá co dělat ve funkci ministra zdravotnictví. A pokud to ví, tak šíří lži,“ řekl pro časopis Reflex Kubek. Samotné vykazování označil za „statistický polopodvod“.
On sám by navrhl k nynějším dvěma kategoriím, tedy pacient s covidem a pacient v těžkém stavu, přidat ještě třetí kategorii – pacient hospitalizovaný s covidem a nyní už neinfekční. Pak by podle šéfa ČLK o několik tisíc narostl počet lidí, kteří jsou v nemocnici s koronavirem. „Je to snaha lakovat situaci narůžovo, která se však vrací jako bumerang i proti ministerstvu. To se pak nemůže divit, že lidé mají tendenci situaci podceňovat,“ sdělil Kubek Reflexu.
Kubek rovněž nechápe rozhodnutí vlády opakovaně nepřijmout nabízenou pomoc bavorských a saských nemocnic, které se nabídly ulevit extrémně přetíženým nemocnicím v pohraničí, například té v Chebu. „Místo toho, aby se lidé převáželi 30 km přes hranice, tak se převáží přes celou republiku, aby se dokázalo, že nemáme problém. Na tom, že lidé trpí, nikomu nezáleží. Je to celé jenom politika,“ prohlásil šéf ČLK.
Neschopná vláda a sobecká opozice
V rozhovoru pro pořad Prostor X časopisu Reflex Kubek několikrát zmínil vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) a její kroky, které často kritizuje. Připomněl například čtvrteční hlasování o prodloužení nouzového stavu, kdy opoziční poslanci nepodpořili vládní návrh a hrozilo, že dojde na konec nouzového stavu. V tomto případě podle něj „neschopná vláda a sobecká opozice hodili zdravotnictví přes palubu a ukázali, že jim jsou lhostejní nejen zdravotníci, ale i občané, a že jim jde jen o vítězství ve volbách“.
Podobně hodnotí i krok hnutí SPD Tomia Okamury, který chce mimořádnou schůzi Sněmovny a usiluje o zrušení nouzového stavu. „Těm lidem jde jen o to, aby sbírali politické body. Mrtví jim jsou ukradení,“ zdůraznil Kubek v pořadu Prostor X.
Pokud by podle něj zdravotnictví fungovalo stejně jako vláda, tak by bylo daleko více mrtvých. Kabinetu Andreje Babiše vyčítá i rozvolnění opatření před Vánoci. „Před Vánoci to cynicky hodili na zdravotnictví. Líbivá politika, všechno otevřeme, lidé si užijí a zdravotnictví to nějakým způsobem vyřeší. Ale zdravotníci už také nemůžou,“ vysvětlil prezident ČLK pro Reflex.
Nehlášené kontakty? Jsme národ lesních poustevníků
Rozvolnění opatření by nyní podle Kubka vedlo k velmi vysokému nárůstu nakažených a především ke kolapsu nemocnic. Ty se zatím držely, podle něj i díky rázným říjnovým opatřením exministra zdravotnictví Romana Prymuly, ale nyní přetečení kapacit reálně hrozí. Pokud by skutečně došlo na nějaké uvolnění, tak by dle Kubkových slov kolaps nemocnic následoval do dvou až tří týdnů.
Kubek však uvádí, že zdravotníci jsou již neustálým náporem a vládními kroky velmi frustrovaní. „Míra frustrace lidí ve zdravotnictví extrémním způsobem narůstá. Navíc se musíme trapně poníženým způsobem už několik měsíců doprošovat, aby ti lidé za svoji práci dostali alespoň nějakou symbolickou odměnu. Babiš není schopen říct, zda vůbec něco dostanou,“ řekl Kubek.
Prezident ČLK uvádí, že aktuálně jsou do nemocnic čím dál častěji v těžkých stavech přijímáni mladší pacienti, než dříve. Nepomáhá ani frustrace řady lidí, kteří již nemají důvěru v opatření a vládu. To vede i k tomu, že v případě nákazy nenahlásí lidi, se kterými přišli do kontaktu, a kteří tím pádem můžou být rovněž nakažení. „Dnes se hlásí 0,7 či 0,8 kontaktů, takže jsme národem lesních poustevníků,“ poznamenal ironicky Kubek v pořadu časopisu Reflex.