Kurz, který pomůže i ke statisícovým výdělkům každý měsíc? IT rekvalifikace

Rekvalifikační kurzy mohou k vysněné práci IT programátora dovést každého, kdo o to stojí.

Co na to vaše peněženka - 22.1. v 17:55

Jedno z nejžádanějších povolání současnosti? Bez pochyby IT specialista. Na trhu jich stále není dost a vysoká poptávka slibuje kromě solidního výběru pracovních míst také slušné peníze, které si lidé v moderním oboru mohou vydělat. Jak se ale stát IT odborníkem? Má takovou možnosti i člověk, který už škole dávno takzvaně odrostl? Podle Davida Jančíka, spoluzakladatele společnosti ITnetwork, ano. Stačí se zapsat do kurzů, které dokážou pomoci změnit kariéru komukoli, kdo se pro to skutečně rozhodne.

IT obor je lákadlem pro zástupy lidí, kteří v profesním životě touží po změně. A těm, kteří se k zásadnímu kroku skutečně odhodlají, slibuje i slušnou satisfakci. Nováčci si při poctivém nasazení mohou vydělat kolem 40 tisíc korun měsíčně. A ti, kdo dosáhnou seniorské úrovně, pak i podstatně více. „Za 5 až 7 let se dá dopracovat na 100 tisíc Kč, platy programátorů seniorů mnohdy převýší i hranici 160 000 korun měsíčně. Myslím si, že IT má skvělý potenciál i do budoucna. Je to velice perspektivní obor a věříme tomu, že tu s námi bude velice dlouho,“ nepochybuje David Jančík, jeden ze zakladatelů společnosti ITnetwork. A pokračuje: „Je to oblast, kde se platy vyvíjejí, stále se zvyšují a dlouhodobě patří k nejlépe placeným oblastem.“

Velkým benefitem, který v oboru IT patří k těm standardním, je i práce z domova nebo odkudkoli je právě třeba.

IT programátor, více než jen práce s počítačem

Důvodem neustále rostoucí poptávky po schopných IT pracovnících je mimořádný rozmach chytrých technologií. IT programátor už se totiž zdaleka nevěnuje pouze práci s počítači, jak si obvykle většina lidí představí. „Dnes má každý chytrý telefon, chytré hodinky, ledničky, já nevím, co všechno. Takže pozic na trhu je strašně moc a vznikají neustále nové...“ říká David Jančík a vzápětí pokračuje:

„Na jakékoli pozici je dnes už základní obsluha počítače nebo chytrého telefonu samozřejmost... Budoucnost je propojení všech zařízení a společné komunikaci. Můžete si to představit tak, že vám lednička pošle informaci, že pokud si chcete večer udělat vajíčka, tak byste si je měli koupit, protože už žádné doma nemáte.“

IT základy – dříve nebo později nutnost pro všechny?

Podle specialisty je možné, že postupem času nebude existovat člověk, který by chytré technologie neuměl ovládat. Jako příklad uvádí autoškolu. „Třeba nechcete být vyloženě profesionálním řidičem, ale i tak stojí za to řízení ovládat. A myslím si, že IT je tomu hodně podobné. Byť třeba nemáte ambice se dostat na pozici senior programátora, ale základní dovednost se dneska už hodí mít,“ říká s tím, že vzdělávání a orientace v moderních technologiích nastává víceméně přirozeně. „Už jsem viděl spoustu babiček, které mají chytrý telefon, v něm bankovnictví a nejrůznější komunikační aplikace... I ty starší generace se adaptují, protože jim to umožňuje například komunikaci na dálku s rodinou. Myslím si, že je určitě fajn mít základ.“

K TÉMATU: Výzva 5 Statečných: Programování baví a zabezpečí rodinu. Umět ho může každý

Ani vyšší věk není na překážku při užívání moderních přístrojů ale ani při jejich obsluze a servisu a tedy i snaze získat zaměstnání, které se na ni orientuje. „U starších lidí je výhoda, že už mají nějaké pracovní zkušenosti a není pro ně těžké se adaptovat, ví, co se od nich v práci očekává. A když přichází z jiného oboru, tak i pro zaměstnavatele je pozitivní, že už umí pracovat,“ je přesvědčený spoluzakladatel společnosti ITnetwork. A své tvrzení v pořadu Co na to vaše peněženka dokládá dalšími slovy:

„Když se podíváte na příběhy našich absolventů, je na nich krásně vidět, že je to hrozně rozmanité. Máme lidi, kteří vyšli školu, zjistili, že to není pro ně a chtěli by si rozšířit znalosti vlastně v IT. Nebo chtějí třeba pracovat sami na sebe a chtějí si rozšířit zkušenosti, jsou tam i lidé, kteří přešli třeba z práce chirurga. Jsou tam fitness trenéři, máme dokonce i maminku na mateřské dovolené. IT je práce opravdu pro každého.“

Kurz místo maturity?

Jak ale dále David Jančík připomíná, kdo se chce dostat na vrchol, toho čeká dřina. „Někde musí začít. A my jim otevíráme vstupní dveře. Někteří lidé, kteří skrz nás prošli, už dneska senior programátory dělají. Dá se tam vypracovat, samozřejmě to není zadarmo,“ říká IT odborník s tím, že kdo nad změnou váhá, může si zjistit víc na webu společnosti ITnetwork, kde kromě příběhů těch, kdo už odvahu sebrali, najde i podrobnější informace o samotné rekvalifikaci.

Pokud jde o samotný vstup do kurzu, je to poměrně jednoduché – stačí vyplnit přihlášku a o ostatní, ať už jde o vyřízení dotace ÚP nebo smlouvy ke studiu, se postará tým studijních koordinátorů, kteří dokáží i doporučit, jaký jazyk vybrat. Výběr doporučeného jazyka se odvíjí od samotné poptávky trhu, kterou tým ITnetwork pečlivě sleduje a momentálně uvádí, že největší poptávka je po jazyku Java.

Mimořádně vysoký zájem je o IT pracovníky například v české armádě, v ní chybí především takzvaní spojaři. „Spojovací vojsko potřebuje v současné době akutně 150 IT specialistů,“ říká Martin Krupička, tiskový důstojník spojovacího vojska Armády ČR s tím, že jejich potřeba ještě poroste. A právě toho hodlá využít i jeden z absolventů kurzu 5 statečných společnosti ITnetwork, Jiří Kopecký. „Rád bych zůstal u armády a tvořil webové aplikace v Javě,“ netají se svými plány.

Dobrou zprávou je, že rekfalifikační kurz zájemce nemusí kromě času a úsilí vůbec nic stát. „Naše kurzy jsou akreditované. Díky tomu se dá základní kurz i nechat proplatit Úřadem práce. Takže tu rekvalifikaci můžete mít už od 0 Kč,“ vysvětluje Jančík a pokračuje: „Představte si akreditaci jako vysokou školu. My máme stejně jako vysoká škola schválené osnovy, podle kterých učíme. Absolventi našich kurzů dostanou i osvědčení zaštítěné ministerstvem školství. A vzdělání, které dodáváme, je na úrovni střední specializované IT školy.“

Mezi těmi, kteří se rozhodli profesní změnou projít a navíc svůj příběh sdílet, je třeba i učitel. „Chtěl si rozšířit znalosti, aby mohl lépe učit. A my jsme strašně rádi, že učitelé mají motivaci se vzdělávat a kvalitně svoje studenty učit. Ale máme třeba i maminku na mateřské dovolené, která si našla práci už v průběhu kurzu,“ vypráví David Jančík.

ČTĚTE VÍCE: Výzva 5 Statečných: Programování je jazyk budoucnosti, naučte se ho taky!

Rozšiřovat si obzory lze také samoukou, formou e-learningu. „E-learning jsou články nebo on-line kurzy, které si člověk může zpřístupnit a studovat si, co chce. My máme e-learning poměrně rozsáhlý, protože jsme vznikali jako hobby projekt,“ uvádí Jančík. „Začalo to tím, že jsme sdíleli svoje zkušenosti s komunitou. A sepsali jsme, co jsme se zrovna učili a sdíleli jsme si mezi sebou zkušenosti. A pak se přesně stalo to, že to začalo mít přesah mezi IT nepolíbené běžné lidi, a začali jsme ty kurzy upravovat tak, abychom dokázali to IT udělat pro každého.“

Zaujala Vás možnost stát se IT odborníkem?

Zajímá vás, jak rekvalifikační kurzy vypadají v praxi a jak práci IT programátorů ovlivní neodvratný rozmach umělé inteligence? Pustťe si v úvodu článku další díl pořadu Co na to vaše peněženka, kde se dozvíte více.

Tagy:
počítač smartphone kariéra maturita programátor rekvalifikace it technologie kurz Úřad práce České republiky ITnetwork Java