reklama

Pracovní karanténa? Nesmí se stát, že mezi lidi půjde nemocný s příznaky, varuje Kubek

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude v pondělí jasno o seznamu profesí, které by mohly chodit do práce i s pozitivním testem na koronavirus. Prezident České lékařské komory Milan Kubek považuje tento krok za kompromis, ale varuje, že do zaměstnání by rozhodně neměli chodit lidé s klinickými příznaky.

reklama

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve zmínil, že takzvaná pracovní karanténa by platila například pro pracovníky v sociálních službách, zdravotnictví či školství.

„Neexistuje ideální řešení, musíme mít kompromis, který nám umožní fungování bez lockdownu. Zároveň je potřeba, aby se naráz nenakazil milion lidí a další dva miliony jsme neměli v karanténě,“ uvedl Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS.

S ohledem na očekávaný nástup nakažlivější varianty koronaviru omikron souhlasil i se zkrácením karantény na pět dnů. „Je třeba mít vytipovány infrastruktury, které by mohly zvláštnímu režimu pracovní karantény podléhat,“ podotkl.

Pracovní karanténa znamená, že lidé z vybraných profesí, kterým by vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce. Smyslem je zajistit fungování státu právě pro případ, že by v karanténách skončilo příliš velké množství lidí.

„Podmínkou ale je, že do práce nemůže jít skutečně nemocný člověk s klinickými příznaky. Taková situace, doufám, nenastane,“ zdůraznil Kubek. Ministr Rakušan předloží Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí v pondělí. Řekl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza už dříve řekl, že pracovní karanténa by se mohla týkat například řidičů, kteří rozvážejí potraviny, dále pak zemědělských provozů, kde se pečuje o zvířata.

Zdravotníci jsou na bezpečnost práce zvyklí

Zatímco podmínky pro bezpečnost práce, tedy mimo jiné nošení ochranných prostředků, se nezmění například pro zdravotníky, jiné profese by si musely zvykat. „Museli by pracovat oddělně, nosit respirátor nebo zvýšené používat dezinfekci. Jde také o organizaci volna, tedy přestávek a stravování. Nemělo by smysl, kdyby se dodržovala opatření, ale pak šli všichni společně na oběd,“ uvedl Kubek.

Kvůli obavám z rychlého nástupu omikronu chce vláda Petra Fialy (ODS) více testovat. V pondělí začalo častější testování právě ve školách, od 17. ledna dojde dvakrát týdně na všechny zaměstnance. Testovat se budou antigenními samotestovacími sadami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama