Výlet za kulturou, nebo provokace? Grónsku bude lépe s námi, tvrdí Američané. Dánsko se ohradilo

Do Grónska přiletěl americký viceprezident Vance se svou manželkou

Původně mělo jít jen o kulturní výpravu představitelů Bílého domu. Nakonec se ale americký viceprezident J. D. Vance rozhodl, že doprovodí svou manželku Ushu na plánovanou výpravu do Grónska. Poklidná návštěva se rázem vyhrotila. Manželé nezamířili do dějiště závodů psích spřežení, jak bylo původně plánováno, ale na americkou základnu. Vance při návštěvě prohlásil, že Spojené státy jsou připravené uzmout si autonomní území, které je součástí Dánska. „Neudělali jste dobrou práci pro lidi v Grónsku,“ prohlásil Vance. Kodaň reagovala, že blízcí spojenci spolu takto nemluví.

„Chceme mít dobré vztahy s kýmkoliv,“ pronesl v pátek večer americký viceprezident J. D. Vance při návštěvě americké základny v Grónsku. Jenže záhy vyslal Dánům a Gróňanům jasnou zprávu. „Neudělali jste dobrou práci. Nedostatečně jste investovali do lidí v Grónsku a do bezpečnostní architektury této neuvěřitelné, krásné země," řekl Vance.

ČTĚTE TAKÉ: Putinův návrh? OSN by měla převzít vládu nad Ruskem, říká Votápek. Just osvětlil cíl Kremlu

Pak americký viceprezident dodal, že taková situace potřebuje změnu, a právě tu přinese politika Spojených států.

Dánové reagovali rychle prostřednictvím ministra zahraničí. „Jsme otevření kritice, ale budu naprosto otevřený. Neoceňujeme tón, kterým se tu hovoří. Takto spolu nemluví blízcí spojenci. A já stále považuji Dánsko a Spojené státy za blízké spojence," řekl Lars Løkke Rasmussen ve videu na sociální síti X.

Rasmussen uznal, že Kodaň respektuje americkou potřebu větší vojenské přítomnosti v Grónsku a dodal, že je otevřena diskusi. Také připomněl vojenskou dohodu s USA z roku 1951, která podle něj umožňuje výrazné posílení americké vojenské přítomnosti v Grónsku.

Proč USA pošilhávají po Grónsku?

Američané touží ovládnout Grónsko, protože se obávají rostoucího zájmu Číny a Ruska o celou oblast kolem severního pólu. Jedná se o největší ostrov na světě, který není kontinentem. Geograficky sice patří k severní Americe, ale administrativně spadá pod Dánské království a je tak součástí Evropy.

Zhruba 80 procent grónského povrchu pokrývá led. Pod ním se ale nachází cenné nerostné bohatství. I proto od začátku roku USA vyvíjí nátlak na Dánsko. Americký prezident Donald Trump o nápadu koupit Grónsko mluvil už během svého prvního volebního období v roce 2019.

Výroky americké vlády se stupňují od letošního ledna. Návštěva viceprezidenta J. D. Vance opět přilila olej do ohně. „Trumpovu administrativu, prezidenta, velmi zajímá bezpečnost Arktidy. A jak víte, je to velká otázka, která se v příštích dekádách ještě zvětší," citovala ho americká média. Vance dále zmínil, že by Grónsku bylo lépe pod bezpečnostním deštníkem Spojených států.

„Doufám, že si vyberou stát se partnery Spojených států, protože jsme jedinou zemí na světě, která bude ctít jejich suverenitu a bezpečnost, protože jejich bezpečnost je v mnohém naší bezpečností,“ řekl Vance.

Součástí delegace byl i kritizovaný poradce

Do Grónska vyrazil s Vancem  také poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, který se před několika dny stal terčem velké kritiky. Do soukromé konverzace k tajné vojenské operaci v Jemenu totiž přidal i šéfredaktora magazínu The Atlantic Jeffreyho Goldberga.

Pod Waltzem se sice kýve židle a spekuluje se o jeho konci, Vance ale ujistil, že vyhazov Trumpova poradce není na pořadu dne. „Jestli si myslíte, že donutíte prezidenta Spojených států, aby někoho vyhodil, tak to máte ještě něco dalšího. Jsem viceprezident říkám: Stojíme za celým naším národním bezpečnostním týmem,“ prohlásil.

Znovu tak platí, že Grónsko má pro Bílý dům nejen ekonomický, ale i bezpečnostní význam, což potvrzuje i přítomnost kritizovaného poradce.

Jela za kulturou, dostala návštěvu základny

Původně měla na autonomní ostrov vyrazit viceprezidentova manželka Usha Vancová. Bílý dům tuto cestu charakterizoval jako kulturní výlet. Druhá dáma USA chtěla navštívit například závody psích spřežení.

Grónští politici ale její cestu odsoudili a označili za agresivní nátlak a provokaci. Když Vance zjistil, jaké rozhořčení panuje před návštěvou jeho manželky, rozhodl se, že ji doprovodí. Rychlé rozhodnutí posunulo celou zahraniční cestu na zcela jinou úroveň. Vance se totiž stal nejvýše postaveným americkým politikem, který navštívil Grónsko.

Na ostrově měl původně strávit tři dny, ale nakonec se po několika hodinách vrátil do USA, uvedla BBC. Přesto jeho prohlášení během krátké návštěvy vzbudila velké vášně.

„Zkrácená cesta se nesla ve zjevně militaristickém duchu,“ napsala americká CNN. Místo sledování závodů psích spřežení se manželé Vanceovi vydali na americkou základnu Pituffik, která je podstatnou součástí amerického systému výstrahy před možným útokem mezikontinentálních balistických raket.

Grónsko chce nezávislost, ale odmítá být součástí USA

Kritikou nešetřil ani nový grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Podle něj není projevem úcty ke spojenci naplánovat si návštěvu na dobu, kdy je dané území bez vlády. Nielsen, který se o víkendu stal premiérem, narážel na to, že Grónsko sestavovalo v uplynulých týdnech novou vládu po parlamentních volbách.

Podle agentury Reuters se drtivá většina Gróňanů odmítá stát součástí USA a v posledních týdnech se na ostrově uskutečnily protiamerické demonstrace, které patřily k největším protestům v jeho historii. K jednotě proti tlaku zvenčí vyzval i šéf grónské vlády Nielsen. Obyvatelé největšího ostrova světa sice odmítají Trumpovy plány, přesto by rádi získali nezávislost na Dánsku.

Samotný americký prezident v pátek uvedl, že ovládnutí Grónska je nezbytné. „Myslím, že Evropané to chápou. A pokud ne, budeme jim to muset vysvětlit,“ řekl Trump novinářům. „Pokud se podíváte na vodní cesty, všude tam máme čínské a ruské lodě. Nespoléháme na Dánsko a ani nikoho jiného, aby se o tu situaci postaral,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump má promyšlený plán, chaos to není, řekl Tlustý. Jde proti základům ekonomie, divil se Pilip

Tagy: